www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
do czytania...
Autor Wiadomość
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro Lip 06, 2005 8:44 pm   do czytania...

Wiele razy na forum pojawiały się głosy, że sztuka tańca jest zbyt pomijana w różnego typu mediach.
W TV poza "Złotą XII baletów" nic nie znajdziemy - a ostatnio nawet ten cykl nas zawiódł (no chyba, że ktoś dysponuje kanałami MEZZO lub TVP KULTURA). W prasie o tańcu pisze się rzadko, co najwyżej aktualne recenzje badz sporadyczne artkuly w magazynach kobiecych itp.
Byc moze kiedys to sie zmieni.

Pojawia sie natomiast swiatelko w tunelu. Mianowicie na tegorocznym festiwalu teatralnym Malta w Poznaniu (o ktorym juz pisalam wczesniej) swoj debiut mialo nowe pismo o tematyce teatralnej "Próba". Mozecie sobie wyobrazic moja radosc, gdy otworzyłam je na spisie tresci i ujrzałam 4 artykuly na temat tanca (w pismie jest osobny dzial pt TANIEC). Redakcje nowego pisma tworzy grupa studentow poznanskiej teatrologii, a tak sie akurat sklada, ze Iwona Pasinska - I solistka PTT - tamze studiuje i to wlasnie jej autorstwa (choc nie tylko) sa wspomniane wyzej artykuly. Dotycza one co prawda wydarzen tanecznych, ktore w ostatnim czasie mialy miejsce w Poznaniu (cykl: STARY BROWAR - NOWY TANIEC), choc z tego co obserwuje mozna zobaczyc je w roznych miejscach Polski (spektakle Wojtka Mochnieja, Leszka Bzdyla, Witolda Jurewicza, Towarzystwa Gimnastycznego i in.). Jest tez tekst pt. "Holenderski styl" traktujacy o ksztaltowaniu sie najwazniejszych holenderskich zespolow, w tym NDT.
Co prawda tamatyka artykulow dotyczy raczej zjawisk w tancu wspolczesnym, a na forum balet.pl dominuja chyba wielbiciele baletu klasycznego, to mimo wszystko polecam (moze sie przydac do matury z WOT)!
Oczywiscie nowy periodyk zawiera mnostwo innych tekstow, wywiadow itp (calosc ma az 150 stron) - o teatrze w ogole, ale o tym pisac tu nie bede :)

Z tego co wiem, ma on byc sprzedawany w Empikach w calej Polsce.
Strona internetowa poki co jest dopiero w konstrukcji.

Gdyby udalo sie tworcom "Proby" utrzymac pismo na rynku (tego im serdecznie życzę), byloby swietnie - regularnie móc czytać o tym, co nas interesuje.

Uuuppss, troszke sie rozpisalam :)
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Sro Lip 06, 2005 8:54 pm   

Nie wiesz ile kosztuje ten periodyk (i jak często ma sie ukazywać)?
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro Lip 06, 2005 9:00 pm   

Kosztuje 6 zl, niestety co do czestotliwosci ukazywania sie to nie moge nic powiedziec, poniewaz tworcy dyplomatycznie w podtytule nazwali "Próbę " nieregularnikiem teatralnym :) Pewnie sami nie wiedza, jakie beda reakcje czytelnikow, jakie zainteresowanie itp. A poza tym zaczely sie wakacje, a ze tworza go studenci, to byc moze kolejny numer pojawilby sie dopiero po wakacjach (i wtedy zrobilby sie z tego mniej wiecej kwartalnik). Zreszta pierwszy numer ukazal sie dzieki pomocy finansowej władz UAM i wydzialu filologii polskiej, a jak znam polskie realia, na nowe fundusze trzeba bedzie poczekac. (oby nie za dlugo)
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Sro Lip 06, 2005 9:23 pm   

swietnie!! a gdzie go znalazlas? w empiku przy placu wolnosci? mam nadzieje ze jak za 3 tyg przyjade jeszcze tam bedzie...
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro Lip 06, 2005 11:23 pm   

wspomnialam na poczatku, ze premiera pisma zbiegla sie z tegoroczna Malta, w zwiazku z tym "Proba" sprzedawana jest w punktach informacyjnych i rozprowadzajacych bilety w ramach festiwalu i tam tez ja zdobylam. Natomiast o tym, ze magazyn ma byc dostepny we wszystkich sklepach sieci Empik w Polsce przeczytalam w gazecie wyborczej: http://miasta.gazeta.pl/p...01,2805162.html
Osobiscie nie sprawdzalam, czy rzeczywiscie jest juz na półkach, ale nawet gdyby nie udalo Ci sie zdobyc tego numeru, to mysle, ze na pewno do niego dotrzesz jakimis innymi drogami, na pewno bedzie dostepny w czytelniach i bibliotekach: uniwersyteckiej czy w instytucie filologii polskiej, jakby co to zawsze mozesz sobie skserowac interesujace Cie artykuly ode mnie :) pozdrawiam.
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Czw Lip 07, 2005 7:00 am   

wow! ten gosc jest absolwentem mojej szkoly! no no :) jestem dumna! 8)
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Isadora
Adept Baletu


Posty: 79
Skąd: Chorzów
Wysłany: Pią Lip 15, 2005 12:59 pm   

Z tego, co przeczytałam niedawno, "Próba" ma być dostępna w Empiku od 15 lipca, czyli od dzisiaj!!! Więc wszyscy biegiem do najbliższego empiku! :D
 
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią Lip 15, 2005 1:08 pm   

napiszcie na forum, jak to wyglada z dostepnoscia pisma w empikach, jesli komus uda sie juz go zdobyc :)
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Sob Lip 16, 2005 5:32 pm   

jakby komus bylo za malo baletowych wiesci, niech przeczyta artykul http://www.portlandphoeni...ts/03828736.asp (po angielsku). polecam, bardzo ciekawy... i zaskakujacy.
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Lip 16, 2005 6:17 pm   

A w najnowszym "Twoim Stylu" w tekście o rywalizacji w pracy między kobietami (tytuł "Waleczna przyjaźń") jest spory fragment o dwóch tancerkach TW-ON Karolinie Jupowicz i Izabeli Milewskiej. O tańcu jest tam niewiele, ale o rywalizacji, "typach psychicznych" obu tancerek i nastawieniu do kariery itp. sporo. No i ładna fotka :)
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Paula 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
instruktor fitness
Wiek: 34
Posty: 1116
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob Lip 16, 2005 9:02 pm   

A na stronie Twojego stylu jest mala wzmianka na temat tego reportazu. Podejrzewam ze dlugo na tej stronie nie bedzie wiec szybko zamieszczam link. Chociaz zbyt wiele to sie nie mozna z niego dowiedziec. Niestety.
http://reportaze.twojstyl.pl/
_________________
denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych
Kiedyś tancerka teraz instruktor fitness: w tym też można się spełniać :)
 
 
 
Isadora
Adept Baletu


Posty: 79
Skąd: Chorzów
Wysłany: Wto Lip 19, 2005 6:56 am   

Wczoraj specjalnie wybrałam się do Katowic po "Próbę" i niestety czekał mnie zawód. Miła pani przy kasie powiedziała, że nie mają takiej pozycji! Jeśli ktoś znajdzie to czasopismo, to niech da znać, gdzie kupił. Z góry dzięki.
 
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Lip 19, 2005 9:43 am   

Jeśli chodzi o "Próbę" to podaję adres redakcji - może tą drogą można się czegoś dowiedzieć: gazeta@amu.edu.pl

A artykuł w "Twoim stylu" przeczytałam. Ciekawy i śliczne zdjęcie :) ciekawi mnie, czy rzeczywiśćie obie panie rywalizują między sobą i czy rzeczywiście pani K. Jupowicz jest "grubaską" - jak sama o sobie mów. Bo dla mnie to chyba żadna tancerka nie jest grubaską :)
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lip 19, 2005 12:55 pm   

ciąg dalszy rozmowy o solistkach zespołu baletowego teatru Wielkiego w Warszawie miałam zamiar wydzielić i przenieść do "Ludzi baletu" - niestey jakims cudem wykasowała sie... :( Przepraszam :oops:
Kasia G
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Lip 19, 2005 1:07 pm   

no właśnie szukałam i nie mogłam znaleźć :)
 
 
Kasia W
Adept Baletu


Posty: 139
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lip 19, 2005 6:08 pm   

Może ciekawostką będzie odpowiedź, jaką dostałam z francuskiego magazynu "Danse" na moje pytanie o adres strony internetowej, którego nie mogłam znaleźć w posiadanym egzemplarzu - odpisano mi, że nie mają strony intreretowej ponieważ "środowisko tańca we Francji jest bardzo małe i poufne" (tłumaczenie dosłowne) - osłupiałam...
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lip 19, 2005 8:30 pm   

Kasia W napisał/a:
Może ciekawostką będzie odpowiedź, jaką dostałam z francuskiego magazynu "Danse" na moje pytanie o adres strony internetowej, którego nie mogłam znaleźć w posiadanym egzemplarzu - odpisano mi, że nie mają strony intreretowej ponieważ "środowisko tańca we Francji jest bardzo małe i poufne" (tłumaczenie dosłowne) - osłupiałam...


Matko i córko! Środowisko baletomanów we Francji jest małe??? mają x czasopism baletowych, zespołów i szkół i mają "poufne srodowisko"? No to my możemy sobie teraz juz otwarcie narzekać (albo nie narzekac wcale bo skoro we Francji jest MAŁÓ baletomanów, to u nas nie ma ich wcale - więc po co im pismo)

PS. Kasiu W, witaj na forum :wink:
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Kasia W
Adept Baletu


Posty: 139
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lip 19, 2005 9:05 pm   

Witam! :D
Akurat odczytałam list tuż przed wejściem na forum że jak zobaczyłam temat "czytanie" to nie wytrzymałam....
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Sro Lip 20, 2005 11:08 am   

No, no faktycznie według tych standardów jestesmy w Polsce na straconej pozycji :wink: , a swoją drogą wyjaśniło mi się dlaczego inne czasopismo francuskie ''Danser'', które prenumeruje, nie ma swojej strony internetowej. :wink:
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Sro Lip 20, 2005 9:07 pm   

nie wiem czy wiecie, ale w Empiku mozna sie tez zaopatrzyc w czasopismo "Balet". nie ma polskiej edycji, ale ta ktora jest (artykuly po ang. i wlosku) jest bardzo ciekawa i zawiera duzo roznych nowinek. niestety, jako zagraniczne pismo, kosztuje 24 zl :(
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Lip 20, 2005 10:14 pm   

czy masz na mysli czasopismo BALLET 2000??? U mnie - Warszawa Empik - kosztuje 28 zł
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lip 25, 2005 4:30 pm   

Nefretete napisał/a:
napiszcie na forum, jak to wyglada z dostepnoscia pisma w empikach, jesli komus uda sie juz go zdobyc :)


Próba jest dostępna w Warszawie w EMPIK-u na Marszałkowskiej, w innych nie sprawdzałam
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Isadora
Adept Baletu


Posty: 79
Skąd: Chorzów
Wysłany: Pon Lip 25, 2005 8:22 pm   

Szkoda, że do Warszawy mam trochę daleko. Niestety w żadnym Śląskim 'Empiku' jeszcze nie spotkałam "Próby" :(
 
 
 
Hanka
Nowicjusz


Posty: 31
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto Sie 09, 2005 5:58 pm   

We wrocławskim Empiku (tym w rynku) jest już "Próba", cena to ok.6-7 zł. Muszę jednak przyznać, że nie tego się spodziewałam, ponieważ czasopismo to jest prawie w całości poświęcone teatrowi (w końcu stworzyli go studenci teatrologii), a o tańcu jest tam naprawdę niewiele, parę artykułów, taniec w tatrze i na tym koniec. Poza tym "Próba" jest w wersji książkowej, czarno-białe strony i szare fotografie. Ludziom, którzy interesują się teatrem na pewno to czasopismo się spodoba, a wszyscy ci którzy zakochani są do szaleństwa w tańcu, będą musieli chyba jeszcze poczekać, może w następnym numerze będzie coś więcej...
_________________
"Życie jest pustą kartką i tylko od Ciebie zależy, co na niej napiszesz"
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Czw Sie 11, 2005 5:18 pm   

Niestety musimy się z trudem pogodzić, że w naszej rzeczywistości informacje dotyczące tańca są gdzieś tam przemycane, dodawane,itp, a to właśnie w piśmie teatralnym, muzycznym, operowym. Oczywiscie dobrze że chociaż tam, ale to właśnie nie jest w pełni satysfakcjonujące. Dopiero istnienie autonomicznego pisma o tańcu załatwiłoby sprawę, ale czy to jest możliwe? Jak wiadomo czasopisma: ''Taniec", "Strefa Tańca" przestały istnieć. A swoją drogą zawsze mnie to intryguje jak widze wiele specjalistycznych czasopism (np: o teatrze dramatycznym ) że są i się jakoś utrzymują.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,29 sekundy. Zapytań do SQL: 37