www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Towarzystwo Gimnastyczne
Autor Wiadomość
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Sro Lis 16, 2005 9:34 pm   Towarzystwo Gimnastyczne

Poznań. Towarzystwo Gimnastyczne w Starym Browarze

"W globalnej wiosce, w zjednoczonej Europie, w demokratycznej Polsce - powstaje spektakl o inności, odrębności, tożsamości. Realizuje go towarzystwo gimnastyczne.

«Prawie dwa lata minęły od ich pierwszej i jedynej jak dotąd premiery - "Whatever You Wish" (o spektaklu piszemy obok). Zespół założony przez tancerkę i choreografa Natalię Draganik oraz krytyka i menedżera sztuki Joannę Leśnierowską pracował jednak intensywnie nad nowym przedstawieniem. Premiera "Obcojęzyczności" czeka nas 17 września o godz. 19 w Starym Browarze.

Mówi Joanna Leśnierowska:

- Pierwsze impulsy do tego spektaklu pojawiły się we mnie podczas pięciotygodniowego festiwalu ImPulsDanc w Wiedniu w 2003 r. Byłam tam krytykiem-rezydentem i miałam publikować w internecie dziennik relacjonujący wrażenia i przemyślenia z festiwalu: wszystko - tylko nie recenzję. Okazało się to bardzo trudnym zadaniem, bo wymagało rezygnacji z chowania się za bezpieczną skądinąd pozycję krytyka To było cenne przeżycie, ale na swój sposób traumatyczne, spotęgowane przez fakt, że mieszkałam całkiem sama w nowoczesnym, pomalowanym na biało, oświetlonym jarzeniówkami pokoju, pozbawionym mebli. Było mi dodatkowo obco wśród artystów performerów i z dnia na dzień coraz mocniej uświadamiałam sobie, jak bardzo jestem zakorzeniona w polskiej tradycji teatralnej. A w tym sterylnym, designerskim mieszkaniu, które mieściło się zresztą w muzeum, czułam się jak obiekt.

Mówi Natalia Draganik:

- Ja również trafiłam do Wiednia. I przeżyłam podobną traumę. U mnie doszła jeszcze różnica wieku. Na stypendium dla młodych tancerzy przyjechali ludzie młodsi ode mnie i okazało się, że to bardzo pogłębia i tak dużą kulturową i artystyczną barierę między nami: oni byli całkowicie nastawieni na dobrze wypromowany sukces - z sobą w roli głównej. To było ważne doświadczenie, bo tam właśnie dowiedziałam się, czego na pewno w sztuce robić nie chcę.

Mówią w duecie:

- Ale nasz spektakl nie jest opowieścią o tym, jak Natalia i Joanna pojechały do Wiednia. To tylko punkt wyjścia do znacznie szerszego potraktowania stanów obcości, odrębności, inności, tożsamości. Stanów, które nie są obce nikomu z nas.


O "Whatever You Wish"

To przedstawienie bezczelne i brawurowe, balansujące na granicy ekshibicjonistycznego obnażenia aktorów (aktorek) i konkursowego wprost wygłupienia widzów. Ale balans jest nader fascynujący, bo na jego straży stoją duża inteligencja i jeszcze większe poczucie humoru (mocno zaprawione autoironią). To przedstawienie o przedstawieniu - specyficznym, bo tanecznym. Co to jest taniec współczesny? Kto to jest choreograf? Jak powinna wyglądać tancerka? Czym jest ruch? Odpowiedzi na te pytania padają z offu - udzielają ich widzowie i tancerze. Rozbrajająca szczerość miesza się w nich z głupotą, niekompetencją, bełkotem, zlepkami i zgęstkami bezmyślnych kalek... A na finał mamy burzliwe oklaski widzów, którzy zostali potraktowani śmiertelnie poważnie, choć pękali ze śmiechu przez dobrą godzinę.»

Ewa Obrębowska-Piasecka
Gazeta Wyborcza - Poznań nr 214
14-09-2005"

link: http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/18070.html
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Uriel
Gość
Wysłany: Czw Lis 17, 2005 4:56 am   whatever u wash

ach, gazeta koszerna... "głupota, niekompetencja, bełkot, zlepki zgęstków i bezmyślna kaleka" :lol:

ale, proszę zwróćcie uwagę:
http://free4web.pl/3/2,98...664,Thread.html
Ostatnio zmieniony przez Uriel Czw Lis 17, 2005 10:10 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Justyna Ch-ipcio 
Koryfej


Związek z tańcem:
obserwacyjny
Posty: 612
Skąd: z błota, z dna bajorka
Wysłany: Czw Lis 17, 2005 9:04 am   

No tak ktoś tu ma poczucie humoru, hmmmm dośc specyficzne. :twisted:
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Czw Lis 17, 2005 3:48 pm   

bezmyślne kaleki?! :shock:
przyznam się, że przeoczyłam ten fragment... swoją drogą, zanim "Pani Krytyk" napisze coś takiego powinna wybrać się na lekcję do nich... i zobaczymy kto tu jest kaleką!!(nie obrażając kalek, którzy też mogą być wspaniałymi tancerzami)
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Pon Sty 16, 2006 10:52 pm   

4.02 i 5.02 Towarzystwo Gimnastyczne w Starym Browarze.

"Najnowszy projekt Towarzystwa Gimnastycznego - Obcojęzyczność - próbuje zgłębiać problem szeroko pojętej alienacji. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem stało się pytanie, co powoduje, że tak często czujemy się wyobcowani z otaczającej nas rzeczywistości, społeczeństwa, swego ciała...Zespół poszukuje odpowiedzi poprzez serie wizualnych poetyckich obrazów i orginalny język ruchowy tworzony w oparciu o techniki tańca fizycznego. Istotnym elementem projektu jest taże wykreowanie przestrzeni dla tańca, która w znaczący sposób determinuje działania wykonawców, podobnie jak na nasze zachowania i odczucia wpływa otaczająca nas rzeczywistość - kultura pop-obrazu i atakująca ze wszystkich stron sztuczność i teatralizacja codziennego zycia"
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
majka m
Nowicjusz

Posty: 24
Skąd: poznań, krakow
Wysłany: Sob Wrz 09, 2006 1:04 pm   Natalia Draganik

czy ktoś współpracował z Natalia Draganik np. w jej Scenie Tańca Wspólczesnego przy MDK nr 2 w Poznaniu? chciałabym wiedziec jak prowadzi zajęcia. z góry dziekuje za wszelkie informacje.
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob Wrz 09, 2006 9:46 pm   

ja co prawda nie wspolpracowałam, ale wiem, ze jest wymagajaca, bywa bardzo ostra i nie przebiera w słowach. ale efekty są widoczne :)
_________________
We are never more human than when we are dancing. (Jose Limon)
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Nie Wrz 10, 2006 3:28 pm   

to bardzo dobry nauczyciel, najlepiej sprawdzic to osobiscie np. na warsztatach (sa co jakis czas organizowane w starym browarze)
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Karolina
Nowicjusz

Posty: 31
Skąd: Newcastle upon Tyne
Wysłany: Wto Lis 21, 2006 5:31 pm   

Czy ktos z was orientuje sie czy gdzies mozna zdobyc nagranie Obcojezycznosci. W chwili obecnej realizuje w UK projekt choreograficzny o bardzo podobnej tematyce i chetnie obejrzalabym to przedstawienie. Niestety w chwili obecnej nie moge wybrac sie do Polski zeby obejrzec ten spektakl na zywo.

pozdrawiam
Karolina
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Lis 21, 2006 11:31 pm   

Oficjalnie nie, tzn nigdzie nie można tego wypożyczyć czy zakupić. Ale może skontaktuj się z twórcami spektaklu, być może udostępnią nagranie. Zajrzyj tutaj i skorzystaj z maila:
http://www.towarzystwogimnastyczne.com/
_________________
We are never more human than when we are dancing. (Jose Limon)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 23