www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
list otwarty w sprawie emerytur dla tancerzy
Autor Wiadomość
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Pią Mar 14, 2008 1:14 pm   

z racji tego ze za jakis czas emerytury moga wynosic polowe tego co teraz kasuja ludzi z listy tych zawodow wiec moze byc ciezko bo fizycznie nie ma pieniedzy
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
carewna
Adept Baletu


Posty: 182
Wysłany: Pią Mar 14, 2008 3:47 pm   

Chyba nie do konca chodzi o to czy pieniadze beda fizycznie czy nie tylko czy tancerze beda miec emeryture czy nie...
_________________
Nie można iść do przodu patrząc w tył...

carewna.bloog.pl
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Mar 14, 2008 3:54 pm   

dokładnie chodzi o mądre zapisy w sprawie emerytur, jesli nie wczesniejszych to chociaz pomostowych - nawet jesli tancerze mieliby nie mieć prawa do emerytury w wieku 40 i 45 lat to mowinni mieć zagwarantowany system wspomagajacy przebranżowienie, pomoc finansową w zakładaniu wlasnej działalnosci etc. Bo nie sztuka kazać tancerzom tanczyć do 60tki, sztuka pomyslec czy jest to realne i jakie inne opcje będa mieli do dyspozycji tancerze, którym po 40tce ciało odmówi posłuszeństwa. Wtedy nawet zwykła parac biurowa (zwłaszcza taka) będzie niemozliwa
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Pią Mar 14, 2008 3:57 pm   

chodzi o emerytury dla tancerzy ale w tych wiadomosciach jasno powiedzieli ze tych pieniedzy poprostu nie ma dla tego artysci miedzy innymi w tym tancerze znikneli z tej listy

a umozliwienie pracy tancerzom ktorzy nie beda mogli tanczyc do pewnego wieku jest bardzo wazne
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 08, 2008 7:15 pm   

12 maja o godz. 12 na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie sie pikieta zorganizowana przez NSZZ Solidarnosć artystów w sprawie podwyzek płac dla pracowników sfery artystycznej w tym pracowników teatrów muzycznych, orkiestr, spuewaków i tancerzy oraz w sprawie utrzymania dotychczasowych unormować prawnych dotyczących wczesniejszych emerytur dla tych grup zawodowych
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Czw Maj 08, 2008 9:41 pm   

ministerstwo ma wplyw na wysokosc wynagrodzeń za pracę dla tancerzy z teatrów wielkich w Polsce????
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 08, 2008 9:51 pm   

Ministerstwo ma wpływ na wynagrodzenia w placówkach kulturalnych mu podległych oraz moze postulowac zmiany w budżecie i innych aktach prawnych gwarantujących wzrost płac w danym sektorze. Ministrowi podlegają bezposrednio np. Opera Narodowa, Filharmonia Narodowa i podobne insttucje kulturalne. natomiast chodzi tez o inne przywileje czy raczej prawa pracowników sfery kultury - np. w stosunku do "budżetówki" nie mieli gwarantowanych podwyzek od lat, no i emerytury, prawa pracownicze - zapisane a nie przestrzegane...
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Czw Maj 08, 2008 9:56 pm   

acha. A pozostała czesc teatrow podlega samorzodowym wladzom lokalnym?
A czy funkcjonuje w tym środowisku zawodowym jakis np układ zbiorowy? Nie znam sie na tym za bardzo ale , jak przez mgłę mi się coś kojarzy, ze to czasem jest dobre rozwiązanie.
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Czw Maj 08, 2008 10:11 pm   

Tak podlega samorządom.
Wybaczcie ale wszelkie uklady zbiorowe a co gorsza zwiazki zawodowe na polu sztuki to nic dobrego dla niej. Owszem dla pracowników którzy z nazwy są artystami to może tak ale teatr to nie to samo co zakład pracy. Kto swoje życie chce poświecić sztuce inaczej musi spojrzeć na tak zwaną karierę zawodową bo w przeciwnym razie może zostac tylko rzemieślnikiem albo co najwyżej sztukmistrzem.
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Maj 09, 2008 10:11 am   

tak - to trudne zagadnienie, zwłaszcza ze u nas jest sie artystą na etacie jak w fabryce sróbek a to do niczego dobrego na polu sztuki nie prowadzi. Najuczciwesze są roczne lub kilkuletnie kontrakty, ciagłe przesłuchania i sprawdzanie przydatnosci artysty - niestety u nas zawsze na etatach więcej halabardników niz królów... ale z drugiej strony takie sprawy jak bezpieczeństwo pracy, prawa do płacy za nadgodziny, czas i rodzaj pracy za dane wynagrodzenie czy wreszcie sprawa emerytur są wazne i warto o nie walczyc. Dlatego prostych rozwiazań nie ma - trzeba negocjować
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Pią Maj 09, 2008 3:58 pm   

Tam gdzie jest kasa i popyt na prawdziwą sztukę to sprawy ułożą sie same z pożytkiem dla niej.
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
Torin 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
miłośnik baletu :)
Wiek: 57
Posty: 1577
Skąd: ja się tu wziąłem ??
Wysłany: Pią Maj 09, 2008 10:34 pm   

Father napisał/a:
Tam gdzie jest kasa

No właśnie ...
Ta kasa to jest problematyczna - a w zasadzie dostęp do niej.
W Krakowie kasa na opere (jak wieść gmina ale dość prawdopodobna niesie) to przede wszystkim posłużyła do ustawienia się paru gości ....

Torin
_________________
Statler - Świetny jest ten spektakl. Leczy moje dolegliwości.
Waldorf - A co ci dolega ?
Statler - Bezsenność !!!
 
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Sob Maj 10, 2008 5:54 am   

Bo to była kasa państwowa Torinie. Ja miałem na myśli kasę prywatnych mecenasów sztuki a także takich ludków jak my( pod warunkiem, że zamożność wzrośnie). Gdyby tak się stało to sam bym ufundował nagrodę dla najlepszej tancerki lub tancerza na tym forum.
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 05, 2008 6:15 pm   

a propos pieniedzy na opere i balet t akcje protestacyjną ogłosiła Solidarnosc artystów Opera Nova http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/56358.html

wprawdzie nie chodzi o emerytury, ale zamieszczam ten link bo to świadczy o tym jaka jest desperacja srodowiska - artyści scen muzycznych nigdy wczesniej tak nie protestowali! No i zwróćcie uwagę na forme protestu - jak marszałek województwa nie spełni ich rządań zatańcza mu i zaspiewają pod oknami.. ja tez tak chcę!!!! ;)
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
carewna
Adept Baletu


Posty: 182
  Wysłany: Pią Cze 06, 2008 5:37 am   

Kasienko dziekuje za artykul, puszczam go dalej
_________________
Nie można iść do przodu patrząc w tył...

carewna.bloog.pl
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 25, 2008 7:28 am   

MEDIA POINFORMOWAŁY WCZRAJ, ZE DO LISTY ZAWODÓW UPRZYWILEJOWANYCH DO WCZEŚNIEJSZEJ EMERYTURY WG NOWEJ USTAWY EMERYTALNEJ W OSTATNIEJ CHWILI DOŁĄCZYLI TANCERZE ZAWODOWI!!!!
UDAŁO SIE!!!

Teraz nową ustawę emerytalna czeka długi proces legislacyjny - miejmy nadzieje ze żadna grupa lub partia poltyczna nie wpadnie na pomysl zmian na tej liście.... Trzymajmy kciuki
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
carewna
Adept Baletu


Posty: 182
Wysłany: Czw Wrz 25, 2008 1:37 pm   

A slyszalam tez taka plotke ze podobno jednak nie maja dostac emerytur , tylko chodzi o pomostowki :cry: jak to wkoncu jest
_________________
Nie można iść do przodu patrząc w tył...

carewna.bloog.pl
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 25, 2008 1:55 pm   

zacytowałam slowo w słowo to, co powiedziano wczoraj w Wiadomościach i w Raporcie gospodarczym w radio TOK FM. Pewnie dokladnie wie coś tylko ministerstwo pracy
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
carewna
Adept Baletu


Posty: 182
Wysłany: Czw Wrz 25, 2008 2:12 pm   

Uff, to wielkie dzieki za uspokojenie

[ Dodano: Czw Wrz 25, 2008 3:16 pm ]
Ale na dlugo sie uspokoilam :(
http://www.twoja-firma.pl...omostowych.html
_________________
Nie można iść do przodu patrząc w tył...

carewna.bloog.pl
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 25, 2008 2:42 pm   

ha, oto rzetelność dziennikarska - przeciez to zupelnie co innego "prawo do wczesniejszych emerytur" a "prawo do emerytur pomostowych" :evil: Nawet w tym cytowanym przez Ciebie artykule w tzw. leadzie na górze tekstu wynika co innego niż niżej w rozwinięciu. No ale dobre i to....
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Tanc... 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Tancerz,choreo,naucz
Wiek: 53
Posty: 538
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Wrz 25, 2008 3:18 pm   

Zgadzam się z KASIĄ G też to słyszałem w wiadomościach - aż myślałem że się przesłyszałem , ale takie słowa padły w WIADOMOŚCIACH :) :) :)
 
     
carewna
Adept Baletu


Posty: 182
Wysłany: Czw Wrz 25, 2008 4:40 pm   

Ja nie cytuje zadnego listu :) tylko chcialam sie zorientowac jak to faktycznie jest bo mialam burzliwa rozmowe w pracy wlasnie na ten temat i chcialam jedynie sie tylko upewnic ze jednak emerytury a nie pomostowki
_________________
Nie można iść do przodu patrząc w tył...

carewna.bloog.pl
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 26, 2008 9:13 am   

Tu jest wszystko dokładnie wyjasnione i opisane, wystarczy wydrukować i przeczytać zamiast prowadzić kontrowersyjne rozmowy :)

http://www.mps.gov.pl/use...%2024.09.08.pdf
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Pią Wrz 26, 2008 12:03 pm   

A więc chodzi o pomostówki. Bardzo dobrze bo tancerz po ukończeniu kariery będzie miał rewaloryzowany uciułany do przejscia kapitał emerytalny. Poza tym będzie mógł podjac inną pracę która dodatkowo zwiększy ten kapitał.
Tylko, że jeszcze nie jest to uchwalone i sprawa wygląda dosyć niepewnie.
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
carewna
Adept Baletu


Posty: 182
Wysłany: Pią Wrz 26, 2008 7:28 pm   

A powiedzcie mi prosze jak to wyglada w przypadku tych pomostowek, bo slyszalam ze takowa emerytura jest dla kobiet 55lat, mezczyzni60lat czyli o 5 lat krocej niz normalnie?
Czy tak jak bylo kiedys po 20 przepracowanych latach w zawodzie?
Pogubilam sie juz w tym :?
_________________
Nie można iść do przodu patrząc w tył...

carewna.bloog.pl
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,27 sekundy. Zapytań do SQL: 37