www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bolero Ravela
Autor Wiadomość
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lut 03, 2006 8:39 pm   Bolero Ravela

ciągle na nowo odkrywam - w różnych choreografiach, wykonaniach, aranżacjach... najsławniejsze jest Bolero w choreografi Bejarta na solistę/solistkę i zespół. Oglądaliście? W jakim wykonaniu? A moze macie inne typy choreograficznych opracowań tego utworu?
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Pią Lut 03, 2006 10:55 pm   

oglądałam, owszem i to w wykonaniu niebagatelnym, bowiem z samą Mają Plisiecką! Widziałam tez kilka wariacji fragmentów do "Bolera" ale nie pamietam kto je wykonywał.

gdyby ktoś chciał miec to nagranie to służę :)
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
mirrorball
Adept Baletu

Związek z tańcem:
instruktor
Posty: 225
Wysłany: Nie Lut 05, 2006 9:34 pm   

Sceniczna prapremiera 'Bolera' odbyła się 22 listopada 1928 r w Grand Opera w Paryżu w choreografii Bronisławy Niżyńskiej (http://www.rmfclassic.pl/index.html?a=encyklopedia&op=id&id=1579124 ) i scenografii Alexandre Benois.

Scena ukazywała na wpół ciemne wnętrze hiszpańskiej oberży. Wzdłuż ścian zasiadali na ławach wieśniacy popijający wino. Pośrodku znajdował się wielki stół, na którym tancerka wykonała pierwsze taneczne kroki. Zrazu nikt nie zwracał uwagi na tańcząco, stopniowo jednak wzrastało zainteresowanie mężczyzn tańczących dokoła. W końcu urzekająca monotonia rytmu porwała wszystkich. Podnieśli się z miejsc jak zahipnotyzowani i ogarnęła ich zbiorowa magia tańca.

Ravel napisał "Bolero" wczesną jesienią 1927 na prośbę znakomitej tancerki Idy Rubinstein, która przygotowywała repertuar do swego organizowanego właśnie zespołu baletowego "Compagnie d'Ida Rubinstein". Artystce chodziło o jakiś niedługi utwór, hiszpański w charakterze.

/ cytuję za: "Przeboje mistrzów" Janusz Cegiełła/

pozdrawiam
m.
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Nie Lut 05, 2006 11:32 pm   

Oglądałem "Bolero" w dwóch "dostepnych" wersjach, czyli solista (Jorge Donn) +mężczyźni i solistka (Maja Plisiecka) + mężczyźni i stwierdzam, ze bardziej podoba mi się owa druga wersja (powstała nawet później) - Plisiecka jest fenomenalna, te ruchy rąk, ten czar...
A czy widzieliście Sylvie Guillem w tej roli ?
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Pon Lut 06, 2006 10:24 pm   

Małe sprostowanie a propos wersji Bejarta, wariant z solistką był pierwszy bo z 1961 a z solistą póżniejszy z 1977. Ale faktycznie lista nazwisk wykonujących ten utwór jest imponująca. Ja widział 4 wykonania, 2 juz wpomniane legendarne interpretacje Maii i Jorge. Przy całym moim podziwie dla primaballeriny assoluty to jednak "My heart belongs to Jorge Donn", i wolę jego interpretację: hipnotyzującą charyzmę i te skrzydlate ręce wkręcające się w powietrze.....
miałam również okazję oglądać dwa wykonania na zywo i zmienia sie nieco percepcja a tym samym recepcja, chociazby gabaryty stołu, nie sądziłam ze jest tak wysoki no i sam taniec na zywo jest jednak bardziej erotyczny. Ale tym razem bardziej przypadł mi do gustu wariant zeński z obecna gwiazdą Baletu Bejarta, Elisabet Ros, tancerka moze nie tak znana jak Guillem, ale posiadająca podobne "własciwosci".
widziałm jeszcze:
choreografię Petita, "wersja bokserska" :wink: jako metafora odwiecznych zmagań miedzy kobietą a mezczyzną. Zupełnie inne odczytanie muzyki.
i piękną dla oka"czerwoną wersje" flamenco.


Wydaje mi się ze jednak Bejart zawładnoł utworem Ravela do cna przede wszystkim pod względem interpretacji muzyki co dotyczy zarówno samej struktury utworu jak i jego klimatu który mimo wyszystko jest bardziej arabski niż typowo hiszpański.
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 06, 2006 11:43 pm   

Joanna Bednarczyk napisał/a:
sam taniec na zywo jest jednak bardziej erotyczny.


ba, Bolero w ogóle JEST erotyczne muzycznie, baletowo, na zywo, z płyty a nawet nucone pod nosem ;)
A jesli chodzi o Bejarta to jego choreografia zawładnęła nie tylko muzyką, ale i wyobraźnią innych twórców - wariant Antala Fodora (swego czasu do obejrzenia w TW-ON) był cieniem i nieudolna (moim zdaniem) kopią bejartowskiego Bolera. Nawet to nie było złe - bardzo mi sie podobało, ale nie miało tego błysku geniuszu - jelsi tak to można nazawać :roll:
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
kitri
Nowicjusz

Posty: 19
Wysłany: Pon Mar 20, 2006 5:45 pm   

czy ma ktoś może muzyke bądź fragment muzyki z "bolero"??
 
 
florinka
Nowicjusz


Posty: 35
Wysłany: Wto Cze 27, 2006 6:55 pm   

http://www.youtube.com/wa...=bolero%20ravel

http://www.youtube.com/wa...=bolero%20ravel

voila!
 
 
raisa
Solista Baletu


Związek z tańcem:
Uczeń OSB
Wiek: 28
Posty: 1070
Skąd: z piosenki Grabaża ;)
Wysłany: Wto Cze 27, 2006 9:43 pm   

Tak. Muzyka jest piękna. Bardzo mi się podoba.
_________________
"Ale próbować warto"
William Wharton
 
 
 
Karolka
Nowicjusz


Posty: 21
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob Lip 01, 2006 1:17 pm   

Muzyka piekna zgadzam się.I ten nastrój...
_________________
Karolka
 
 
 
Nagash 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 46
Posty: 131
Skąd: Shaolin Temple
Wysłany: Sob Mar 19, 2011 8:33 pm   

Wybaczcie że tak odświeżam stare zapomniane tematy coraz ale przejrzeć całe forum o wchłonąć zapiski to trochę czasu schodzi :wink:

oczywiście widziałem w wykonaniu Plisieckiej ALE.......

bardzo lubie sobie czasem wrócić do tego (około 2 minuty 21 sekundy się zaczyna i niestety długo nie trwa a szkoda)

http://www.youtube.com/watch?v=jhH_3C_DFXQ

no i Lucia Lacarra i Massimo Murru z 1997 roku (na tubie już chyba nie ma ale można sobie przypomnieć stąd http://www.tudou.com/programs/view/S01BmqinEn8/ chociaż jak ktoś lubi to pewnie już dawno na dysku ma :smile: )
_________________
Pieniądze to nie wszystko... liczą się jeszcze obrazy, nieruchomości i diamenty.
 
 
     
inaenka 
Koryfej


Związek z tańcem:
bliski
Posty: 762
Skąd: Manchester
Wysłany: Sob Mar 19, 2011 11:16 pm   

No nie wierzę - już przy okazji nagrań z Carmen miałam wspomnieć, że nie ma to jak taniec hiszpański...jako taniec hiszpański (i to jeszcze w wykonaniu baletu hiszpańskiego, albo baletu flamenco)). Jak zobaczyłam, że odświeżyłeś ten temat i kliknęłam drugi podany link ( a owszem - mam to już) to pomyślałam, że rzucę hasło - co sądzicie o bolero w wykonaniu Baletu Teatru Hiszpańskiego? i podam tego linka, a dopiero później zobaczyłam, że to właśnie Twój link :)

No więc jak już pewnie niektórzy na forum zauważyli - jestem zakochana po uszy w tańcu hiszpańskim i bardzo się cieszę, że to nagranie się tutaj pojawiło :)
_________________
""While I dance I can not judge, I can not hate, I can not separate myself from life. I can only be joyful and whole. This is why I dance."
- Hans Bos

-------------------------------------------------------
 
     
Nagash 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 46
Posty: 131
Skąd: Shaolin Temple
Wysłany: Sob Mar 19, 2011 11:43 pm   

Cóż mogę dodać :) prócz tego że jak zobaczyłem to po raz pierwszy to siedziałem jak zahipnotyzowany :) PIĘKNE i nic dodać nic ująć
_________________
Pieniądze to nie wszystko... liczą się jeszcze obrazy, nieruchomości i diamenty.
 
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Nie Mar 20, 2011 10:32 am   

Tak! Bolero to rzecz szczególna. Wymaga skupienia, odkrywa jakąs tęsknotę i ból naszej egzystencji.
Pozwolę sobie na przypomnienie jeszcze jednego jego wykonania które przyniosło parze (poniżej) złoty medal olimpijski.
http://www.youtube.com/wa...feature=related
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
Nagash 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 46
Posty: 131
Skąd: Shaolin Temple
Wysłany: Pon Mar 21, 2011 6:15 pm   

A to nagranie z Viktorią Tereshkiną widział ktoś w całości? (ja niestety nie) Jak ktoś ma linka na jakiejś zakamuflowanej stronie to chętnie przygarnę :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=coV6wledt-8
_________________
Pieniądze to nie wszystko... liczą się jeszcze obrazy, nieruchomości i diamenty.
 
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Pon Mar 21, 2011 6:24 pm   

Ja szukałam na wiele sposobów i nie znalazłam.
_________________
Niepoprawna miłośniczka Mariinki
 
     
grruszka 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
instruktorka,tancerk
Wiek: 30
Posty: 45
Wysłany: Sob Cze 18, 2011 10:46 pm   

Witam wszystkich, jestem z Oławy, gdzie p.Anna Staszewska prowadzi koło baletowe. Przez ostatni miesiąc występowaliśmy ze spektaklem ''Bolero'', jak tylko poskładam filmiki w jedna całość, podzielę się tym z Wami. Jestem bardzo ciekawa opinii. :)
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 30