 |
www.balet.pl
forum miłośników tańca
|
Pokaz Taneczne InDyjskieSpiracje / Dance InDiaSpirations |
Autor |
Wiadomość |
heianyue
Nowicjusz

Związek z tańcem: tancerz
Posty: 12
|
Wysłany: Wto Maj 04, 2010 4:37 pm Pokaz Taneczne InDyjskieSpiracje / Dance InDiaSpirations
|
|
|
Smak, esencja, zapach, aromat, lekarstwo, afrodyzjak, inspiracja...
Wanilia, imbir, pieprz, kurkuma, goździki, kardamon, masala...
Alchemia smaków, poezja aromatów...
Ciężkie, korzenne, lekkie, ulotne, delikatne...
Wyjeżdżamy do Indii w poszukiwaniu smaku i inspiracji. Zbieramy wszystkie te przyprawy, smaczki i aromaty, odnajdując coś za każdym razem... Szukamy rozmaitości i nowości, ale z nieustającym zachwytem delektujemy się tradycyjnymi kombinacjami smaków.
Wracamy tutaj i z zapałem odtwarzamy esencje i aromaty, eksperymentujemy na ich bazie i "oswajamy" je. Egzotyczne przyprawy stają się bliskie, znane...
Dla prawdziwych smakoszy przyprawy nie są tylko dodatkiem do potrawy. To one wysubtelniają smaki, nadają kolorytu, leczą, pobudzają zmysły, wydobywają głębię smaku.
Smak naszemu życiu nadaje taniec...
Prawdziwych smakoszy zapraszamy do degustacji już 15 maja o godz. 18:00...
--------------------
Teatr Tańca Nataraja zaprasza na "Taneczne InDyjskieSpiracje". Rozpoczniemy od
starożytnych, klasycznych tańców bharatanatyam i odissi by poprzez
semi-klasyczny taniec fusion dotrzeć do współczesnego, barwnego i filmowego bollywood.
Gościem honorowym wydarzenia będzie Jego Ekscelencja pan Deepak Vohra, Ambasador Indii w Polsce.
Przewodniczkami po tanecznym świecie Indii będą... aromatyczne przyprawy oraz solistki Teatru Tańca Nataraja, których wieloletnie doświadczenie i pasja w zgłębianiu zarówno bogatej tradycji jak i współczesnych interpretacji tańca,zaowocowały pięknymi choreografiami.
Tańcom będzie towarzyszyć pokaz slajdów autorstwa Aleksandry Michalskiej-Singh, która dzieli swoje życie pomiędzy Polskę i Indie będąc uważnym obserwatorem tych odmiennych kultur.
Wykonawcy:
Aleksandra Michalska- Singh - indolog, tancerka, instruktorka,
choreograf, podróżniczka, stypendystka ICCR.
Alicja Kaczorek- tancerka, choreograf (autorka współczesnych
interpretacji tańca klasycznego), instruktorka
Marta Krzemień-Ojak - tancerka bharatanatyam, instruktorka, choreograf
Klara Wojciechowska - tancerka tańca współczesnego, instruktorka, choreograf
Data: 15 maja 2010
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Miejsce: Ośrodek Kultury Forma, ul. Żuławskiego 4/6, Warszawa
(przystanek Maklakiewicza bądź Zajezdnia Woronicza, autobusy 107, 182, 210, 218, 222)
Wstęp: 10 zł
http://www.taniecindyjski.pl
http://www.youtube.com/watch?v=A3sKOj4sBw8
http://www.youtube.com/watch?v=ZrHwy465z8E
Aleksandra Michalska-Singh - indolog-drawidolog, jest tancerką, choreografem i instruktorką klasycznych tańców indyjskich. Zamiłowanie do kultury i sztuki indyjskiej zawiodło ją do Indii, gdzie podczas swych dwóch indologicznych wypraw naukowych zgłębiała tajniki bharatanatyam i ludowych tańców indyjskich w Gokarnie, pod okiem Rajeshwari S. Hande. W roku 2005 otrzymała stypendium Indian Council for Cultural Relations i przez trzy lata studiowała bharatanatyam w Akademii Tańca Triveni Kala Sangam w New Delhi, pod kierunkiem znakomitej tancerki i guru, Jayalakshmi Eshwar, oraz odissi (pod okiem Kavity Dwibedi) i chhau – tańca opartego na sztuce walki (pod kierunkiem mistrza Seraikela chhau – Guru Shashadhara Acharyi). Pobierała także lekcje muzyki karnatyckiej u S. Vasudevana.
W 2006 roku zdała z wyróżnieniem egzamin z tańca bharatanatyam organizowany przez Institute of Art Gandharva Mahavidyalay (Mumbai). Ma na swym koncie liczne występy zarówno w Polsce jak i w Indiach – m.in. Reklama IBM, udział w licznych spektaklach teatralno-tanecznych w choreografii Jayalakshmi Eshwar, np. „Himshweta”, „Nadopasana”, „Mystical Seven” (Kamani Audytorium, New Delhi). W kwietniu wróciła z trzymiesięcznego treningu w Delhi i Bhubaneśwarze.
Alicja Kaczorek - Przez wiele lat uczyła się baletu, modern, jazz, flamenco, funky w Studiu Taneczno-Aktorskim w Warszawie, a także tańców chińskich pod kierunkiem Milcah Lee. Gdy zaczęła poznawać taniec indyjski od 2001 roku, szybko stał się jej ulubioną formą ekspresji. Podczas pobytu w Indiach w 2007 roku uczestniczyła w zajęciach bharatanatyam w Triveni Kala Sangam w Delhi u Jayalakshmi Eshwar oraz w zajęciach chhau u mistrza Shashadhara Acharyi. Uczy się także odissi u Aleksandry Michalskiej-Singh, uczennicy Kavity Dwibedi. Regularnie czestniczy w warsztatach tanecznych, ostatnio min. kuchipudi i mohiniyattam z Salini Vijayan oraz tribalu. Oprócz indyjskich tańców klasycznych tańczy oraz naucza choreografii wzorowanych na filmach bollywoodzkich.
Występowała m.in. w reklamie Cyfry+ "Tunel", w "Pytaniu na Śniadanie" w TVP2, koncercie Kayah podczas Orange Festival w Dębkach, i in. Brała także, wraz z innymi uczniami, udział w przygotowywaniu filmu instruktażowego bharatanatyam autorstwa J. Eshwar.
Marta Krzemień-Ojak - Bharatanatyam zajmuje się od 1996, od początku związana z Anną Łopatowską, później z Teatrem Tańca „Nataraja”. Swoje umiejętności taneczne rozwijała na licznych warsztatach (bharatanatyam u Komali Varadan i Radhy Anjali, kathak u Swati Sinha i Anuradhy Thakur oraz kuchipudi i mohiniyattam u Saini Vijayan). Podczas pobytu w Indiach w roku 2005 studiowała bharatanatyam w Akademii Tańca Triveni Kala Sangam w New Delhi (pod okiem mistrzyni Jayalakshmi Eshwar) oraz taniec kathak pod kierunkiem Swati Sinha. Prowadzi zajęcia i warsztaty taneczne z zakresu klasycznego tańca bharatanatyam.
Jest zdobywczynią II nagrody w trzeciej edycji konkursu choreograficznego Dolina Kreatywna – programu stypendialnego Telewizji Polskiej. Jest współautorką wykładów i prelekcji na temat kultury i sztuki Indii, prezentowanych m.in. na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, w Białostockim oddziale Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, w Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz na Festiwalu Kultury Średniowiecznej "Masuria 2009" w Rynie.
Klara Wojciechowska - tudentka Psychologii Stosunków Międzykulturowych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Od 10 roku życia tańczy w Teatrze Tańca Współczesnego WPS z Warszawy, którego instruktorami byli m.in. Jarosław Wojciechowski, Danuta Petrów i Robert Śliżewski. Wraz z zespołem niejednokrotnie występowała na festiwalach oraz na deskach prestiżowych scen takich jak Teatr Wielki czy Sala Kongresowa. Jest dyplomowanym instruktorem tańca współczesnego (Kraków, 2005) i choreografem. Stworzyła dziecięcy Teatr Tańca Współczesnego w Józefowie.
Zainteresowanie kulturą orientu doprowadziło ją do szkoły Anny Łopatowskiej w 2005 roku.
Wciąż poszukuje nowych form wyrazu. Obecnie stara się nadać technice modern nową jakość ruchu łącząc ją z bharatanatyam.
 |
|
|
|
|
 |
|
|