www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
wykład "Les Lettres sur la danse" Noverre'a 21 cze
Autor Wiadomość
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Cze 16, 2015 6:43 pm   wykład "Les Lettres sur la danse" Noverre'a 21 cze

„Szekspir tańca” i jego niezwykły manuskrypt - wykład Małgorzaty Biłozór-Salwy i Piotra Maculewicza.

21 czerwca, niedziela, godz. 17 Muzeum Łazienki Królewskie - Podchorążówka, Warszawa

W pewnym uproszczeniu powiedzieć można, że tym, kim Gluck był dla opery, tym dla baletu w XVIII w. był Jean Georges Noverre (1727–1810) – tancerz, choreograf i pedagog, ważny reformator sztuki baletowej i prekursor gatunku ballet d’action oraz postrzegania baletowego spektaklu jako integralnej całości łączącej w przemyślany i oryginalny sposób taniec, muzykę, dekoracje i kostiumy. Wielki aktor David Garrick podziwiający Noverre’a w Londynie nazwał go nawet “Szekspirem tańca”.

Noverre dał się poznać jako świetny tancerz na dworze Ludwika XV i Marii Leszczyńskiej, podziwiał go w Berlinie Fryderyk II. Po pobytach w Strasburgu i Lyonie zadebiutował w Marsylii własnym baletem Les Fêtes Chinoises, odnosząc ogromny sukces, rychło zaś – zyskując sławę w całej Europie. Swe przemyślenia o nowej roli baletu zawarł w dziele Lettres sur la danse et les ballets wydanym w 1760 r. w Lyonie i wielokrotnie później wznawianym. Wielka sława otworzyła mu drzwi najświetniejszych teatrów i dworów – przez wiele lat pracował dla cesarzowej Marii Teresy, zaś krótko przed Rewolucją Francuską powrócił do Paryża, skąd rychło musiał uciekać do Londynu. Gdy pod koniec stulecia powrócił do Francji, nie było już tam zapotrzebowania na jego sztukę – pod koniec życia zajmował się pracą pedagogiczną i porządkowaniem swej imponującej spuścizny. Ciekawym i wciąż mało znanym epizodem jego kariery były podjęte w latach 60. starania o posadę na warszawskim dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Może zachętą było to, że sztuka baletowa nie stała wówczas w Polsce na wysokim poziomie i Noverre widział tu pole do popisu, w jej kreowaniu całkowicie wedle własnych idei, pod mecenatem młodego wówczas, miłującego sztukę króla? Do zatrudnienia nie doszło, lecz śladem po zabiegach choreografa jest imponujący, rękopiśmienny egzemplarz dedykacyjny (drugą kopię otrzymał Gustaw III, król Szwecji) traktatu Théorie et pratique de la danse wraz z zapisem muzyki do baletu Médée et Jason oraz projektami kostiumów (Louis-René Boquet). Przetrwał on dziejowe burze i przechowywany jest obecnie w Gabinecie Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

O tej wspaniałej księdze, zawartej w niej arcyciekawej ikonografii kostiumów oraz o wybitnym baletmistrzu i jego epoce opowiedzą podczas wspólnego wystąpienia Małgorzata Biłozór-Salwa (Gabinet Rycin BUW) oraz Piotr Maculewicz (Gabinet Zbiorów Muzycznych BUW).

---------------------------------------
Bilety w cenie 5 zł.
Bilety do nabycia na www.bilety.operakameralna.pl i w kasie biletowej WOK.

System sprzedaży internetowej umożliwia zakup biletów najpóźniej w dniu poprzedzającym wydarzenie.
Brak możliwości zakupu biletów poprzez system sprzedaży internetowej nie oznacza ich braku w kasie - zapraszamy do kasy Teatru, kontaktu telefonicznego lub mailowego.
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
gregorius 
Nowicjusz

Posty: 6
Wysłany: Pią Cze 19, 2015 8:33 pm   

bilety niedrogie i warto się wybrać, ja również zachęcam
_________________
westom.pl/blog/
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 15