www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
TUTU czyli paczka
Autor Wiadomość
forum.balet.pl
ADMINISTRATOR


Posty: 107
Wysłany: Sro Mar 15, 2006 10:36 am   TUTU czyli paczka

TUTU czyli PACZKA

©Petra Bober
Etymologia słowa TUTU nie jest jasna, wiadomo jedynie, ze słowo pochodzi z francuskiego: jedni wywodzą je od tulle (tiul), inni od cucu, skrót od cul-cul, oznaczającego w mowie dziecięcej pośladki. Choć często używa się go w stosunku do romantycznej sukni baletowej, samo słowo pojawiło się w słownikach dopiero na początku lat 1880-tych. Wówczas określano nim kalesony noszone pod strojem tancerki - do garderoby tanecznej wprowadziła je wielka XVIII-wieczna ballerina Camargo, ktora nosiła je pod spódnicą do tańca, znacznie krótszą niż wymagała tego ówczesna moda (i przyzwoitość). Kalesony miały chronić wdzięki niewieście przed niepożądanym wzrokiem publiczności.

Istnieje wiele rodzajów paczek, które różnią się między sobą długością, sztywnością, stopniem zmarszczenia materiału w talii lub biodrach i innymi detalami konstrukcji. Tradycyjnie paczki wykonuje się z naturalnych materiałów: bawełnianej gazy, muślinu, tiulu, organzy, woalu, a dziś także z syntetykow.


PACZKA ROMANTYCZNA
Paczka romantyczna to wykonana z kilku warstw zwiewnego muślinu lub tiulu, zmarszczona w talii i opadająca do połowy łydki spódnica, połączona w całość z gorsetem, wykończonym krótkimi rękawkami.
Prototypem paczki romantycznej była suknia zaprojektowana przez Eugene'a Lami dla Marii Taglioni do roli Sylfidy (La Sylphide, 1832).



La Sylphide............⧈Pas de quatre


Najlepiej dziś znanym przykładem paczki romantycznej jest strój willid z II aktu Giselle oraz sylfid z XX-wiecznego baletu Les Sylphides/Chopiniana.

©www.opera.lt
Giselle


©www.mariinsky.ru
Les Sylphides/Chopiniana


Paczka neoromantyczna

©www.tutu.com
⧈Paczka neoromantyczna to uwspółcześniona wersja paczki romantycznej. Kilka warstw miękko opadającego tiulu doszytych do uproszczonego gorsetu lub po prostu zebranych w pasek i tworzących niezależną od gorsetu spódnicę, zakładaną na wierzch elastycznego body.


PACZKA KLASYCZNA
Z biegiem czasu taniec wymagał coraz większej wirtuozerii, a krótkie, odsłaniające nogi tutu dawało tancerce większą swobode ruchu przy wykonywaniu trudnych ewolucji tanecznych.
Paczka klasyczna może być bardzo sztywna, odchodząca od bioder niemal pod kątem prostym, może też mieć nieco opadający, dzwonkowaty kształt.

©www.gillianmurphy.com
Jezioro łabędzie

Klasyczna paczka wykonana jest z kilkunastu wartstw sztywnego tiulu - wierzchnia warstwa, często bogato zdobiona, ma ok. 40 cm szerokości (zależnie od rozmiaru paczki). Spódniczka, zwykle nieco dłuższa z tyłu, połączona jest z gorsetem. Lekko nachodząca na biodra część między gorsetem a spódniczką to tzw. baskinka - karczek i figi w jednym.



a - gorset, b - linia talii, c - baskinka górna, d - baskinka dolna (figi), e - linia nasady tutu

©www.tutusdivine.com
⧈ Zdjęcie pokazuje połączenie gorsetu z baskinką w talii oraz wykończenie dolnego brzegu baskinki ozdobną pasmanterią. Wyraźnie widać nałożony materiał, który pokrywa spodnią warstwę baskinki. Pod ozdobną, wierzchnią warstwą tutu (tzw. talerz) widoczne są warstwy tiulu. W wielu paczkach, gorset i baskinka łączą się nie w talii, ale od razu na linii bioder (zdjęcie poniżej).
©www.rossetti.vispa.com


©John Tsiavis
Tutu widziane od spodu - wyraźnie widać warstwy coraz krótszych pasów zmarszczonego tiulu.

Baskinkę wykonuje się z elastycznego materiału lub z materialu ciętego ze skosu, który pokrywa się później tą samą tkaniną, z której wykonany jest gorset (lub podobną). Dolna część baskinki - figi - także musi być estetycznie wykończona. Podczas pracy nad tutu, najpierw łączy sie tiulową spódnicę z figami, a następnie doszywa do górnej baskinki, która może być (ale nie musi) połączona z resztą gorsetu. Wewnątrz gorsetu przymocownay jest pas, który trzyma całość wokół talii.
Gorset szyty jest z wielu elementów, zwykle 8-12 paneli, dzięki którym łatwiej go dopasować do kształtów baletnicy (im więcej paneli, tym lepiej dopasowany). Sztywność zapewniają mu liczne brykle czyli giętkie pręty wpuszczane w tuneliki utworzone podczas szycia. Tradycyjny gorset zapinany jest na haftki, choć dziś w tańszych kostiumach używane są także zamki błyskawiczne.

©www.rossetti.vispa.com
⧈Wnętrze paczki. Widoczne są szwy łączące panele gorsetu oraz wstawka z przezroczystego materiału w wycięciu dekoltu. Na pierwszym planie listwa zapięcia z haftkami, a w środku pas zapinany wokół talii - wewnętrzny element baskinki.

"Pancakes" i "Powderpuffs"
W terminologii angielskiej wyróżnia się dwa rodzaje tutu klasycznego: pancake tutu (paczka naleśnikowa) oraz powderpuff tutu (puszek do pudru).
©www.russianballet.ru
Córka faraona - przykład "pancake tutu"

W paczce naleśnikowej, zwanej tak od swego płaskiego kształtu, w warstwy tiulu wszyte są druciane koła, które utrzymują sztywność, ale jednocześnie powodują "wibracje" spódniczki, która często przeszkadza w ruchach (długo po wykonaniu ruchu spódniczka wciąż dgra jak sprężyna). Niektóre paczki naleśnikowe miały zamiast kół proste druty, rozchodzące się promieniście od talii.
Paczki typu "pancake" są popularne przede wszystkim w klasycznym balecie europejskim.


⧈Balanchine z Lycette Darsonval w 1947 roku, na premierze Le Palais de cristal (balet znany dziś lepiej jako Symfonia C-dur)

Natomiast w balanchinowskim balecie amerykańskim przeważają paczki typu "powderpuff" (pisane także: powder puff), które są zdecydowanie krótsze (tzn. mają mniejszy promień niż "naleśniki"), ale robią wrażenie pełniejszych, a to dzięki kilku warstwom (zwykle 6-7) miękkiego tiulu zebranego w biodrach. Te warstwy - każda ok. 1,2 cm dłuższa od poprzedniej - podtrzymują się same, bez pomocy drutów. Spódniczka opada łagodnie, pod niewielkim kątem względem ciala, i kończy się nieco poniżej linii bioder. Daje to tancerce większą swobodę ruchów, a corps de ballet więcej miejsca na scenie.

Paczka typu powderpuff zwana jest też często paczką Balanchine'a i Karinskiej. Barbara Karinska, słynna projektantka kostiumów scenicznych i filmowych, rozpoczęła współpracę z Balanchinem w 1932 roku w Europie, a od 1946 pracowała z nim w Nowym Jorku, projektując stroje do większości jego amerykańskich baletów. Znana jest dziś jako twórczyni nowatorskego tutu, a także prostej szyfonowej sukni baletowej.


⧈W 1948, w Symfonii C-dur, Balanchine po raz pierwszy zaprezentował Ameryce nowy rodzaj tutu, zaprojektowany przez Madame Karinską.

©Marty Sohl
⧈W Allegro Brillante (1956) debiutowała na scenie kolejna innowacja Karinskiej - lekka szyfonowa suknia.

Innowacje wprowadzone przez Karinską dotyczyły jednak przede wszystkim gorsetu, do tej pory raczej sztywnego, ciętego po linii prostej (równolegle do brzegu tkaniny). Karinska cięła panele gorsetu ze skosu, co nadawało im elastyczność - gorset stawał się miękki i lepiej "współpracował" z ciałem tancerki. Odzież cięta ze skosu była wielką innowacją tamtych lat (lata 30-te) i Karinska wprowadziła ją do kostiumów scenicznych, uwalniając tancerzy i spiewaków od licznych niedoli. Choć dziś mamy do dyspozycji nowoczesne materiały syntetyczne, które się doskonale rozciągają, jednak nie zawsze nadają się one na kostiumy baletowe, które wymagaja dekoracji (łatwo uszkodzić naszyte ornamenty, które nie są z natury elastyczne). Nadal preferowaną metodą cięcia gorsetu jest metoda Karinskiej (ze skosu), która zapewnia kostiumom wystarczającą elastyczność.


Tutu, jako strój teatralny, często ulega metamorfozom, by oddać charakter odgrywanej przez tancerkę postaci. Paczki inspirowane strojami ludowymi, narodowymi (lub uznawanymi za "narodowe") i historycznymi to osobny rozdział.
Dzięki ludowym akcentom, takim jak fartuszek czy kubraczek, romantyczna paczka Sylfidy może łatwo przeistoczyć się w strój wiejskiej panny, np. Giselle:

©www.balletmikkeli.com
Giselle

W balecie stosuje się także kostiumy "etniczne", inspirowane strojami innych kultur. Doskonale to widać w Bajaderze - kostiumy mają nam przywodzić na myśl Indie:

©www.radio.rai.it
La Bayadere

Dopiero w częściach galowych (do których pretekstem są zwykle czyjeś zaślubiny) tancerki wystepują w klasycznych tutu.


La Bayadere
________________________________
©Ariodante
Praktyczne i techniczne aspekty konstrukcji tutu są szczegółowo omówione na stronach http://ballettutus.bravehost.com i http://tutus.bravehost.com (starsza i nowsza wersja tej samej strony). Strona jest trochę bałaganiarska i przeładowana, ale daje niezłe wyobrażenie o tym, jak powstaje tutu. Wymaga jednak znajmosci podstaw krawiectwa i fachowej krawieckiej terminologii angielskiej.

Zdjęcia opatrzone symbolem to miniaturki - kliknięcie na miniaturke otworzy większy format zdjęcia w imageshack.us.
_________________
Forum Balet.pl
 
 
tamijka
Nowicjusz

Posty: 1
Wysłany: Sob Gru 23, 2006 6:19 pm   

chcialabym uszyc sobie w ramach stroju karnawalowego tutu klasyczne, czy moze mi ktos pomoc i powiedziec z czego mam wykonac to sztywne rusztowanie "spodniczki"?
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Pią Gru 29, 2006 6:53 am   

Zalezy, do czego masz dostep i jaki jest poziom Twoich umiejetnosci krawieckich, no i oczywiscie od tego, jak kunsztowny ma to byc stroj.
Jesli masz dostep do dobrych materialow krawieckich, mozesz kupic specjalna krynoline, ewentualnie zrobic kola z drutu, ale nie wiem, czy to ma sens i jaki bedzie efekt.
Z drugiej strony, mozesz po prostu sprobowac zrobic tutu balanchinowskie, ktore nie wymaga "odrutowania". Jesli chcesz uzyskac efekt sztywnosci, musisz kupic sztywny tiul, ktory trzeba ulozyc warstwami, jak na zdjeciu "Tutu widziane od spodu".
Jesli znasz angielski, zajrzj do linkow pod artykulem. Tam sa doskladne instrukcje, jak uszyc tutu balanchinowskie.
Najprosciej jednak uszyc tutu romantyczne, ktore w dodatku bedzie praktyczniejsze jako ewentualny element innych kostiumow czy wrecz zwiewna letnia sukienka na jakas specjalna randke lub party.
Powodzenia.
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
Olcia:-) 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
Miłośnik
Wiek: 31
Posty: 18
Wysłany: Pon Gru 10, 2007 6:52 pm   

A ja też myślałam nad uszyciem paczki sztywny tiul kupię mama tez powinna sobie poradzić z uszyciem z tych stron niestety niewiele rozumiem ale nie wiecie co zrobić zeby paczka tak do góry nie odstawała ( http://thumbnail.image.ra...utu-white1.jpg) tylko leciutko opadała jak na tym zdjeciu http://thumbnail.image.ra...tutu-white1.jpg albo
_________________
Balet to moja pasja!!!
 
     
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Pon Gru 10, 2007 7:46 pm   

wiesz, wydaje mi się, że to, czy 'sterczy', czy opada, to zależy od uszycia. na mój gust przy ''normalnym'' szyciu raczej opada...
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
     
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Pią Cze 05, 2009 10:56 pm   

Czy link o szyciu tutu jest nadal aktualny bo u mnie nie chce się otworzyć?

Góra tutu do lat 60 tych XX wieku była usztywniana fiszbinami, dziś zresztą też się tak robi, ale plastykowe fiszbiny nijak się mają do tych oryginalnych z czasów romantyzmu. Sztywność spódnicy zależy od sposobu jej ''p[i]rzyplisowania[/i]" . jeśli przyplisuje się ją " plisami na pudelko" spódnica będzie bardziej miękka, jeśli się ją przyplisuje jak firankę będzie bardziej " stercząca" . Trudno jest opisywać techniki krawieckie, najlepiej jest obejrzeć jak się je szyje.
 
     
Torin 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
miłośnik baletu :)
Wiek: 57
Posty: 1577
Skąd: ja się tu wziąłem ??
Wysłany: Sob Cze 06, 2009 6:47 am   

No faktycznie wygląda, że linki powygasały stronki poznikały...
Jak Ariodante, się nie objawi i czegoś nowego nie wstawi to wygląda to marnie :|

Torin
_________________
Statler - Świetny jest ten spektakl. Leczy moje dolegliwości.
Waldorf - A co ci dolega ?
Statler - Bezsenność !!!
 
 
     
Lovett 
Adept Baletu

Związek z tańcem:
uczeń, miłośnik
Wiek: 29
Posty: 70
Skąd: z Kozienic
Wysłany: Nie Cze 07, 2009 10:36 am   

Znalazłam kilka innych zdjęć :)

http://www.danceworld.dem...ges/TuTu_59.jpg

http://hitherandyarn.file...7/05/tutu-1.jpg

http://www.shutterstock.c...-ballerina.html
 
     
teleskop 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
user not found
Posty: 28
Wysłany: Wto Lip 07, 2009 12:38 am   

A ja wklejam film:

http://www.youtube.com/wa...feature=related

Nie wiem na ile pomoże ale jest pełno tego typu filmów. Interesuję się trochę kostiumami i rekonstrukcjami różnych historycznych sukienek ale jak na razie tylko teoretycznie :)
 
     
Julia.Tancerka 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
Uczę się :)
Wiek: 27
Posty: 26
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 2:59 pm   

A ja mam w takim razie głupie pytanie ale już mi się męci w głowie: tutu -to jest sama spódniczka czy razem z body ? Np to: http://www.danceshop.pl/p...products_id/539
lub
http://www.danceshop.pl/p...products_id/540
Bo myślę nad zakupem tylko, że nie wiem czy to jest razem z body, bo nie wygląda...
_________________
Życie jest jak taniec -każdy krok ma znaczenie.
. ^^ . I <3 Dance . ^^ .
 
     
Inga 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
uczeń OSB
Posty: 24
Skąd: Warszawa.
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 8:12 pm   

Tutu moze byc razem z gorsetem albo oddzielnie czyli sama spodniczka.
Hm.. nie jestem specjalista.zalezy czy tutu potrzebne ci jest do cwiczen czy na wystep .. jak na wystep to lepiej z body bo bedzie dobrze wygladało a jak do cwiczen to sama spodniczka bo do kazdego wygodnego stroju . ;)))
 
 
     
Julia.Tancerka 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
Uczę się :)
Wiek: 27
Posty: 26
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 8:20 pm   

Mi potrzebne jedynie do ćwiczeń. Dziękuję za odpowiedź. :)
_________________
Życie jest jak taniec -każdy krok ma znaczenie.
. ^^ . I <3 Dance . ^^ .
 
     
Inga 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
uczeń OSB
Posty: 24
Skąd: Warszawa.
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 8:26 pm   

dla mnie by bylo poprostu lepiej do cwiczen zwykłą spódnice.
ja mam swoja paczke ktora mam na wystepy i caly czas w szafie jest bo nie chce jej niszczyc;dd a tak to zakładam dresiki i na to paczke i wygodniej ;))
pozdrawiam ;)
 
 
     
Agasiek 
Koryfej


Posty: 761
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 8:36 pm   

To zdj które dałaś to jest paczka ćwiczebna właśnie i w niej ćwiczy się na próbach. Na występy są ozdobione i z górą :)
_________________
Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia; jest samym życiem. Havelock Ellis
 
     
Nataszaa 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerka
Wiek: 28
Posty: 527
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Lip 14, 2009 8:18 pm   

Agasiek napisał/a:
To zdj które dałaś to jest paczka ćwiczebna właśnie i w niej ćwiczy się na próbach. Na występy są ozdobione i z górą :)


To ja podsumuję. :D
Paczka na występ wygląda tak:



A paczka ćwiczebna tak:



:)
_________________
"Zapytasz: po co to wszystko? Odpowiedź jest prosta: ponieważ postanowiłaś zostać tancerką."
 
 
     
renner
Nowicjusz

Posty: 7
Wysłany: Sob Lip 18, 2009 10:25 am   

Tutu zazwyczaj kupuje się osobno. Czasami są w komplecie ale jest to wyraźnie zaznaczone.
Do ćwiczeń wystarczy taka:
Spódniczka taneczna (krótka) - SoDanca E8131
 
     
Agasiek 
Koryfej


Posty: 761
Wysłany: Sob Lip 18, 2009 1:11 pm   

To do czego linka podałeś/łaś to nie jest tutu tylko tuniczka, a to jest różnica.
_________________
Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia; jest samym życiem. Havelock Ellis
 
     
Alleoya 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
amator
Wiek: 30
Posty: 340
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Pon Wrz 21, 2009 6:50 pm   

Natrafiłam na stronę www.tutu-topia.co.uk. Świetne rzeczy, nawet nie takie drogie... Miał ktoś może doświadczenia z tą firmą? To bardziej tutu do chodzenia na codzień, niż do tańca... ale są takie, które wyglądają bardziej profesjonalnie.
_________________
Never give up, it's such a wonderful life
/Hurts-Wonderful life/

dawniej - rooni
 
 
     
Lovett 
Adept Baletu

Związek z tańcem:
uczeń, miłośnik
Wiek: 29
Posty: 70
Skąd: z Kozienic
Wysłany: Wto Lis 24, 2009 6:17 pm   

moim zdaniem trochu śmieszna ta strona xP
znalazłam coś takiego : http://bangbang.nazwa.pl/...products_id=371

ale w tym się też ćwiczyć nie da, bo ma silkową halkę blisko ud xdd
 
     
Lovett 
Adept Baletu

Związek z tańcem:
uczeń, miłośnik
Wiek: 29
Posty: 70
Skąd: z Kozienic
Wysłany: Wto Lis 24, 2009 11:21 pm   

żeby nie było, że posty tylko nabijam ^^
bo dopiero teraz sobie przypomniałam o jednej dobrej stronie :
http://www.etiuda-online.pl/?tutu,77
ta biała tutu jest naprawdę rewelacyjna :)
 
     
sisha945 
Koryfej


Wiek: 29
Posty: 859
Skąd: Lbn
Wysłany: Czw Sty 07, 2010 4:14 pm   

słyszeliscie kiedys o paczce z lycry?
_________________
It is our choices… that show what we truly are, far more than our abilities.
 
 
     
TheRytmiczka 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 29
Posty: 70
Wysłany: Czw Sty 07, 2010 11:02 pm   

Nie, a jest coś takiego? Na jakiej zasadzie jest usztywniana?
_________________
"Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować serce."
-Paulo Coelho, "Czarownica z Portobello"
 
 
     
sisha945 
Koryfej


Wiek: 29
Posty: 859
Skąd: Lbn
Wysłany: Pią Sty 08, 2010 9:00 am   

własnie nie bardzo wiem, ale jak pisalam do jakiejs pani na allegro to mi odpisala
pani z allegro:P napisał/a:
Ja wykonuję również paczki i stroje z tkaniny elastycznej - lycry.


i sie zastanawiam jak to wygląda i jak to działa :D
_________________
It is our choices… that show what we truly are, far more than our abilities.
 
 
     
sisha945 
Koryfej


Wiek: 29
Posty: 859
Skąd: Lbn
Wysłany: Pią Sty 08, 2010 7:09 pm   

hehe. moze :)
ale ciekawa jestem jak by taka paczka z lycry wyglądała :D
_________________
It is our choices… that show what we truly are, far more than our abilities.
 
 
     
Baletnica.
Nowicjusz


Posty: 1
Wysłany: Pią Sty 08, 2010 7:15 pm   

a ile kosztuje taka paczka ?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,56 sekundy. Zapytań do SQL: 39