www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Maksim Woitiul (Wojtiul)
Autor Wiadomość
ladybird 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 28
Posty: 249
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Gru 22, 2010 4:51 pm   

koniecznie! na prawdę!
dziś rano tańczył księcia i stwierdziłam po raz kolejny, że na prawdę wolę go w roki błazna:)
_________________
Balet to po(d)stawa ;)
 
 
     
jaromir 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
milosnik
Posty: 281
Wysłany: Pią Sty 28, 2011 10:49 pm   

Dzisiaj zobaczylem go w Annie Kareninie, wspaniala rola, podobał się bardzo, nie tylko mnie.
Dostał kwiaty ( a tancząca role tytulowa ) Marta Fidler nie, ale jej nalęża się wielkie brawa , bo to wielka rola i trudno ją udźwignąc.
_________________
Tańcząc, ciałem powiesz także to, czego nie możesz wyrazić słowem.
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pią Sty 28, 2011 11:25 pm   

Wyrazy zazdrości :D (miałam na to jechac ale nie mogłam się wyrwac w styczniu...). Bardzo jestem go ciekawa w tej roli. Kwiaty dostaje prawie zawsze więc norma.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sty 29, 2011 2:40 pm   

no ba, wiem kto był na tym spektaklu i kto przyniósł kwiaty więc "norma norm" :) jakze by TAKI tancerz nie dostał kwiatów? niemozliwe. A Marcie oczywiście tez się nalezą - szkoda ze nie dorobiła się jak widac tak wiernych jak Maks fanów.... Panowie! do dzieła!
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Ewa J. 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 32
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Kwi 13, 2011 7:55 pm   

A ja jestem właśnie na świeżo po spotkaniu z Maksimem :) Na mojej uczelni odbyło się dzisiaj sympozjum "Taniec w kulturze", którego gościem specjalnym był właśnie Maks, wcześniej można było wysłuchać dr Tomasza Nowaka i referatów studentów (nawiasem mówiąc najbardziej kulejącego punktu całego spotkana), ale to tylko jedna jedyna słaba strona, poza tym - chyba nie muszę zapewniać, że było warto. Na prelekcję dr Nowaka dość mocno się spóźniłam, absolutnie nie dlatego że nie byłam zainteresowana - po prostu o sympozjum dowiedziałam się kiedy już trwało, ot całe moje rozgarnięcie ;)

Przejdę więc do ostatniego punktu.. nasz gość nie tylko przyszedł punktualnie, ale dużo wcześniej, a referaty jak na złość się przedłużały dlatego był mały poślizg jeśli chodzi o czas i w tej sytuacji później pojawił się problem, ale o tym za chwilę. Od początku przyjęliśmy formułę zadawania pytań, o którą nasz gość sam zabiegał i w ten sposób rozpoczęło się spotkanie. Ja zaczęłam od zadania nieco sztampowego pytania, ale uznałam że na rozgrzewkę może być - o to, jak Maks ze swojej perspektywy ocenia działania Krzysztofa Pastora, jak widzi własne szanse na rozwój itd. Reakcją był śmiech, że musi oceniać swojego dyrektora, ale zauważyłam że opinia - chociaż jak najbardziej pozytywna, była jednocześnie wyważona i bardzo przemyślana, łącznie ze stwierdzeniem że 2 lata to wciąż za mało żeby móc dać jakiś jednoznaczny osąd i przewidzieć to, co może się zadziać w przyszłości.
Potem nastąpiło kilka pytań z kategorii myślenia stereotypami, typu; czy jest panu wygodnie tańczyć w "rajtuzach"? Wybrał się pan do szkoły baletowej, ale przecież to wyjątek wśród chłopców - jak był pan postrzegany? itd. Na wszystko odpowiadał bardzo cierpliwie i wyczerpująco. Zdążyłam zadać jeszcze jedno pytanie, kiedy okazało się, że rektor po prostu wyprasza nas z sali. Było to dokładnie w momencie, kiedy zasygnalizowałam że mam kolejne pytanie, a więc organizatorzy zaproponowali jedyną możliwą opcję, czyli przeniesienie się na korytarz. Tam ustawiliśmy krzesła i został z nami również dr Nowak, chociaż oprócz mnie było tam jeszcze 4, 5 osób góra, na pewno nie więcej. Rozmowa była bardzo ciekawa, ja po zadaniu swojego ostatniego pytania chciałam się wycofać, bo nie lubię być natrętem który na siłę chce kogoś przetrzymać i to poza ramy ustalonego czasu, ale Maks odpowiadał tak spokojnie i wyczerpująco, nie dając żadnych oznak zniecierpliwienia i tego, że np. się spieszy, że to w końcu mnie ośmieliło do zadawania kolejnych pytań. Tak więc zamiast zostać do 5, jak było początkowo w planie, obaj z dr Nowakiem zostali do 6, chociaż później oprócz mnie były już tylko dwie organizatorki. Co można dodać.. niezwykła skromność, kultura, szacunek do rozmówcy, zarówno jeśli chodzi o Maksa jak i dr Nowaka - do tej pory jestem pod ogromnym wrażeniem i przekonałam się na własne oczy że naszej gwieździe należą się ukłony w pas nie tylko kiedy występuje na scenie - takich ludzi naprawdę rzadko dziś się spotyka ;) A na sam koniec jeszcze uścisk dłoni i rady, na co powinnam zwrócić uwagę gdybym sama chciała zostać w przyszłości teoretykiem.
Najgorsze jest tylko to, że mam wrażenie że bardzo mało pamiętam - a tak wiele było powiedziane, oczywiście przede wszystkim mówiliśmy o sytuacji naszego polskiego baletu, ale także poprzez porównanie z zagranicą. Maks dużo mówił na temat który poruszyłam zaraz na początku - czyli o stosunku polskiego widza do tancerza klasycznego, o tym, jak mało jest doceniany i szanowany, a jak łatwo ludzie wpadają w szał słysząc nazwisko Maserka czy jakiegoś innego bohatera popularnych telewizyjnych show związanych z tańcem. Oczywiście otarło się i o kwestię zmiany wieku emerytalnego, posyłanie dzieci do SB (i tutaj poznając punkt widzenia Maksa rzeczywiście mogłam się przekonać, jak widzą to tancerze i w kontekście wyboru ścieżki zawodowej przez ich własne dzieci.. to przykre, ale przecież winne jest tylko i wyłącznie państwo). I jeszcze temat przyszłych premier, kolejnych baletów, jakie dyrektor Pastor mógłby ściągnąć na warszawską scenę; byłam ciekawa w jakim repertuarze współczesnym Maks chciałby występować, gdyby mógł o tym decydować, więc o to też pytałam. I dowiedziałam się, że w przyszłym sezonie będzie u nas wystawiana wersja "Dziadka.." z Het Nationale Ballet, pozostaje mi tylko znaleźć jakieś informacje nt tej choreografii ale od moich rozmówców już usłyszałam że to ponoć ciekawa inscenizacja ;)
_________________
"Tańczcie głową." A. Pawłowa
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Kwi 13, 2011 9:06 pm   

niezmiernie sie ciesze, ze takie spotkanie się odbyło. maks wyrósł na prawdziwego reprezentanta polskiego baletu klasycznego, wygłasza - ja sama napisałas - wyważone, rzeczowe, ale jednoczesnie bezkompromisowe opinie i potrafi mówic zarówno o swojej pracy, jak i o sytuacji baletu w Polsce wogóle. A Tomkowi Nowakowi to juz sie wogóle nie dziwie - już na studiach Teorii Tańca świecił nam wszystkim przykładem i imponował wiedzą, nie mówiąc o tym jak świetnym jest kolegą.

PS. Tak, to będzie ten Dziadek do orzechów:
http://www.youtube.com/watch?v=9Tc7cspJHKU
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
venus-in-furs 
Koryfej


Wiek: 31
Posty: 660
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Kwi 14, 2011 6:14 pm   

Bardzo mnie cieszy wieść o Dziadku, mówię o nim w tym roku na maturze ustnej z polskiego, szkoda, że nie było go w tym sezonie ale to nic :D I dopytam dla pewności, to nie jest ta wersja, która była w kolekcji Balet i taniec Gazety Wyborczej? Bo nieszczególnie mi się podobała (chociaż posłużyła mi pewną inspiracją, ale to inna para trzewików :D ), wolałabym coś bliższego treści hoffmanowskiej.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 09, 2011 2:17 pm   

Miło mi donieśc ze dziś podczas uroczystości w ZASP z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca (przeniesionej na dziś z powodu Kongresu Tańca który kończył się 29 kwietnia) wręczone zostały Medale Gloria Artis solistom Polskiego Baletu Narodowego. Otrzymali je: Dominika Krysztoforska (Srebrny Medal) i Maksim Wojtiul (Brązowy Medal)

http://www.teatrwielki.pl...wy/nowosci.html
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pon Maj 09, 2011 2:44 pm   

wszystko ok ale ja bym chyba przyznała odwrotnie, jeżeli chodzi o kruszec medali
 
     
Torin 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
miłośnik baletu :)
Wiek: 57
Posty: 1577
Skąd: ja się tu wziąłem ??
Wysłany: Pon Maj 09, 2011 2:57 pm   

Ale Ty jestes kobieta i być może hmmm względy hmmm emocjonalne graja rolę ;)

Torin
_________________
Statler - Świetny jest ten spektakl. Leczy moje dolegliwości.
Waldorf - A co ci dolega ?
Statler - Bezsenność !!!
 
 
     
Biedronka 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośniczka
Wiek: 40
Posty: 110
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 09, 2011 3:04 pm   

Torin, proszę... W czym Maks jest gorszy od Dominiki Krysztoforskiej, hmm? Podejrzewam, że względy emocjonalno-genderowe raczej wzięły górę u przyznających nagrody (u nas na decyzyjnych stanowiskach tak jakoś dziwnie brakuje kobiet...).

W każdym razie należy się cieszyć, że tancerze baletowi zostali docenieni jako artyści. Miejmy nadzieję, że wpłynie to dodatnio na postrzeganie baletu w Polsce jako kultury wysokiej, a nie anachronicznych podrygów w śmiesznych strojach.
_________________
諸共に哀と思へ山桜
花より外に知人もなし
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 09, 2011 3:56 pm   

Biedronka napisał/a:
Torin, proszę... W czym Maks jest gorszy od Dominiki Krysztoforskiej, hmm? Podejrzewam, że względy emocjonalno-genderowe raczej wzięły górę u przyznających nagrody (u nas na decyzyjnych stanowiskach tak jakoś dziwnie brakuje kobiet...)..


ja bym pozostawiła na boku te dywagacje - myslę, ze chodzi po prostu o swoistą wysługe lat ;) i zapewne oboje otrzymają w swoim czasie medale wyższej rangi - srebrne i złote :))

w każdym razie gratulacje!

PS. Maks miał na uroczystości w butonierce konwalie - słodkie :)
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pon Maj 09, 2011 3:56 pm   

Powiem więcej - Dominika wyjątkowo nie jest w moim stylu. Jeśli porównywac Maksa z Aleksandrą, to jeszcze bym przeżyła ale widzę, ze co recenzja, to wychwala się partnerkę, a Makasa jakby facetom - krytykom nie wypadało wychwalać. To trochę niesprawiedliwe, bo oddajmy mu jakim jest.
 
     
Biedronka 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośniczka
Wiek: 40
Posty: 110
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 09, 2011 4:00 pm   

A są gdzieś może zdjęcia z uroczystości?
_________________
諸共に哀と思へ山桜
花より外に知人もなし
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 09, 2011 4:11 pm   

jeszcze nie - było 2 fotografów ale urpczystość odbyła sie dzis o godz. 12 więc jeszcze nie ma
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
venus-in-furs 
Koryfej


Wiek: 31
Posty: 660
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Maj 10, 2011 1:40 pm   

Och, nareszcie doceniono Dominikę!!! Moja siostra jest jej wielką fanką, już spieszę jej donieść :)
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Maj 25, 2011 7:50 pm   

zdjęcie z tej uroczystości mozna znaleśc w dziale nowości na stronie Polskiego Baletu Narodowego

http://www.teatrwielki.pl...wy/nowosci.html
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Maj 27, 2011 7:43 am   

a tu artykuł i rozmowa z Maksem o trykotach
http://www.polskieradio.p...a-fajne-(wideo)
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Pią Maj 27, 2011 9:46 am   

baletmistrzowie i baletki - czy to są artykuły zgłoszone do jakiegoś konkursu w kategorii "ile błędów merytorycznych można zrobic w krótkiej notatce"? najgorsze, że ta pani przygotowała też filmiki - była w teatrze, miała kontakt z tancerzami...


/koniec offtopu
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pią Maj 27, 2011 12:25 pm   

Idąc tym tropem kopiuję zdanie z tekstu nt wczorajszego występu Akademickiego Teatru Opery i Baletu w Permie w Łodzi:

"Jerome Robbins początkowo zajmował się tańcem nowoczesnym i trafił na Broadway, gdzie został przyjęty do zespołu baletowego American Ballet Theatre."

Niestety nikt nie podpisał, informacja, że materiał nadesłany.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Maj 27, 2011 4:08 pm   

offtopujesz Sagi, ale niestety masz acje - nadesłany, przetłumaczony nie daj Boze przez biuro tłumaczen albo inny wynalazek - ilez ja się na takie niedbalstwo napatrzyłam. Wszak nowoczesny i współczesny to niemal to samo... :evil:

Wracając do trykotów i baletek - z jednej strony wstyd za byki, z drugiej - bardzo fajnie ze komus sie chciało zrobić takie materiały. Niestety sam sie przy tym niewiele nauczył
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Gru 07, 2011 9:15 am   

prawie mikołajkowy prezent dla wszystkich wielbicieli (wielbicielek?)

http://www.youtube.com/wa...A&feature=feedu
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Ali 
Koryfej


Posty: 845
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Sty 31, 2012 10:53 pm   

Sagittaire napisał/a:
widzę, ze co recenzja, to wychwala się partnerkę, a Makasa jakby facetom - krytykom nie wypadało wychwalać. To trochę niesprawiedliwe, bo oddajmy mu jakim jest.

Brawo Sagittaire - trafne rozpoznanie. Ci dranie od recenzji są całkowicie wyprani z wrażliwości na mistrzostwo męskiego tańca na scenie. A może tylko wstydzą się tego, że im się tak naprawdę bardzo podobają tańczący faceci (zawistni czy co?). Albo to zwykła polska kołtuneria, bo krytycy zachodni potrafią jednak pisać z uznaniem o tancerzach. Za to chwilę później ci nasi będą się ślinić z zachwytu nad Małyszem lub jakimś osiłkiem goniącym za piłką po boisku. Bo tu im wypada - to takie męskie...

Maksim Woitiul jest znakomitym tancerzem - teraz zwłaszcza w okresie swojej szczytowej formy i pełnej dojrzałości artystycznej. Osobiście cieszę się, że trafił w ostatnich latach na Krzysztofa Pastora jako choreografa, bo on odkrył przed Maksem całkiem nowe horyzonty i możliwości - zarówno w swoich baletach, jak innych choreografów, których zaprasza do Warszawy.
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Wto Sty 31, 2012 11:33 pm   

Tu masz rację całkowitą - mam wrażenie, ze czasem piszący faceci-recenzenci boją się wychwalac i wpadac w egzaltację na punkcie tańczących chłopaków (czyżby pokłosie stereotypu geja tancerza???).
Ewentualnie moze tu działac cos jeszcze - może po prostu jak facet idzie na balet i potem generalnie pisze o widzianym tańcu z przypadku, to bardziej przyciągają jego wzrok ładne tancerki?
Krytycy zachodni mają jednak większe wyczucie o czym pisza niż nasi (przynajmniej spośród krytyków polskich piszących obecnie w najbardziej poczytnej prasie). Zresztą nie tylko zachodni - jeżeli w Rosji jakiś krytyk wpadłby w egzaltację nad jakimś facetem w rajtuzach, to byłoby jak chleb powszedni - nikt by nie dopatrywał sie w tym nic niestosowanego.
A Maksim rzeczywiscie jest teraz w świetnej formie i oby jak najdłużej był.

PS widzę Ali, ze czytasz sukcesywnie po kolei wszystkie tematy, co cieszy, bo ostatnio forum jakby przymarło i dobrze , ze co i rusz wraca rozmowa na jakiś dawno nie rusznay temat :wink:
 
     
Ali 
Koryfej


Posty: 845
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Lut 01, 2012 12:28 am   

Sagittaire napisał/a:
widzę Ali, ze czytasz sukcesywnie po kolei wszystkie tematy, co cieszy, bo ostatnio forum jakby przymarło i dobrze, ze co i rusz wraca rozmowa na jakiś dawno nie rusznany temat.

Dzięki za wyrazy otuchy, oby tylko starczyło czasu i cierpliwości!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,31 sekundy. Zapytań do SQL: 37