www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Toruński festiwal nauki i sztuki
Autor Wiadomość
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Czw Kwi 13, 2006 1:27 pm   Toruński festiwal nauki i sztuki

Niedługo (od 20 kwietnia) rozpoczyna się Toruński festiwal nauki i sztuki. W "ofercie" jest coś, co może zainteresować tancerzy:

czwartek- 20 kwietnia
godzina 11:00-12:00
Fizyka tańca czyli zrozumieć ruch - wykład z pokazem

z tego co czytam wynika, że ten wykład z pokazem będą prowadzili sami dr., prof., mgr. i prof. dr. hab., więc może być bardzo ciekawie. odbiorca od 10 lat
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
 
Flora
Nowicjusz

Posty: 24
Wysłany: Pią Kwi 14, 2006 3:42 pm   

A możesz podaać jakieś szczegóły? To znaczy, kto dokładnie ten wykład prowadzi?
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Pią Kwi 14, 2006 6:10 pm   

To jak ktoś będzie, to niech porobi notatki :D
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Sob Kwi 15, 2006 1:25 pm   

czwartek 20 kwietnia
godz. 11:00-12:00
Fizyka tańca czyli zrozumieć ruch - wykład z pokazem,
prof. dr hab. Hanna Męczyńska, prof. dr. hab. Franciszek Firszt, dr Jacek Zakrzewski, mgr Karol Strzałkowski, mgr Agnieszka Marasek, mgr Paweł Binnebesel, Instytut Fizyki UMK, prof. dr hab. Stanisłam Łęgowski, Wyższa Szkoła Humanistyczno Ekonomiczna we Włosławku,
Mini Mix i Mini Max - zespół taneczny pod kier. mgr. Anny Wasiłek
Zespół Szkół nr 7 w Toruniu, Aula UMK, ul. Gagarina 11, odbiorca od 10 lat


oto dokładnie przepisane z przewodnika festiwalu. na temat festiwalu można się więcej dowiedzieć na http://www.festiwal.torun.pl
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
 
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Czw Kwi 20, 2006 5:24 pm   

Joanna napisał/a:
To jak ktoś będzie, to niech porobi notatki :D


byłam i zanotowałam... było sporo o fizyce, tzn. tłumaczenie tańca fizyką- środek ciężkości itd... ale mina mi zrzedła, kiedy nazwali pointy "baletkami do tańca na palcach", a arabesque nazwali piruetem (z tego co jest w słowniku, arabesque wykorzystuje się do np. piruetów, a nie, że ona JEST piruetem...) animacja obrotu była identyczna jak w Naszym słowniku animacja do fouette, kilka zdjęć i tyle... no i tańczyła baletnica- moja koleżanka- na pointach...
najlepsze było to, że siedziałam przed dwiema starszymi paniami, które przed pokazem opowiadały sobie jak to ich znajomych pookradali i z czego, a jak młodzież zaśmiała się po tym, jak pani, która prowadziła wykład, po raz któryś musieli wymieniać mikrofon, bo przestał działaś usłyszałam "i z czego tu się tk śmiać?!" i podejżewam, że potem nastąpił szeptem wykład o głupocie młodzieży, ale nie jestem pewna, bo grzecznie słuchałam...
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Czw Kwi 20, 2006 5:38 pm   

gonia05 napisał/a:
było sporo o fizyce, tzn. tłumaczenie tańca fizyką- środek ciężkości itd...


i to są akurat dosc ciekawe rzeczy :)
W sumie, ktoś kto się zna na anatomii, motoryce i fizjologii ruchu (to chyba nie są naukowe okreslenia ;) ), to niekoniecznie musi znać się tak szczegółowo na technice tańca klasycznego. W końcu tutaj ciało jest potraktowane jako ciało w znaczeniu fizycznym, znaczy się kawałek materii, o okreslonym kształcie, dynamice, itd. Ja lubię takie podejście :)

Btw - a czym innym są pointy, jak nie baletkami do tańczenia na palcach? Nie sądze, aby każdy ze słychaczy był tak wtajemniczony w swiat tańca, żeby wiedział, że takie obuwie ma swoją nazwę, ba! - nawet że istnieje. :)
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
mauxion
Nowicjusz


Posty: 13
Skąd: Kielce
Wysłany: Czw Kwi 20, 2006 10:36 pm   

A czy zanotowałaś coś przydatnego :?: Coś co np pomogło by Ci w wykonywaniu piruetów itp. :?:

Jak zwykle starsze panie wiedzą wszystko najlepiej bo dłużej od nas żyją-w zaadzie to są starsze i może trochę wiecej wiedzą ale w końcu to żywioł starszych pań-"plotka oraz dziamotanie"
_________________
musisz tam zajrzeć www.ktt.pl (Kielecki Teatr Tańca) :D
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Pią Kwi 21, 2006 6:25 pm   

goniu a streściłabyś nam ten wykład? lub zeskanowała notatki? takie informacje o fizyce ruchu itp są zawsze bardzo przydatne no i ciekawe :)
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Pią Kwi 21, 2006 7:22 pm   

właściwie to mało i słabo notowłam :oops: :oops: :oops: wykład był za ciekawy...ale zanotowałam tak:
taniec- ruch obiektu myślącego
tancerz może łatwo przesuwać punkt środka masy
grand jete- ruch głowy prawie poziomy, zjawisko tzw. płynięcia
obrót wokół swobodnej osi to obrót w powietrzu
ruch poziomy + rzut pionowy w górę + spadek swobodny z przyspioeszeniem ziemskim - to był skok (chyba jete, ale nie zapisałam... :oops: )

to tyle właśniwie zanotowałam tlyko
:oops: :oops: :oops: bo był jeszcze pokaz i rysunki... ale, bez obrazy, nie będę wam skanować, bo to bazgroły są takie, że nikt i tak się nie połapie w tym...
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 22