www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
dalcrozistki, duncanistki, labanistki, etc...
Autor Wiadomość
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Czw Lut 10, 2005 12:01 pm   dalcrozistki, duncanistki, labanistki, etc...

Mam pytanie, mianowicie Rey w swojej książce "Taniec- jego rozwój i formy" napisał "łatwo jest odróżnić dalcrozitkę od labanistki i duncanistki". Czy jakis teoretyk tańca wspólczesnego może mi (pod)powiedzieć na czym polegają te zasadnicze różnice, gdyż książkę Ireny Turskiej z zakresu tańca zreformowanego otworzę dopiero gdy skończę moją wspaniałą Agrypinkę Waganową...

Z góry dziękuję (z dołu też) :)
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Kasia G
Gość
Wysłany: Czw Lut 10, 2005 12:47 pm   

hmm, niby rzecz jest prosta, ale dopiero dla człowieka, który mniej więcej pojął na czym polegały idee i propozycje Duncan, Labana i Dalcroze'a. W największym skrócie (jeżeli chodzi o rozpoznanie "na pierwszy rzut oka"), to metoda Dalcroze'a polegała na pewnego rodzaju ruchu rytmicznym (rytmika Dalcroze'a) i gimnastycznym, Duncan na plastyce gestu i całego ciała, przekazującego muzyke i wyobrażone emocje z wnętrza człowieka, a u Labana chodziło o odkrycie wszystkich mozliwości ruchu ciała człowieka, nie tylko zresztą tanecznego, jego analizę i opis. Płną świadomość motoryki ciała, ruchu w przestrzeni itd.
Za ten poooobieżny wykład powinno mi sie dostać od specjalistów, ale to był wieeeelki i doraźny skrót. Polecam szczegółową lekturę na ten temat
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Czw Lut 10, 2005 3:13 pm   

Kasia G napisał/a:
hmm, niby rzecz jest prosta, ale dopiero dla człowieka, który mniej więcej pojął na czym polegały idee i propozycje Duncan, Labana i Dalcroze'a. W największym skrócie (jeżeli chodzi o rozpoznanie "na pierwszy rzut oka"), to metoda Dalcroze'a polegała na pewnego rodzaju ruchu rytmicznym (rytmika Dalcroze'a) i gimnastycznym, Duncan na plastyce gestu i całego ciała, przekazującego muzyke i wyobrażone emocje z wnętrza człowieka, a u Labana chodziło o odkrycie wszystkich mozliwości ruchu ciała człowieka, nie tylko zresztą tanecznego, jego analizę i opis. Płną świadomość motoryki ciała, ruchu w przestrzeni itd.
Za ten poooobieżny wykład powinno mi sie dostać od specjalistów, ale to był wieeeelki i doraźny skrót. Polecam szczegółową lekturę na ten temat


Gdyby jeszcze taka literatura była w miarę dostępna...
Bo najczęściej jeśli zdarzy się gdzieś konkretna książka o balecie, czy w ogóle o tańcu, to jej cena skutecznie odstrasza.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Sob Lut 12, 2005 10:24 pm   

Dziękuję Kasiu, ale przyznam szczerze, ze oczekiwałem wiekszego rozpoznania od teoretyka takiego pokroju jak Ty, bo tyle to sam wiedziałem:( - no cóż, chyba zajrzę do Irenki...
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Kasia G
Gość
Wysłany: Sob Lut 12, 2005 10:40 pm   

"bo tyle to sam wiedziałem"
no to super i gratuluję :lol: Jesli to wiesz, to mówiąc ogólnie wiesz wszystko - samą esencję
pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 17