www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
PILATES
Autor Wiadomość
Lilia
Adept Baletu

Posty: 70
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 6:17 pm   PILATES

Co sądzicie o technice Pilatesa,a tak w ogóle na czym ona polega?Czy w warszawskiej SB też to będzie?
_________________
Nie mam nic do ukrycia...
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 7:07 pm   

Osobiście jestem ogromną zwolenniczką tej metody, uważam, że jest bardzo skuteczna i naprawdę polecam ją każdemu - nadaje się zarówno dla profesjonalnych tancerzy czy sportowców, jak i przeciętnych ludzi, na co dzień pracujących za biurkiem.

Zacznijmy od tego, że Joseph Pilates sam był gimnastykiem (i nie tylko), i początkowo opracował program typowo rehabilitacyjny, przeznaczony dla osób hospitalizowanych, leżacych na wyciągach, etc. Potem zmodyfikował nieco swoje ćwiczenia tak, aby były możliwe do zrobienia wszędzie, bez skomplikowanych urządzeń, warunków, etc.

Metoda ta:
1) angażuje się do pracy nie tylko duże mięśnie powierzchniowe, ale także głębokie, które m.in. odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy (bez niepotrzebnego spinania mięśni zewnętrznych),
2) koncentruje się na pracy mięśnia poprzez jego wydłużanie, a więc pomaga zlikwidowac przykurcze, spowodowane wadami postawi, stresem, etc. (tradycyjne ćwiczenia, majace typowo na celu ukształtowanie mięśni, skupiają się na napinaniu mięśnia, które powoduje jego skrócenie)
3) wzmacnia centrum, które zresztą jest najważniejsze w metodzie Pilatesa - to z mocnego brzucha tak naprawdę wychodzi każdy ruch; mozna to sobie wyobrazić jako centrum, od którego pozaczepiane wychodza takie niteczki, i to sa nasze konczyny i głowa ;)

Specyfika tych ćwiczeń polega na tym, że można wykonać bardzo małą ilość powtórzeń, rzędu kilku - kilkunastu, gdyż najwazniejsza jest jakośc, sposób wykonywania danego ćwiczenia.
Ponadto doskonale rozluźnija, m.in. poprzez oddychanie (podobnie jak w jodze, jest bardzo istotne - rytm oddechu należy dostosować do ćwiczenia, wdech /bądź wydech/ przypisany jest konkretnemu ruchowi, np. przywodzeniu nogi), wpływa na poprawę postawy i rozluźnia kręgosłup(poprzez wzmocnienie centrum, oraz rozluźnienie przestrzeni międzykręgowych, które mają naturalną tendencję do 'ściskania się').
Metoda to kładzie również duzy nacisk na świadomość ciała, i pomaga ją rozwijać. Podczas wykonywania tych ćwiczeń bardzo istotna jest koncentracja, gdyż nawet najmniejsza zmiana ustawienia ciała może całkowicie zniweczyć sens ćwiczenia. Niemniej jednak poprawnie wykonywanie przynosza naprawdę rewelacyjne efekty.

Jako że Pilates opracował swoją metodę dość dawno temu, a w międzyczasie nauka nt. kultury fizycznej posunęła się trochę do przodu, to często wzbogaca się ją czerpiąc z doświadczeń innych metod, np. Alexandra czy Feldenkraisa (równiez wykorzystywane w fizjoterapii).


No, to się troche rozpisałam, mam nadzieję, że nie pominęłam nic istotnego 8)
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
yvonne
Corps de Ballet


Posty: 316
Skąd: warszawa
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 7:13 pm   

A kiedy ten Pilates żył? :roll:
 
 
Lilia
Adept Baletu

Posty: 70
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 7:16 pm   

no własnie,kiedy ten pilates żył?
_________________
Nie mam nic do ukrycia...
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 7:29 pm   

Dokładnych cyferek nie podam :)
Ale mniej więcej na początku XX wieku. Ten program 'dla wszystkich', czyli na macie, a niekoniecznie na łóżkach szpitalnych z wyciągami :) , powstał mniej wiecej w okolicach lat 50-tych lub 60-tych, z tego co pamiętam.
A samą metodę stworzył mniej wiecej w latach 20-tych XX wieku.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
aniaka
Adept Baletu


Posty: 138
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 7:37 pm   

Słyszałam, że ta technika regularnie wykonywana doskonale rzeźbi sylwetkę (np. brzuch staje sie płaski). Czy to jest prawda??
_________________
"Są trzy zasady rządzące życiem: rodzimy się, umieramy, rzeczy się zmieniają... i może jeszcze jedna: każdy ma osobę, po której już nikogo nie będzie mógł tak pokochać"
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 7:44 pm   

aniaka napisał/a:
Słyszałam, że ta technika regularnie wykonywana doskonale rzeźbi sylwetkę (np. brzuch staje sie płaski). Czy to jest prawda??


Tak, to prawda.
Aczkolwiek nie nazwałabym tego 'rzeźbieniem sylwetki' sensu stricto, bo to stwierdzenie kojarzy się raczej z pracą nad muskulaturą i rzeźbą, tak jak jest to np. w fitnessie.

Natomiast faktycznie, brzuch staje się płaski, i co ważniejsze, silny. Sam sposób wykonywania ćwiczeń zmusza do tego, aby go jakby 'wciągać', angazując m.in. mięsień poprzeczny brzucha, który ma b. duży wpływ na postawę, ale zwykłymi ćwiczeniami trudno je 'zmobilizować'.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
makova_panienka 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 33
Posty: 1073
Skąd: z łąki
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 8:00 pm   

a macie jakieś przykładowe ćwiczenia (na ten płaski brzuch naprzykład :twisted: )???
_________________
wild thing,
you make my heart sing,
you make everything groovy,
wild thing!!!

 
 
 
Czajori 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
na całe życie! :)
Posty: 1638
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 8:29 pm   

Osobiście bardzo polecam Pilates. Rzeźba mięsni poprawia sie już po krótkim, acz regularnym stosowaniu ćwiczeń. Poza tym świetnie relaksują. Problem polega na tym, że często w szkołach tańca wprowadza się elementy pilates, nie informując uczniów, że właśnie je wykonują. :/
_________________
Anna Pawłowa nigdy nie zakręciła więcej niż dwa piruety, ale jakiż wyraz miały jej arabeski!
 
 
Domi 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerz
Wiek: 36
Posty: 320
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 8:44 pm   

a znacie jakis dobry podręcznik do pilatesa? Bo ja kiedyś szukałam w księgarniach, ale wszystko co mieli do zaoferowania to kolorowe bezwartościowe poradniki, a cwiczenia w nich były raczej denne. Wolałabym znaleźc coś ambitniejszego, jakieś bardziej skomplikowane cwiczenia, bo mysle, że my- tancerze, możemy od razu przejśc na wyższe szczeble. Nie wiem tylko czy mam rację....
_________________
The dance says what words cannot
 
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 9:33 pm   

Sporo o metodzie Pilates na tej stronie
 
 
Domi 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerz
Wiek: 36
Posty: 320
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 9:42 pm   

Dzieki wielkie, na pewno mi sie coś z tego przyda :)
_________________
The dance says what words cannot
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 10:03 pm   

Domi napisał/a:
a znacie jakis dobry podręcznik do pilatesa? Bo ja kiedyś szukałam w księgarniach, ale wszystko co mieli do zaoferowania to kolorowe bezwartościowe poradniki, a cwiczenia w nich były raczej denne. Wolałabym znaleźc coś ambitniejszego, jakieś bardziej skomplikowane cwiczenia, bo mysle, że my- tancerze, możemy od razu przejśc na wyższe szczeble. Nie wiem tylko czy mam rację....


Polecam kasety (lub płyty) z instytutu Pilatesa, adres na wyżej podanej stronie. Sama posiadam jedną. Początkowo byłam do niej sceptycznie nastawiona, bo to akurat były podstawy, no a ja umiem już trochę więcej ;) . Ale metoda ta jest o tyle interesująca, że im bardziej jest się zaawansowanym, tym trudniejsze okazują się być te ćwiczenia: zauważa się wiecej niuansów, np. lepiej ustawia ciało, mocniej pracuje brzuchem, bardziej się czuje, że sie pracuje nie tylko tylko tymi zewnętrznymi mięśniami.
Mam również dwie książki, służą mi raczej jako zbiór pomysłów na różne ćwiczenia, więc trudno mi stwierdzić, na ile można się z nich nauczyć tej metody od podstaw.

Nie Cię nie łudzi, że jeśli jestes tancerką, to mozesz od razu przeskoczyć wyżej - to nie chdozi o trudność ćwiczeń jako takich, ale o poprawną technikę. Co z tego, że perfekcyjnie zrobisz np. pompkę Pilatesa, jeśli tak naprawdę zrobisz ją wspomagając się swoimi wcześniejszymi doświadczeniami (nawykami) ruchowymi, a nie korzystając z tej konretnej metody? Jak każdej innej, trzeba jej się nauczyć od podstaw.
Osobiście nie polecam nauki z książek czy nawet płyt osobom, które wcześniej nie miały kontaktu z tą metodą, bo samemu naprawdę trudno jest wyczuć - szczególnie na początku - poprawne ustawienie ciała, zanim się załapie istotę tych ćwiczeń. Na pewno nie jest to postawa baletowa, od razu uprzedzam!
Osoby, które zajmują się tancem współczesnym maja łatwiej, bo mechanizm i jakosc ruchu opieraja się na bardzo podobnych, lub czasem nawet takich samych, zasadach.
Poza tym, nie Cię nie łudzi pozorna łatwosc tych ćwiczeń, bo wbrew pozorom wcale nie chodzi w nich o to, aby pomachać ręką czy nóżką. W nich chodzi o ś w i a d o m o ś ć :) .

Nie napisałam wczesniej jeszcze jednej cechy tych ćwiczeń - angażują jednoczesnie myslenie o całym ciele. Nie jest wazne, czy w danej chwili ćwiczyć własnie głowę, czy ręke, masz mysleć cały czas o poprawnej pozycji każdej części ciała. Dodam, że nie powinno być spiete, a rozluźnione (ale nie bezwładne, tylko twz. kontrolowane rozluźenienie)

~.~.~.
makowa - no to nie jest tak, że ktoś może Ci zapodać konkretne ćwiczenia, bo to nie o to chodzi. Cała rzecz się rozchodzi w tym jak należy je wykonywać. Jeśli to zrozumiesz, to wtedy każdy najmniejszy ruch może być już ćwiczeniem (notabene, sama sobie czasami takie elementy wymyślam).
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 11:07 pm   

dzięki Joanno, to wszystko bardzo mi się przyda :)
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Tranquility 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Posty: 1173
Wysłany: Sob Paź 01, 2005 1:44 pm   

oo tak, to genialna propozycja, genialnej Pani Moderator - sisi :) :)

a tak poza tym to polecam Pilatesa wszystkim, którzy tańczą, bo można wzmocnić mięśnie sobie nieźle... :)

Domi napisał/a:
a znacie jakis dobry podręcznik do pilatesa? Bo ja kiedyś szukałam w księgarniach, ale wszystko co mieli do zaoferowania to kolorowe bezwartościowe poradniki, a cwiczenia w nich były raczej denne. Wolałabym znaleźc coś ambitniejszego, jakieś bardziej skomplikowane cwiczenia, bo mysle, że my- tancerze, możemy od razu przejśc na wyższe szczeble. Nie wiem tylko czy mam rację....


najlepsze są chyba płyty dvd albo kasety vhs, bo możesz dokładnie zobaczyć, jak wykonywać dane ćwiczenia, zatrzymać w którym chcesz momencie itd. Czasem w jakiś czasopismach takie płyty się pojawiają, a jak nie to zapytaj w wypożyczalnia albo jakimś sklepie... :) :)
_________________

- A sztuka? - zapytał.
- Jest chorobą.
 
 
 
Paula 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
instruktor fitness
Wiek: 34
Posty: 1116
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob Paź 01, 2005 3:40 pm   

Oj w tym roku zaczęłyśmy mieć podstawy Pilatesa...oj bolało, bolało na początku ale mozna to wyćwiczyć, przyzwyczaić się i teraz jest już coraz lepiej....
_________________
denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych
Kiedyś tancerka teraz instruktor fitness: w tym też można się spełniać :)
 
 
 
Czajori 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
na całe życie! :)
Posty: 1638
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie Paź 02, 2005 10:21 pm   

Ech, boleć to nie boli, jest to raczej przyjemny ból rozciągania... :D
_________________
Anna Pawłowa nigdy nie zakręciła więcej niż dwa piruety, ale jakiż wyraz miały jej arabeski!
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie Paź 02, 2005 10:34 pm   

jeden z moich pedagogów, za każdym razem, gdy krzyczymy: ała! albo boli! powtarza: to nie boli, to się rozciaga :)
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Nie Paź 02, 2005 11:06 pm   

"trzeba cierpieć dla sztuki" bardzo się wtedy sprawdza ;)
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Paula 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
instruktor fitness
Wiek: 34
Posty: 1116
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Paź 04, 2005 5:12 pm   

Oj trzeba trzeba :) Dobrze że przynajmniej mozna powiedzieć "przyjemne" top cieprpienie :P
_________________
denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych
Kiedyś tancerka teraz instruktor fitness: w tym też można się spełniać :)
 
 
 
amira
Adept Baletu


Posty: 106
Wysłany: Pon Gru 19, 2005 1:35 pm   

Chciałabym podciągnąć ten wątek, bo akurat moja przyjaciółka prowadzi studio Pilatesa. Sama posiada licencję instruktorską zrobioną w Niemczech. Studio wyposażone jest w specjalne maszyny, na których ćwiczą już zaawansowani. Z tego co wiem, jest to pierwsze takie studio - promujące do oryginalnych ćwiczeń Pilatesa. Metoda ta została faktycznie najpierw stworzona dla gimnastyków i tancerzy, jako swego rodzaju terapia, wzmocnienie mięśni gładkich, wewnętrznych i korekta wad postawy. Zresztą zajrzycie sami na stronę tego studia www.diamondstudio.pl
 
 
Paula 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
instruktor fitness
Wiek: 34
Posty: 1116
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob Gru 24, 2005 12:08 pm   

http://www.fit.pl/cwiczen...1278,0,0,0.html jeszcze troszkę Pilatesa dla tych małozaawansowanych....
_________________
denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych
Kiedyś tancerka teraz instruktor fitness: w tym też można się spełniać :)
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sob Gru 24, 2005 2:05 pm   

amira napisał/a:
Metoda ta została faktycznie najpierw stworzona dla gimnastyków i tancerzy, jako swego rodzaju terapia, wzmocnienie mięśni gładkich, wewnętrznych i korekta wad postawy. Zresztą zajrzycie sami na stronę tego studia www.diamondstudio.pl


Z tego co wiem, to najpierw została stworzona dla chorych przykutych do łóżka, na różnych wyciągach, etc. - stąd ćwiczenia wykorzystujące różne maszyny, wyciągi - tak jak chory leżał, z tego się korzystało ;)
A że potem docenili tę motodę przede wszystkim tancerze, i w tym środowisku zrobiła się bardzo popularna, to już było trochę później.
Ćwiczenia bez przyrządów (na samej macie) również opracował sam Pilates, tyle że trochę później.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Pią Kwi 03, 2009 10:28 pm   

Odświeżę ten dawno zapomniany temat :) .
Chciałam jedynie napisać, że od nieco ponad miesiąca chodzę w ramach wfu na pilates i jestem bardzo zadowolona, miałam 5 zajęć, a już widzę różnicę - gdy chodzę lub siedzę nie napinam mięśni karku, nie garbię się, tylko trzymam prostą sylwetkę samymi mięśniami brzucha (a od siedzenia nad komputerem i książkami często bolą mnie kark i plecy, teraz jest trochę lepiej), i ogólnie jakoś lżej i przyjemniej mi się porusza. I co ciekawe - w zeszłym semestrze chodziłam na zajęcia z callaneticsu i choć podobało mi się i je lubiłam, pozbawiały mnie całej energii i chęci do dalszych ćwiczeń, a po pilatesie wracam do domu i dodatkowo się rozciągam, przez co na kolejnych zajęciach ćwiczy mi się lepiej :) .
Ogólnie jak widać jestem nieco rozentuzjazmowana pilatesem i musiałam się tym podzielić ;) .
_________________
Niepoprawna miłośniczka Mariinki
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Wto Maj 05, 2009 8:28 am   

a ja mam pytanie odnośnie ćwiczeń które sie wykonuje trzymając biodra w górze a opierając się na rękach i głownie palcach stóp, takie jakby pompki ale na przykład też stane bokiem, chodzi mi o to na czym polega napięcie mięśni brzucha w takiej pozycji żeby odciążyć ręce a nie stać głownie na trzęsących się z wysiłku rękach, to chodzi o to żeby tak jakby wciągać brzuch jakby sie chciało zapiąć pasek na najmniejszą dziurkę a jednocześnie oczywiście móc w tym oddychać? bo samo sierdzenie "trzymać brzuchem jest dość ogólnikowe"
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,33 sekundy. Zapytań do SQL: 37