www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
wspolczesny?
Autor Wiadomość
mala
Gość
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 4:53 pm   wspolczesny?

Czy taniec wspolczesny to taki ktory tancza w teatrze na roznych spektaklach? Typu Open taniec?
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Czw Kwi 07, 2005 10:53 am   

Taniec współczesny to bardzo szeroka dziedzina tańca, właściwie każdy choreograf może dodać tutaj coś swojego.

Generalnie są teatry tańca, które wystawiają całe spektakle, oparte właśnie na tej technice, w Polsce są to m.in. Lubelski Teatr Tańca, Śląski Teatr Tańca, Balet Poznański - Polski Teatr Tańca, Dada von Bzdulow, etc... Oczywiście każdy z tych tearów ma jakąś swoją stylistykę, mimo iż poruszają się w technikach tańca współczesnego.

Nie wiem jak dokładnie wyglądał OpenTaniec, ale z fragmentów, który kiedyś widziałam, raczej to nie był stricte współczesny, to było raczej mieszanie różnych stylów, technik, wszystko oparte na tańcu musicalowym.

Niektórzy przypisują tańcu współczesnemu pewną filozofię. Może coś w tym jest?;) W każdy razi chodzi tutaj (w skrócie) o to,
1) żeby ruchy były zgodne z anatomiczną budową ciałą,
2) "blisko podłogi", bo zwykle - jest to właściwie jedna z głównych zasad - oddaje się ciężar ciała podłodze, więc często może się to kojarzyć z takim przelewaniem wody:) itp.
3) No i często są różne impulsy, a więc to, że dany ruch ciałem zaczyna się np. od łokcia, i to on ciągnie całe ciało w danym kierunku.
4) Jest jeszcze coś takiego jak pęd, szczególnie jak się robi tzw. swingi, nie wiem jak to wyjaśnić chodzi o to, że pozwala się ciału swobodnie 'lecieć' w danym kierynku,
5) zawieszenie, też nie wiem, jak to wyjaśnić - ciało jest wytrącone z pionu, a więc wyobraź sobie, żę się potknęłaś, i lecisz na ziemię, a , i to jest mniej więcej to :) [/u]
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14