www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
przykłady dobrych scenografii baletowych?
Autor Wiadomość
green
Adept Baletu

Posty: 52
Skąd: warszawa
Wysłany: Czw Kwi 27, 2006 8:39 am   przykłady dobrych scenografii baletowych?

Czy ktos z was widział moze jakieś POLSKIE spektakle taneczne, baletowe z dobra, wyróżniajaca się scenografia? Pisze o tym prace magisterską i bedę wdzięczna za pomoc :D
 
 
.:Agga:. 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczeń
Posty: 1164
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw Kwi 27, 2006 1:39 pm   

Ciekawy pomysl na prace magisterska, a na jakim kierunku jestes?
 
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Kwi 27, 2006 2:31 pm   

dobra scenografia w polskich spektaklach baletowych? No zalezy co sie komu podoba - mnie utwkiwy w pamieci trąby w Dies Irae w chor. Wesołowskiego w Teatrze Wielkim, oraz scenografia Kudlicki w Powracających falach tegoż choreografa. W PTT podobało mi sie zaaranżowanie sceny (bo to cos wiecej niż scenografia) w ...a ja tańczę - półkole wysypane piaskiem itd. Bardzo ciekawa scenografia była w kameralnym balecie wystawianym na małej scenie TW - sprawdze tytuł i napiszę.

edit: to był Pejzaż nocą -scenografia: Barbara Kędzierska
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
green
Adept Baletu

Posty: 52
Skąd: warszawa
Wysłany: Pią Kwi 28, 2006 8:20 am   

Jestem na grafice, dzieki za podpowiedź Kasiu :D własnie o kudliczce myślałam, ale znam tylko jego operowe scenografie. Tak naprawde to chciałam pisac o amerykanskich scenografach z 1poł. wieku ale promotorka uznała, ze to banał i ze trzeba promowac polska kulture, bo o tym nikt nie pisze...właściwie tematem pracy bedzie '' czy do tańca wogóle potrzebna jest scenografia'', bo jak wiadomo do współczesnych spektakli jest coraz bardziej oszczędna :wink:
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Kwi 28, 2006 8:48 am   

swietny temat, jak jeszcze cos przyjdzie mi do głowy to napiszę. Myślę, ze powinnas przyjrzeć sie scenografii w spektaklach Polskiego Teatru Tanca - w swietle tego co jak mówisz ma byc tmatem pracy to myślę doskonały przykład. Albo choreografie Jacka Przybyłowicza... No, można by to i owo znaleść
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
green
Adept Baletu

Posty: 52
Skąd: warszawa
Wysłany: Pią Kwi 28, 2006 10:46 am   

Dzieki :D przede wszystkim musze pisać o związku miedzy plastyka- scenografia, kostiumem, swiatłem, a ruchem i o tym, jak to ewulouje od przepychu baletowej scenografii do spektakli w ktorych wykorzystuje sie np. ulice, klatki schodowe, albo mieszkania, jako '' naturalna'' scenografie. w światowym tancu byłoby łatwo znaleźć takie przykłady, ale z polskimi odpowiednikami gorzej...według mnie taniec(teatr) wogóle jest silniejszym srodkiem wyrazu, niz plastyka, więc wniosek nasuwa sie sam... :wink:
no i myslalam, czy by nie właczyc do tego tez filmow tanca, bo one po częsci sa efektem tej minimalizacji scenografii
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Sob Kwi 29, 2006 10:50 am   

bardzo wiele przykładów na to ze scenografia wcale nie jest potrzebna znjdziesz w tańcu współczesnym. bardzo często jedynym elementem kreowania przestrzeni jest (oczywiscie oprócz tańca) światło. poza tym taniec wspólczesny często wychodzi za teatry w inne miejsca, często bardziej kameralne.
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 20