www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Baletowe blogi
Autor Wiadomość
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Czw Maj 27, 2010 3:23 pm   

waw, przyznam, ze mnie wciagnelo. Szczegolnie ten tekst o technice i dramacie tanecznym. Dla mnie taniec chinski to czarna magia. Cos mi sie tylko kojarzylo, ze taniec w Chinach to bardziej taki ich własny, a balet raczej jest mlody (niedawno chyba narodowy balet obchodzil 50lecie).

Czyli taniec trudny, z duza rolą rak i elementami akrobatycznymi?

A jak odbierasz SHEN YUN PERFORMING ARTS, okreslany na reklamowkach jako tradycyjny chiński spektakl grupy taneczno-muzycznej z orkiestra na żywo? Czy obejrzenie go daje jakis podgląd na sztuke tanca taka prawdziwie chinską? sa tam te cechy dla tanca chinskiego charakterystyczne?

Zdziwilo mnie to, ze napisalas, ze taniec jest dziedzictwem narodowym, tanczy wielu, a na uczelniach zrownany jest z innymi sztukami. To jest to, co mnie osobiscie w Polsce boli, ze jakby sie uwazalo, ze tancerz jest slepym wykonawcą zamyslu choreografa i ubogacanie go nie jest konieczne.

A powiem Ci, ze rzeczywiscie jakies sygnaly tego moze i do mnie docieraly. W Łodzi tanczy jedna Chinka, ktora w jakims malym miescie chinskim konczyla studia taneczne, pod kierunkiem jakiegos profesora tanca.

A jaki tytul ma ten dance drama wystawiony przez Zespol Pieśni i Tańca Prowincji Gansu? nie wiem czy jestem slepa ale nie za bardzo moge sie doczytac.

a i jeszcze ta ksiazka :) Jedwab. Śladami dżonek i karawan okreslona jest jako podrecznik akademicki. Zadam glupie pytanie na jakim kierunku studiow moze byc pomocna?
 
     
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Czw Maj 27, 2010 5:06 pm   

Zaczne od od konca:

1. Ksiazka tak zostala okreslona przez wydawce. Dla studentow Orientalistyki, tudziez kulturoznawstwa.
2. Tytul to tales of Silk Road lub Romance on the Silk Road, fragmenty sa tu:

http://www.youtube.com/wa...feature=related

Przedstawienie jest troche pozniejsze bo z roku 1982, ale scenografia jak i choreografia pozostala ta sama.

3. Tak jest to dziedzictwo narodowe. Tancza male dzieciaczki z przedszkolach jak i osoby starsze na roznych imprezach, nie mwoiac o weekendach spedzanych w parkach na tancach czy cwiczeniach w grupie.
4. SHEN YUN PERFORMING ARTS - to jest mieszanka tancow z roznych regionow i z roznych epok. Z tego co zauwazylam byly mongolskie, i buddyjskie- s dunhuangu jak i koreanskie. Bardziej jest to sceniczny taniec oparty na balecie niz tradycyjny taniec. Nie mniej daje on malutki wglad na chinska estetyke tanca.

Jesli ogaldac prawdziwe mistrzostwo to lepiej szukac cos z tancow Yang LiPing - dla mnie to taka chinska primaballerina assoluta.

http://www.youtube.com/wa...feature=related

Bardzo zaluje ze zamiast zapraszac zespoly mniej znane nie zaprasza sie do Polski Yang LiPing. Jest to najbardziej teraz znana chinska tancerka na swiecie. I chyba dobiega juz 50 tki i nadal w znakomitej formie.

Balet jest mlody znaczy klasyczny rozwinal sie w latach 30 poprzez radzieckich pedagogow a w latach 40 Dai Aillian zaczela tworzyc narodowy balet.

Ja ze swoich obserwacji widze ze jest trudny, skupia sie na rekach, cwiczeniach dloni, nagdarstkow, nie mowiac juz o calym ciele. Tance ludowe nie maja skomplikowanych krokow, kwestia powtorek ale rece to juz majstersztyk.

Po obejrzeni tych filmikow mozna juz sobie wyrobic nieco opinie, jak to wygalda.
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Czw Maj 27, 2010 6:08 pm   

Chiaranzana napisał/a:
Romance on the Silk Road, fragmenty sa tu: ttp://www.youtube.com/wa...feature=related


W tym fragmencie to tak jakby tanczyla w pointach? to jest takie zapozyczenie z klasycznego jak rozumiem?

Chiaranzana napisał/a:
Jesli ogaldac prawdziwe mistrzostwo to lepiej szukac cos z tancow Yang LiPing


A na narginesie to, czy te wykonania jej na youtube sa zakorzenione w etnicznych pozostalosciach prowincji? Bo jak teraz czytam w Internecie, to widze, ze jak Yang Liping robila np. Dynamic Yunnan, to podrozowala do mniejszości etnicznych w Yunnan i bazowala na tym, co pamietali chlopi z tych regionow. A czy te tance na yotube (min ten w tarczy ksiezyca) tez maja taka podbudowe i podobnie tanczono w przeszlosci zapadlej?

Chiaranzana napisał/a:
Bardzo zaluje ze zamiast zapraszac zespoly mniej znane nie zaprasza sie do Polski Yang LiPing


Co do tego, to tak sobie mysle, ze to chyba bardziej kwestia tego kto sie wprasza niz tego kogo sie zaprasza. Bo ten taniec chinski to zespol taki typowo podrozujacy , jak Ejfman, Moscow City Ballet itd. Jak wejsc na stronke tego zespolu chinskiego, to oni w ciaglej trasie. Ale przyznac trzeba na marginesie, ze zyciorysy tancerzy sa tam imponujace. W sumie kazdy liczacy sie na swiecie balet chyba nie pogardzil by sobie osoby z takimi nagrodami.

Chiaranzana napisał/a:
jest trudny, skupia sie na rekach, cwiczeniach dloni, nagdarstkow


W sumie mam czasem takie wrazenie, ze dlonie sa i byly waznym elementem calego tanca azjatyckiego . To tak juz chyba w przeszlosci Azjaci sobie wymyslili i tak jest. To taki chyba tez troche urok tego tanca. Bo jak sie wezmie czy Indie, czy Mongolie czy teraz jak piszesz Chiny, to rece wszedzie sa silnie akcentowane. Ciekawa rzecz swoja droga.
 
     
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Czw Maj 27, 2010 9:09 pm   

Tak sa tam inspiracje baletem, nie ma point ale np wystepuja niektore arabeski z przejsciami typowymi dla figur tanca chinskiego. Bardzo duzo figur statycznych jest opartych na freskach z Grot Mogao.
Yang LiPing slynie z tego ze pracuje prawie naukowo co nie znaczy ze na scenie wszytsko jest realne. Wiekszosc jej tancow bazuje ( to znaczy kroki, ruchy rak, stroje) sa realne znaczy nawiazuja do danej prowincji. A Yunnan jest naprawde dynamiczna prowincja do lat 50 XX wieku wogle nie znany w Europie. W Ksiezycu jest nawiazanie do swieta ksiezycowego, stroj jest zwyklym strojem mniejszosci Bai( mniejszosc ta laczy sie takze kulturowo z Tajami, mieszkaja blisko siebie na granicy Chin I Tajlandii) bardzo obcisla spodnica i krotka koszulka bez rekawow. Styl tanca jest zapozyczony z tanca pawia - dzis juz chyba jest to prawie narodowy taniec w Chinach. Kiedys tanczony przez mezczyzn. I wazny akcent wykorzystany prawie zawsze w solowkach Yang LiPing to teatr cieni, wlasnie na poludniu bardzo popularny na wsiach.

Tak rece to wazny element w tancu u Azjatow. Chyba najbardziej "sztuczny" jest w klasycznym balecie Tajlandii. WIdzialam lekcje takiego tanca i jak cwicza rece - no trzeba miec mocne nerwy.
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pią Maj 28, 2010 4:51 pm   

Chiaranzana napisał/a:
WIdzialam lekcje takiego tanca i jak cwicza rece - no trzeba miec mocne nerwy.


mocne nerwy? :) czemu? wydawalo mi sie zawsze co do rak, to jest nad tym cwiczyc najlatwiej. Przyznam szczerze, ze rece to moja osobiscie jedyna chyba silna strona :D . Rzecz jasna tak jak chinskie tancerki, to nie umiem ale zawsze myslalam ze nogi i reszta sa trudniejsze do opanowania niz skomplikowane nawet ruchy rak?

A wlasnie jak jestem juz w temacie blogow, to jak Wam sie czyta ten blog E.wycichowskiej? Bo mi jakos czasami ciezko przejsc przez te teksty. Jest tam pozawieranych mnostwo fajnych informacji, niektorych takich mi szczegolnie bliskich, bo przewija sie Łódź... ale... ta forma...
ta forma taka zbyt kobieca, w sensie, zbyt melancholijana. No i forma listow. No ale moze jak za bardzo marudzę? :D Teatr nie bo autorzy tej gazety za bardzo uczeni, blog E.Wycichowskiej nie, bo za bardzo melancholijna,...
 
     
Nataszaa 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerka
Wiek: 28
Posty: 527
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Cze 20, 2010 9:02 pm   

Ja piszę opowiadanie, w którym główną bohaterką jest baletnica. ;)

Zapraszam!
_________________
"Zapytasz: po co to wszystko? Odpowiedź jest prosta: ponieważ postanowiłaś zostać tancerką."
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pią Cze 25, 2010 5:29 pm   

Właśnie czytalam blog prof. E. wycichowskiej i usmialam sie do lez.
Nie wiem czy powinnam cytowac ale Wy tancerki kochane wiecie jak Was uwielbiam i ze to smiech z dyrektora a nie tancerek więc zaryzykuje (moze mi glowy nie urwiecie :D ).

Otoz chodzilo o to, ze przy okazji cieszenia sie tym, ze kolejni tancerze zdobyli naukowe tytuły (dr i dr hab) prof E. Wycich opowiedziała, ze jeden dyrektor TW w Polsce uwaza, ze zeby zalatwic jedna sprawe do jego gabinetu musza przyjsc 2 tancerki, bo jedna umie pisac a druga czytac.

Dalej E.w. pyta: kto z tancerzy sluzy mu takim przykladem?
i odpowiada: nie wiem ale nie tancerze z kregow , w jakich ja sie obracam.

(No w kręgach łódzkiego TW prof EW sie obraca, wiec dyrektor w Łodzi to nie powinien byc :D )
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lis 24, 2011 8:38 pm   

jak to już nader elegancko i przesadnie zaanonsowało ogłoszenie forumowe bardzo zapraszam wszystkich na mój blog baletowy Na czubkach palców. I zapraszam do komentowania oczywiście
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Pią Lis 25, 2011 6:21 am   

Atrakcyjny jest Twój blog i dlatego mi sie podoba jeno dlaczego muszę sie tam od nowa rejestrować?
To tak z wrodzonego lenistwa się pytam. :)
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lis 25, 2011 8:53 am   

od nowa? no bo to nie jest częśc forum tylko zupełnie nowa strona....
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Nie Lis 27, 2011 1:32 pm   

Blog bardzo fajny.
Ostatnio zmieniony przez Sagittaire Nie Lis 27, 2011 8:28 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lis 27, 2011 7:23 pm   

nie zainicjowała - oczywiście. A co do wyważenia - nie tylko ja powinnam sie o nie starac w wypowiedziach publicznych ;)
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lis 28, 2011 12:09 pm   

Father napisał/a:
Atrakcyjny jest Twój blog i dlatego mi sie podoba jeno dlaczego muszę sie tam od nowa rejestrować?
To tak z wrodzonego lenistwa się pytam. :)



specjalnie dla Fatherka ale nie tylko: mozna komentowac nie rejestrując się jesli ktos jest na to zbyt leniwy ;) ale oczywiście zachęam do rejestracji
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
alsaganek 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 25
Posty: 42
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lut 24, 2012 3:36 pm   

A ja zapraszam na mój nowiutki blog: http://balet-ja.blogspot.com/
 
 
     
coppelia 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
studentka
Wiek: 31
Posty: 79
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 4:42 pm   

Zapraszam na mojego fotobloga tanecznego :
Blue Coppelia - Dance
_________________
Mój blogger taneczny: www.bluecoppelia-dance.blogspot.com
Mój blogger modowy: www.bluecoppelia-fashion.blogspot.com
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lis 06, 2014 10:06 pm   

polecam http://simpledancerslife.blogspot.com
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
simple.dancer
Nowicjusz

Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 30
Wysłany: Sob Lis 08, 2014 4:42 pm   

Dziękuję Pani Kasiu :)
 
     
Mitzi_Caspar
[Usunięty]

Wysłany: Nie Lis 09, 2014 2:44 pm   

Bardzo fajny blog to White Pointe Shoes - dziewczyna nie jest zawodową baletnicą, to raczej jej pasja.
 
     
Celebrindal 
Adept Baletu

Związek z tańcem:
początkująca :)
Posty: 66
Wysłany: Nie Lis 09, 2014 7:39 pm   

Ja też polecam! Wydaje mi się, że ten blog jest przede wszystkim kierowany do dorosłych, którzy zabierają się za tańczenie, jak zresztą sama autorka, bardzo motywujący :)
_________________
Celebrindal, czyli Srebrnostopa. Na razie stopy mam raczej żelazne, ale z każdym krokiem lśnią odrobinę bardziej...
 
     
Torin 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
miłośnik baletu :)
Wiek: 57
Posty: 1577
Skąd: ja się tu wziąłem ??
Wysłany: Sob Lis 15, 2014 10:07 pm   

simple.dancer jest tez na FB :)
Ja regularnie sobie czytam bloga i fejsa :)

Torin
_________________
Statler - Świetny jest ten spektakl. Leczy moje dolegliwości.
Waldorf - A co ci dolega ?
Statler - Bezsenność !!!
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Mar 24, 2018 7:58 pm   

Jest nowy blog o tańcu i to bardzo bardzo prestiżowy bo uruchomiła go "Polityka" na swoim serwisie.

W "Zapraszam do tańca" Joanna Brych, publikująca recenzje i artykuły o tańcu właśnie w Polityce, będzie miała więcej miejsca na opisywanie zjawisk baletowych i tanecznych, polskich i zagranicznych.

https://taniec.blog.polityka.pl/2018/03/24/polska-dama-kameliowa/#more-16
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,4 sekundy. Zapytań do SQL: 34