www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Anoreksja i bulimia
Autor Wiadomość
tancereczka!
Gość
Wysłany: Nie Cze 19, 2005 8:27 pm   Anoreksja i bulimia

Coraz więcej tancerek lub uczennic szkół baletowych choruje na te choroby,choroby psychiczne.Czy wy spotkaliście się już z takimi przypadkami?Ja niestety tak. W codziennej pogoni za urodą, figurą i powodzeniem niektórzy z nas nieco się gubią. Tak, niektórzy, ponieważ w pewnej części dotyczy to również mężczyzn. Nie okłamujmy się, telewizja i wszystkie media ciągle zasypują nas obrazami "idealnej" kobiety i doskonałego mężczyzny. Oczywiście są obrazy wyidealizowane, ale bardzo przemawiające do osób szczególnie wrażliwych na akceptację środowiska.

I w ten sposób każda dziewczyna chce mieć figurę jak Claudia Schiffer a chłopak posturę Sylwestra Stallone. A jak to osiągnąć, jak ma się 160 cm wyostu i waży sie 65 kg? Oczywiście zaraz w przerwie na reklamy albo na drugiej stronie dowiadujemy się o istnieniu magicznych diet oraz kieszonkowych wersji sprzętu kulturystycznego. I tu zaczyna się spirala śmierci. Kobiety rozpoczynają niekończące się cykle diet i odejmowania sobie od ust, a panowie wręcz konwulsyjnie zaczynają ćwiczyć i zajadać tzw. "koks" i co tam jeszcze koledzy z siłowni polecą.


W ten sposób rozpoczyna się wiele smutnych historii ludzi opętanych wizerunkiem idealnego ciała. Niestety w 95% przypadków wizerunek ten pozostaje w sferze marzeń, ponieważ żadna dieta nie zamieni kobiety w panią Schiffer, żaden pan też nie upodobni się do Stallone. Tylko pozostaje pytanie, kto jest za to odpowiedzialny. Media, drukujące w naszych umysłach takie ideały, czy też my sami? Media, wg nich samych, nie są odpowiedzialne dokładnie za nic (to jakby "Untermensche", ich odpowiedzialność ogranicza się do napisania poprawnego stylistycznie tekstu i pobrania za nie wynagrodzenia). Pozostajemy więc na placu boju my sami. Bo w końcu ktoś musi być temu winny, nieprawdaż?


Dążenie do idealnego wyglądu jest w jakiś sposób naturalne, ponieważ od tysięcy lat nasz gatunek stawiał wyżej walory fizyczne ponad umysłowymi, i to jest niestety prawda - smutna, ale prawda. Pomimo kultury jaka nas otacza, literatury, wzniosłych ideałów i inteligencji nas samych panowie oglądają się na ulicy za seks-bombami, paniom miękną kolana na widok 100% mężczyzn. W ten sposób rodzi się fobia. Strach przed nami samymi, że nie spełniamy wymogów współczesnego świata. I w ten sposób czas powiedzieć, jak się ta fobia nazywa.


Anorexia Nervosa, bo tak brzmi jej łacińska nazwa, jest jedną z nowych chorób cywilizacyjnych (vide stres, pracoholizm itp.). Jednak spośród innych schorzeń wyróżnia ją szybko postępujące wyniszczenie organizmu, które pozostawia często już nieodwracalne zmiany.

Zaczyna się niewinnie... od marzenia, żeby zostać modelką / modelem albo po prostu bardzo silnej potrzeby poprawienia wyglądu. Potem lista objawów rośnie w zastraszającym tempie, oto niektóre z nich:
Pomimo znacznej utraty wagi (poniżej 85% normy dla wieku i wzrostu) dieta jest kontynuowana
Nawet po spadku wagi rosnąca obawa przed przybraniem na wadze
Zanik okresu lub bardzo wydłużone okresy między menstruacjami
Pierwszy temat do rozmowy z taką osobą to jedzenie, kalorie, zawartość tłuszczu i diety
Spożywanie posiłków w samotności (wstyd przed innymi)
Gotowanie dla innych tzw. "zdrowych posiłków"
Wypadanie włosów
Zimne dłonie, nadmierne pocenie się stóp
Intensywne ćwiczenia fizyczne mające niejako poprawić figurę
Kłamstwa o ilości zjedzonych posiłków
Ogólne osłabienie
Wyczerpujące okresy "superaktywności"
Pojawienie się włosów na ramionach, nogach i innych częściach ciała
Nierówny puls (arytmia serca)
Sucha, łuszcząca się skóra
Krótki oddech
Jeżeli masz więcej niż 4 objawy, najpierw zastanów się nad sobą, a jeżeli podejrzewasz siebie o skłonności do anoreksji - bezzwłocznie udaj się do lekarza! To jest choroba, którą należy leczyć! Nie leczona zabija w ok. 10% przypadków.



Ostatnie stadium choroby potrafi doprowadzić organizm do skrajnego wyczerpania


Na koniec krótki apel. Jeżeli podejrzewasz swoją przyjaciółkę o tą chorobę, postaraj się z nią porozmawiać, namów ją na wizytę u lekarza.

P.S.
Mam prośbę,jeśli u koleżanki lub kolegi zobaczyliście nawet 2 z tych objawów porozmawiajcie z nim,kiedy nie jest za późno na rozmowy.
 
 
Tranquility 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Posty: 1173
Wysłany: Nie Cze 19, 2005 8:59 pm   

tancereczka! napisał/a:
I w ten sposób każda dziewczyna chce mieć figurę jak Claudia Schiffer a chłopak posturę Sylwestra Stallone.


no ja na przykład nie chcę mieć za żadne skarby świata postury Sylwestra Stallone... :roll:

a po 2 to ciekawy artykuł (jeśli można to tak nazwać) :D
 
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Nie Cze 19, 2005 9:03 pm   

A mi sie niedobrze robi, jak patrze na Stallone i innych podobnych mu "mezczyn".

A tak serio (choc tamto bylo jak najzupelniej serio :-) ), to problem bulimii i anoreksji jest na pewno powazny, tak wiec dzieki za ten post. Nigdy za duzo przypominania!

Iza
 
 
Tranquility 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Posty: 1173
Wysłany: Nie Cze 19, 2005 9:41 pm   

ja swojej figury tancerza bym chyba nie zamienil... :D

a temat, racja, bardzo ważny i aktualny, bo co raz więcej osób na nią choruje...

to okropne do jakiego stanu można się doprowadzić... dlatego trzeba temu przeciwdziałać...

i jeszcze trzy zdjęcia:










a tak poza tym to artykuł skopiowany ze stronki internetowej :wink:
 
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Nie Cze 19, 2005 9:52 pm   

tranquality napisał/a:
a tak poza tym to artykuł skopiowany ze stronki internetowej :wink:


A jesli tak, to dobrze byloby podac zrodlo i autora, tak ze zwyklej uczciwosci :wink: , nie mowiac juz o zwyklej informacji.

Pozdrawiam, Iza
 
 
Tranquility 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Posty: 1173
Wysłany: Nie Cze 19, 2005 11:03 pm   

wyręczę "autorkę" postu w tym obowiązku:
http://www.wizaz.pl/zlosl_anoreksja.html :D
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Nie Cze 19, 2005 11:05 pm   

Nieprawda, że 'żadna dieta nie upodobni naszej figury do Claudii Schiffer czy Sylwestra Stallone'. Tzn. głodówka na pewno nie, ale właściwia dieta tak. Oczywiście, trochę zależy tutaj od predyspozycji genetycznych, w końcu każdy ma predyspozycje do trochę innej muskulatury ciała, etc.
Aczkolwiek trzeba dodać - sama dieta nic nie załatwi, jest oczywiście niezbędna, ale konieczny jest również właściwie dobrana aktywność fizyczna.

Artykuł trochę nieprofesjonalny, idący raczej w stronę demagogii niż rzetelnego opisania problemu. Nie lubię takiej 'publicystyki' :)

Natomiast zgodzę się z głównym tematem, anoreksja to bardzo niebezpieczna choroba.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Pon Cze 20, 2005 6:10 am   

Joanna napisał/a:
Artykuł trochę nieprofesjonalny, idący raczej w stronę demagogii niż rzetelnego opisania problemu. Nie lubię takiej 'publicystyki' :)


Zgadzam sie, ze to artykul nieprofesjonalny i troche demagogiczny, ale z drugiej strony, zaczerpniety jest z portalu wizaz.pl, specjalizujacego sie w poradach dotyczacych urody i skierowanego, miedzy innymi, do osob obsesyjnie dazacych do "idealu" i chwala mu za to, ze porusza ten problem na swych lamach. Pisanie o anoreksji jezykiem "profesjonalnym", jesli adresuje sie artykul do dosc jasno okreslonego odbiorcy, mija sie z celem. Chodzi o jego przystepnosc, a to chyba tutaj jako tako osiagnieto, choc jezyk jest dosc koslawy i to wlasnie najbardziej mnie odrzuca. Nie wiem poza tym, czy pani autorka rozumie wszyskie slowa, ktore pisze: np. Untermensch - mam wrazenie, ze chodzi jej o cos wrecz przeciwnego: Uebermensch, ale i jedno i drugie sa tu zupelnie bez sensu. Poza tym, argument o Claudii Schiffer: gdyby rzeczywiscie chodzilo "tylko" o osiagniecie jej figury, anoreksja nie bylaby problemem - Schiffer ma zupelnie zdrowa figure i na pewno godna pozazdroszzcenia. A podpis do ostatniego obrazka jest juz zupelnie idiotyczny - anorektyczka w "blogostanie" ma sluzyc za postrach? Jest tyle rzeczywiscie przerazajacych zdjec anorektyczek, ze uciekanie sie do wypozowanego, czy wrecz afirmujacego anoreksje zdjecia zakrawa na perwersje.
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
Tranquility 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Posty: 1173
Wysłany: Pon Cze 20, 2005 7:35 am   

Ariodante napisał/a:
choc jezyk jest dosc koslawy i to wlasnie najbardziej mnie odrzuca.


Masz rację, Ariodante, pod względem poprawności językowej i stylistyki tekst troszkę kuleje...

Ariodante napisał/a:
Nie wiem poza tym, czy pani autorka rozumie wszyskie slowa,


Autorem tekstu jest ktoś pod pseudonimem "Złośliwiec" Mail: Maly.Zlosliwiec@poczta.fm
 
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Pon Cze 20, 2005 7:43 am   

Cytat z tekstu: Media, wg nich samych, nie są odpowiedzialne dokładnie za nic (to jakby "Untermensche", ich odpowiedzialność ogranicza się do napisania poprawnego stylistycznie tekstu i pobrania za nie wynagrodzenia). Pozostajemy więc na placu boju my sami.


Ow "Zlosliwiec" najwyrazniej patrzy z gory na "poprawnosc jezykowa" - okropne media, "podludzie", zadawalaja sie jedynie pisaniem poprawnych jezykowo tekstow, a nie prawdy! I to "usprawiedliwia" naszego Zlosliwca, ktory dazy do prawdy za wszelka cene, takze kosztem proprawnosci jezykowej. Niby to rozumiem, a jednak wole, kiedy wszystko gra - i dobre intencje, i efekt.
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
tancereczka!
Gość
Wysłany: Pon Cze 20, 2005 6:29 pm   

Tancereczko, usunelam ten bardzo dlugi cytat z blogu i zastapilam go linkiem. Latwiej sie to czyta na oryginalnej stronie:

http://blog.tenbit.pl/genesiss
 
 
tancereczka!
Gość
Wysłany: Pon Cze 20, 2005 6:31 pm   

Słuchajcie,blog tej dziewczyny mnie przeraża.Nie wiadomo czy ona jeszcze żyje.Pisała tu kiedyś pod pseudonimem [usuniete przez Moderatora]. Napisałam do niej maila,ale nie wiem...
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Pon Cze 20, 2005 7:00 pm   

Link do tego blogu byl podany w temacie "Pomozmy tej dziewczynie", o ile dobrze pamietam. Jest przerazajacy, ale co mozna w tej sytuacji zrobic. czytalam wpisy osob, ktore udzielaja jej rad - ona tego nie slucha i sluchac pewnie dlugo nie bedzie. czasem odnosilam nawet wrazenie, ze ktos sie po prostu bawi w tego bloga, ale moze sie myle.
Tego typu blogi to dla mnie swego rodzaju terroryzm emocjonalny - czytajac je, zaczynamy sie obwiniac za to, ze nie mozemy nic zrobic. A z drugiej strony - co mamy zrobic? Pisac codziennie do niej, zeby sie przebudzila?

A swoja droga, gdyby Kate Moss (zreszta, moim skromnym zdaniem, jedna z najbrzydszych i najmniej ciekawych postaci wielkiego swiatka) wreszcie przytyla, moze poszlyby za jej przykladem wszystkie biedne anorektyczki ;-) ....
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Cze 20, 2005 8:27 pm   

ja podawałam adres tego bloga, bo ona zkomentowała u mnei na blogu.... weszłam tam i się przeraziłam. Ona nie słucha. Ja jej skopiuje z tego artukułu objawy anoreksji cho to raczej i tak nic nie da bo ona nie zwraca na nic uwagi..........
 
 
 
Tranquility 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Posty: 1173
Wysłany: Wto Cze 21, 2005 5:02 pm   

niestety, tak to już bywa z ludźmi chorymi na takie choroby... nie chcą nikogo słuchać... :cry:
 
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Wto Cze 21, 2005 5:25 pm   

wlasnie na tym polega specyfika tej choroby - to nie cialo jest chore tylko psychika i dlatego tez tak trudno sie wyleczyc.
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Żabka
Nowicjusz

Posty: 23
Wysłany: Wto Lis 01, 2005 10:12 pm   

Ostatnio zmieniony przez Żabka Sob Gru 03, 2005 1:01 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ania
Gość
Wysłany: Wto Lis 01, 2005 10:16 pm   

Każde sprowokowane wymiotowanie jest złe dla organizmu. Nieważne czy rano czy wieczorem czy kiedy tam. Po prostu tego nie należy robić. To żadna metoda na nieodkładanie tłuszczu. Bulimia jest poważną chorobą i to sobie trzeba uświadomić.
 
 
Żabka
Nowicjusz

Posty: 23
Wysłany: Wto Lis 01, 2005 10:18 pm   

poważna jest tylko w tedy gdy sie wymiotuje wszystko
 
 
makova_panienka 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 33
Posty: 1073
Skąd: z łąki
Wysłany: Wto Lis 01, 2005 10:20 pm   

a to można sobie regulować ile sie zwymiotuje?
_________________
wild thing,
you make my heart sing,
you make everything groovy,
wild thing!!!

 
 
 
Ania
Gość
Wysłany: Wto Lis 01, 2005 10:21 pm   

Cytat:
poważna jest tylko w tedy gdy sie wymiotuje wszystko

Zawsze jest poważna. Nie tłumacz sobie tego w ten sposób. To tak jak alkoholicy którzy mówią, że jeden drink dziennie nie zaszkodzi.
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Wto Lis 01, 2005 10:23 pm   

Żabka napisał/a:
A co jest gorsze anoreksja czy bulima???
Czy jest coś złego gdy dziewczyna wymiotuje wieczorem i tylko wieczorem by jej sie w nocy nie odkładało w tłuszcz??? Przecież ma potrzebne witaminy bo je a na wieczur to nie potrzebuje niczego w brzuszku???


Anoreksja prowadzi do większego wyniszczenia organizmu i częściej bywa śmiertelna niż bulimia. Ale wydaje mi się, że takie licytowanie nie ma sensu - obie choroby świadczą o poważnych zaburzeniach, i powinny być leczone.

Prowokowanie wymiotów nie jest obojętne dla organizmu, popatrz na zęby takich bulimiczek, są wyżarte przez kwas żołądkowy. Poza tym torsje, bez względu na to, czy prowokowane czy nie, oprócz bezpośredniego podrażnienia żoładka, przełyku i jamy ustnej, powodują również wydalenie z organizmu cennych dla niego substancji (jak witaminy, makroelementy, etc.). Już nie wspominajac, że takie zachowanie jest co najmniej mało normalne :?

edit - bulimie jest poważna bez względu na to, ile sie wymiotuje. Czy ktoś myśli, że kwas solny mniej mu zeżre zęby, jak mniej kolacji zwymiotuje??
Poza tym rzecz twki nie w ilości, a w podejściu, że się w ogóle coś takiego robi.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Esmeraldas
Gość
Wysłany: Wto Lis 01, 2005 10:24 pm   

Ja mysle ze nie mozna tak po prostu porównywać czy Ana czy mia jest gorsza...Obydwie to potworne choroby psychiczne, które Cię powoli wykańczają. Tyle że od bulimi się przeważnie tyje i wpada w Anoreksje, a Ana wiadomo do czego prowadzi...A co do Twojego pytania makova panienko...Wierz mi, ale one są pewne że "chcieć to móc", i często po jednym takim wymiotowaniu dochodzą do wniosku ze to za malo, no to jeszcze raz...Chyba nie trzeba też pisać jakie są efekty takiego "odchudzania" prócz zrujnowania sobie zdrowia... :roll:
 
 
makova_panienka 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 33
Posty: 1073
Skąd: z łąki
Wysłany: Wto Lis 01, 2005 10:25 pm   

trawienie odbywa sie w jamie ustnej (z tego co sie naczytałam...) i "pulchnieje" buzia. tak więc z przyczyn czysto "praktycznych" i namacalnych większego sensu wchodzenie w takie bagno nie ma.
_________________
wild thing,
you make my heart sing,
you make everything groovy,
wild thing!!!

 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Wto Lis 01, 2005 10:28 pm   

W jamie ustnej trawienie to sie dopiero zaczyna ;)
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,34 sekundy. Zapytań do SQL: 38