www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Na czym polega balet?
Autor Wiadomość
Carmell9
Nowicjusz

Posty: 4
Wysłany: Sro Sie 22, 2007 2:02 pm   Na czym polega balet?

Nie chodzę na balet.
Na czym to wszystko polega ? Taa, znaczy nie chodzi o takie podstawowe rzeczy. No bo balet zaczynają malutkie dzieci, czy to ma jakiś związek z tymi wszystkimi figurami ? Bardzo ich dużo ?

PS pewnie gdzieś już było podobne pytanie, ale czy w wieku 12 lat można się jeszcze zapisac? w Warszawie ?
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Sie 22, 2007 2:28 pm   

Aby tanczyc balet zawodowo, trzeba zaczynac dosc wczesnie i miec do tego predyspozycje (jak np. odpowiednia budowa, muzykalnosc, itp.). Wynika to z tego, ze aby tanczyc profesjonalnie potrzeba wielu lat codziennych cwiczyc, aby technika byla opanowana perfekcyjnie.
Natomiast tanczyc amatorsko mozna wlasciwie w kazdym wieku, i w Warszawie sa miejsca, gdzie mozna tak chdzic na balet - jest pare watkow o tym, gdzie mona uczyc sie baletu w stolicy.

Balet jako technika tanca. Jedna lekcja baletu sklada sie z kilku czesci. Najpierw robi sie cwiczenia przy drazku, gdzie mozna dokladnie pracowac nad kazdym detalem. Pozniej sa cwiczenia na srodku, gdzie rowniez pracuje sie nad drobniejszymi rzeczami, ale juz trudniej, poniewaz nie ma oparcia (drazka). Mozna robic rozne wariacje, ale to juz w pozniejszym okresie nauki. Potem jest przekatna, czyli cwiczenia typu obroty, skoki po przekatnej.

Nawet jesli zaczynasz chodzic na balet pozniej, to i tak zaczynasz uczyc sie od podstaw. Chociaz nie uczyc sie ich juz tak dokladnie, jak w szkolach baletowych (gdzie zaczyna sie nauke od 10 roku zycia).
Aby robic figury, ktore moga wydawac sie bardzo trudne, trzeba wielu wczesniejszych cwiczen. Nie podnosi sie od razu wysoko nog, tylko najpierw uczy tych samych rzeczy, tylko w uproszczonej formie. Dopiero w miare nauki robi sie trudniejsze rzeczy, wyzej podnosi nogi, cwiczy sie w szybszym tempie, robi kombinacje. Najpierw nauka zaczyna sie od opanowania podstawowych cwiczen w najprostszej formie.

Tutaj na forum jest wiele watkow, ktore wyjasniaja, na czym polegaja rozne cwiczenia, a zwlaszcza polecam Slownik Terminow Baletowych, aby zapoznac sie ze znaczeniem terminow, okreslajacych rozne pozy i kroki w balecie.

Jesli masz predyspozycje, np. rozciagniecie, duze podbicie, rozwartosc, poczucie rytmu, mozesz probowac do szkoly baletowej. Czasami zdarza sie, ze przyjmuja starsze dzieci, chociaz to roznie bywa. Jesli masz wszystkie predyspozycje i rokujesz na nadrobienie materialu, i na dalszy postep, to masz szanse. Nie zaszkodzi sie zainteresowac.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Nieszczęśliwa
Nowicjusz


Związek z tańcem:
uczeń
Posty: 29
Wysłany: Sro Sie 22, 2007 6:03 pm   

Jestem załamana.....żeby 12 letnia osoba nie zdawała sobie sprawy czym jest balet :?
Tym samym podziwiam Joanne za cierpliwość....
_________________
TM.
 
 
 
Czajori 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
na całe życie! :)
Posty: 1638
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro Sie 22, 2007 8:03 pm   

Wiesz, nie każdy ma to szczęście dowiedzieć się czym jest balet w młodym wieku. Znam wielu dorosłych ludzi, którzy nadal nie mają pojęcia, bo się po prostu tym nie interesują lub nie była im ta wiedza do niczego potrzebna - albo nie mieli się skąd dowiedzieć.

Aha, na forum każdy ma prawo zadać takie pytanie, jakie chce. Radziłabym złagodzić Twój krytyczny ton, Nieszczęśliwa.
 
 
Nieszczęśliwa
Nowicjusz


Związek z tańcem:
uczeń
Posty: 29
Wysłany: Sro Sie 22, 2007 8:51 pm   

Przepraszam, nie chciałam być niemiła, ale Carmell9 w innym poście pisze, że bedzie chodzić do OSB i tym bardziej zdziwiło mnie pytanie, że nie wiedząc nawet o co wogóle w balecie chodzi decyduje się na OSB.
_________________
TM.
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Sie 22, 2007 8:58 pm   

Wiesz Nieszczęśliwa, ja przez kilkanaście lat swojego życia miałam bardzo mgliste pojęcie na temat tego, czym jest balet. Nawet nie wiedziałam, że do tańczenia na palcach służą pointy, bo skąd.
Pierwszy caly balet na zywo widzialam jak mialam 19 lat, na pierwszym roku studiow.
Nie kazdy mieszka w miescie, gdzie jest opera z baletem, i gdzie w ogole balet istnieje w swiadomosci spedzania wolnego czasu.
Troche urazila mnie Twoja wypowiedz, bo ja znam rowniez wielu doroslych ludzi, ktorzy w ogole nie maja pojecia czym jest balet, bo, jak zauwazyla Czajori, nie jest to im do niczego potrzebne, lub w ich otoczeniu on w ogole nie istnieje, to skad maja wiedziec, z telewizji, gdzie ze swieca szukac czegos o balecie (tu uklon w strone 'Zlotej Dwunastki' - jeden balet raz w miesiacu - co dawalo mozliwosc zapoznania sie z, wydawaloby sie, podstawowymi tytulami).

Sorry za offtop, ale musialam to napisac.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Nieszczęśliwa
Nowicjusz


Związek z tańcem:
uczeń
Posty: 29
Wysłany: Sro Sie 22, 2007 9:01 pm   

rozumiem....ale zwróć uwage co napisałam powyzej.
_________________
TM.
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Sie 22, 2007 9:14 pm   

Cytuje:
żeby 12 letnia osoba nie zdawała sobie sprawy czym jest balet
Tym samym podziwiam Joanne za cierpliwość....

To nie jest 'drugi post Carmell', wiec nie wiem co to ma do rzeczy.
Po drugie jak juz pisalam, sama znacznie pozniej niz 12 lat dowiedzialam sie na czym w ogole polega balet, i chyba dobrze, ze jednak spotkalam ludzi, ktorzy rowniez mieli do mnie cierpliwosc. I bynajmniej, nie czuje sie z tego powodu gorsza.[/quote]
Po trzeci piszac swojego posta jeszcze nie widzialm Twojego.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Nieszczęśliwa
Nowicjusz


Związek z tańcem:
uczeń
Posty: 29
Wysłany: Sro Sie 22, 2007 9:28 pm   

Ok......rozumiem. Ale nie uogólniaj siebie Joanno. Pozatym Carmell9 chce byc bardzo -jak widze- baletnicą i moje zdziwienie polega tylko na tym, że osoba która ma 12 lat (nie 10 tyle co małe dziewczynki które dopiero co zdają egzaminy do OSB) decyduje się na szkołe baletową a niewie czym ona jest. Ty Joanno nie wiedziałaś i wcale nie jesteś przez to gorsza, ponieważ ta wiedza, wnioskuje, że nie była Ci potrzebna ale Carmell9 przecież chce być baletnicą z własnego wyboru a nie pod dyktando rodziców jako nieświadome niczego dziecko. Chce iść do OSB ale nie wie o co w tym balecie chodzi. Niechce negować nieczyjego zdania, ale uważam, że mam prawo wyrazić zdziwienie. To wszytsko.
_________________
TM.
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Sie 22, 2007 10:50 pm   

Po prostu zwracam Twoja uwage na to, ze Twoj post mogl urazic wiele osob. Najlepiej nie osadzac, i nie oceniac zbyt pochopnie. Poza tym Carmell nie wiem, ale pyta, i ma do tego pelne prawo, jak i uzyskac merytoryczne odpowiedzi. W koncu skads musi sie dowiedziec, czemu akurat nie od nas, skoro po to jest to forum? Uwazam post typu 'jak mozna tego nie wiedziec', zwlaszcza nie wyjasniajacy nic, za nie na miejscu tutaj.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Nieszczęśliwa
Nowicjusz


Związek z tańcem:
uczeń
Posty: 29
Wysłany: Sro Sie 22, 2007 10:53 pm   

Ok....przepraszam, jeśli kogoś uraziłam, może niepowinnam tak ostro. Postaram się być bardziej powściagliwa a tym co pisze :wink:
_________________
TM.
 
 
 
Anna-Maria 
Koryfej


Posty: 640
Skąd: Luboń / Poznań
Wysłany: Sro Sie 22, 2007 10:55 pm   

Po to pójdzie do OSB, aby dowiedzieć się czym jest balet.
Gdy idzie się do szkoły jakiejkolwiek, również się nie wie co tam ciekawego można spotkać.
Dopiero z czasem dowiadujesz się pewnych rzeczy.

A jakoże, sama nazwa forum wskazuje "baletowe", to osoba takie jak Carmell9 mają prawo napisać taki temat.

Jest wiele dziedzin w życiu, które człowiek poznaja dopiero, gdy się nimi zainteresuje.
Mnie także balet nie pociągał, dopóki nie zaczęłam głębiej się nim interesować.

Troszkę wyrozumiałości, Nieszczęśliwa.
Że Ty, masz jakieś problemy osobiste, nie oznacza, że każdy musi je mieć ;]
_________________
she wolf
 
 
Cheryl 
Solista Baletu


Posty: 1890
Wysłany: Czw Sie 23, 2007 10:31 am   

Aniu może Ci wytłumaczę ;)
I Wam moderatorzy ;]

Nieszczęśliwa bardzo chce dostać się do OSB w Bytomiu. Chodzi na lekcje baletu, ćwiczyła akrobatykę sportową oraz była w AM na wydziale "Rytmiki". Kocha balet i dlatego jest jej przykro, że Carmell choć nie ma pojęcia o balecie już się dostała do szkoły baletowej gdy tymczasem ona wie o nim dużo i marzy by być w takiej szkole, jednak nie wie czy ją przyjmą :)
Mam nadzieję, że jasne.
Może dlatego Nieszczęśliwa była trochę zdziwiona tym, że dziewczyna jest w OSB a nie wie nawet co to "balet".
_________________
Klawisze pianina są czarne i białe, ale grają niczym milion kolorów w Twojej podświadomości.
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Czw Sie 23, 2007 10:36 am   

Jedna rzecz - Carmell jeszcze nie jest w OSB, dopiero ma szanse byc... To chyba ma prawo nie wiedziec.

Co do Nieszczesliwej - coz, roznie sie w zyciu uklada, jedni maja cos od razu, inni nie, i trzeba sie z tym pogodzic.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sie 24, 2007 9:09 am   

cała ta dyskusja jest bez sensu, dlatego pozwoliłam sobie wykasowac końcówkę. 12-letnia osoba to po prostu 12 letnie dziecko które jak najbardziej moze nie wiedziec na czym polega balet. A forum jest po to aby pytać, anie "załamywac sie" nad czyjąś niewiedzą. Widac ze w zyciu Carmell balet i mozliwośc dostania się do OSB pojawiła się dość nieoczekiwanie i bez zbytnich zabiegów samej dziewczynki. I co w tym złego? Wielu tancerzy wcale nie "marzyło" o pójściu do tej szkoły ale ostało zaprowadzonych tam przez rodziców, rodzeństwo, ciocie, babcie... bo wydawało im się ze to mozę byc coś dla takich zywych, ciagle tanczących dzieci, choc te dzieci wcale przeciez nie tańczyły baletu no bo i skąd

*** Carmell, nie przejmuj sie co tu "stare" miłośniczki baletu i tancerki wypisują i smiało pytaj - im więcej będziesz wiedziec tym lepiej

pozdrawiam
Administrator Kasia G
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Czajori 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
na całe życie! :)
Posty: 1638
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto Paź 23, 2007 1:57 pm   

Na forum istnieje jeszcze jedna zasada: nie odświeżamy tematów, w których już zostały udzielone odpowiedzi na pytania! Wasze posty nt. tego, czy Carmell zrobiła słusznie, że zadała takie pytanie, a nie inne, są niepotrzebne i nic nie wnoszą do tematu, podobnie jak uwagi do Nati, która w tym przypadku miała rację. Nie zobaczycie jednak, dlaczego miała rację, bo te posty już podstępnie i złośliwie wykasowałam.
Radzę dokładnie przeczytać regulamin :568:
_________________
Anna Pawłowa nigdy nie zakręciła więcej niż dwa piruety, ale jakiż wyraz miały jej arabeski!
 
     
kicaj1 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
przyszly tancerz
Posty: 22
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Sty 01, 2008 2:00 pm   

Ale chlopak w wieku 14 lat majacy predyspozycje moze zaczac uczyc sie baletu w szkole zawodowo ??
_________________
Kocham Ballet jest on moja pasja !!!
 
     
Nati 
Koryfej

Związek z tańcem:
czynny! SB+OEB
Wiek: 33
Posty: 805
Skąd: Zabrze
Wysłany: Wto Sty 01, 2008 3:05 pm   

chłopacy mają o wiele łatwiej dostać się do OSB w późniejszym wieku. Także skoro masz predyspozycje i co najważniejsze-chcesz to robić, to śmigaj do szkoły czym prędzej!
_________________
Taniec wymaga człowieka chętnego,
szlachetnego, opanowanego;
człowieka o zrównoważonych siłach.
Dlatego chwalę taniec...
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 31