www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Taniec ludowy/regionalny/narodowy
Autor Wiadomość
agaana
Nowicjusz

Związek z tańcem:
teoretyko-praktyk
Posty: 4
Wysłany: Sob Sty 19, 2013 9:50 pm   Taniec ludowy/regionalny/narodowy

Witam wszystkich!

Mam problem natury teoretycznej. Jestem w trakcie pisania licencjatu nt. tańca ludowego. Utonęłam wręcz w bibliografii, ale nigdzie nie mogę znaleźć jasno wytłumaczonych pojęć "taniec regionalny", "taniec ludowy" i "taniec narodowy". Tzn, chodzi mi konkretnie o to, czy można rozróżniać tańce na te regionalne,ludowe i narodowe, czy określenie "ludowe" jest używane potocznie dla określenia tych dwóch pozostałych?

Bardzo proszę o pomoc, bo trochę się zapętliłam i zabrnęłam w ślepy zaułek w tym temacie :)
 
     
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Nie Sty 20, 2013 12:50 pm   

Tak, nikt nie podjal sie usystematyzowania oprocz odwiecznej (nie prawdziwej regulki) ze tancow narodowych jest 5.
Na prosty rozum tance narodowe to takie gdzie tanczone byly lub nadal sa w kazdym rejonie kraju. Czyli Polonez byl tanczony zarowno w stolicy jak i w Gdansku czy Szczecinie, dla mnie to taniec narodowy ale Krakowiak juz nie. Z Mazurem, jestem sklonna mu przyznac status narodowego ale pod pewnymi warunkami. W Gdansku i Pomorzu go nie znano, nie jest wiec dla mnie tancem narodowym. Nie wiem moze sa jakies zrodla mowiace o tym ze w warszawie tanczono krakowiaki.?
Taniec ludowy, jak sama nazwa wskazuje wywodza sie z ludu, czyli ze wsi i malych miasteczek. Krakowiak, Oberek, Kujawiak, jak najbardziej temu przynaleza ale nie Polonez, chyba ze przyjac ze jego geneza jest ludowa czyli ze najpierw tanczony byl po wsiach np. na weselach a pozniej przeniosl sie do sfer wyzszych. Dyskusja.
Tańce regionalne to te ktore charakteryzuja dany region kraju, tu wymienia sie te same tance ludowe ale pod wzgledem geograficznym.
 
     
agaana
Nowicjusz

Związek z tańcem:
teoretyko-praktyk
Posty: 4
Wysłany: Czw Sty 24, 2013 6:08 pm   

Dzięki, trochę mi to rozjaśniło ;)
_________________
http://komedyja.blogspot.com/
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15