Związek z tańcem: uczeń,miłośnik i in.
Posty: 156 Skąd: z serca
Wysłany: Pią Gru 09, 2011 10:40 am PILNE! JEZIORO!
Czy ktoś z Was ma libretto "Jeziora Łabędziego" z rozpisaną choreografią?
Chodzi mi o rozpisany każdy ruch tancerzy - francuskie nazewnictwo.
Gdzie to mogę znaleźć?!?!?
Sprawa PILNA - z góry dziękuję za każdą odpowiedź!
_________________ *Miej zawsze w sercu Nadzieję*
*Cierpienie szlifuje serce jak diament*
*Radę,którą dajesz innym,zastosuj najpierw u siebie*
*I LOVE DANCE*
Związek z tańcem: krytyk
Wiek: 47 Posty: 4412 Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 09, 2011 8:17 pm
każdy ruch tancerzy rozpisany pod libretto? czegos takiego NIE ma. Ostatecznie mogłoby być rozpisane pod muzyke czyli pod PARTYTURĘ - bo czas w teatrze muzycznym jakim jest balet, jego przebieg okresla muzyka (stąd ruchy tancerzy sa "rozliczane" na metrum, tempa i nuty lub akcenty muzyczne). To po pierwsze.
Po drugie - nie ma jednej choreografi Jeziora łabędziego całego - jest mnóstwo wersji, w miare powtarzalne i niezmienne sa częsci aktów białych - pas de deux Odetty i Zygfryda, walc, 4 małe i 4 duze łabędzie (ale czasem tylko 2 lub 3), czasem czarne pas de deux ale tez w róznych wersjach.
Po trzecie - balety, jesli już zapisuje się nie słowami i francuskimi nazwami ruchów bo to mało precyzyjne (nie uwzględnia ukałdu tanca w przestrzeni) ale za pomoca systemów graficznych (Benecha lub Labana), których jednak trzeba się troche uczyć (jak obcego alfabetu) żeby takie zapisy odczytać
_________________ Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
Związek z tańcem: uczeń,miłośnik i in.
Posty: 156 Skąd: z serca
Wysłany: Pon Gru 12, 2011 11:51 pm
Dziękuję, Kasiu!
_________________ *Miej zawsze w sercu Nadzieję*
*Cierpienie szlifuje serce jak diament*
*Radę,którą dajesz innym,zastosuj najpierw u siebie*
*I LOVE DANCE*
no dokładnie nad podobną sprawą się zastanawiałam ostatnio.
Czy nie istnieje jakaś, no wiecie, najbardziej oficjalna, kultowa choreografia do Jeziora, albo chociaż czy niektóre elementy można uważać za "pewnik", np 32 fouettes czarnego łabędzia itd? (ide w czwartek za tydzien na Moscow City Ballet i jak by miało nie być, to nie ide, no bo co w końcu )
No i mówię o Jeziorze na maturze, co prawda, na podstawie konkretnego przedstawienia, ale tak czy siak chciałabym się dowiedzieć w tej sprawie jak najwięcej.
Związek z tańcem: krytyk
Wiek: 47 Posty: 4412 Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Gru 13, 2011 8:22 pm
Cecylio, najlepiej sięgnij po nieliczne wprawdzie ale jednak prace na ten temat: tekst w Przewodniku baletowy, książeczkę Ireny Turskiej "Balety Piotra Czajkowskiego" a jeśli Ci sie uda to może jakieś programy do spektakli Jeziora gdzie możesz znaleźc wartościowe teksty na ten temat.
Uznaje się, ze najbardziej kanoniczne (najstarsze i najbardziej tradycyjne) jest pas de trois z I aktu (2 przyjaciółki księcia i Benno, ale bywa często pomijane, przerabiane lub zmieniane zarówno w układzie jak i w zestawie tancerzy np. cześć może tańczyć sam książę). Do tego wejście Odetty z II aktu, walc łabędzi, adagio księcia i Odetty, taniec 4 małych łabędziątek, 4 duzych łabędzi, wariacja Odetty i wieńczący taniec wszystkich łabędzi (choć w detalach często i tu układ choreograficzny może się troche różnić, zwłaszcza rozwiązanie finału). No i rzeczywiście - czarne pas de deux Księcia i Odylii w III akcie, choć tu już może być róznie bo nie dośc że istnieją rózne konkurujące tradycyjne choreografie to nawet 2 rózne muzyki (!) - jedna początkowo napisana przez Czajkowskiego do I aktu i druga - bardziej spokojna, dzis raczej pomijana ale zdarza się, ze choreografowie to ja wykorzystują (berlińskie Jezioro z Nurejewem i Fonteyn jest najbardziej znanym przykładem). Co do 32 fouette to jest to element tradycyjny ale zdarzają się Jeziora bez tego elementu ... z różnych powodów - najprostszy to wtedy gdy tancerka wykonująca partie Odetty/Odylii nie daje rady tego wykonać. W czasach Czajkowskiego aż tylu fouette raczej sie nie kręciło
_________________ Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
Związek z tańcem: krytyk
Wiek: 47 Posty: 4412 Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Gru 31, 2011 6:16 pm
bez urazy ale Google nie gryzą: wpisujemy w wyszukiwarkę Laban Rudolf i otrzymujemy wynik w wikipedii, w tekście klikamy słowo Kinetografia i znajdujemy taką oto notatkę z obrazkiem:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kinetografia
Tylko nieco więcej wysiłku wymaga odnalezienie przykładów zapisu Benecha, wpisujemy w google:
mam też dość pilne pytanie, jutro muszę powiedzieć próbną prezentację maturalną, opowiadam m.in. o "Jeziorze", i bardzo proszę kogoś fachowego o pomoc:
jak można profesjonalnym terminem baletowym opisać moment w pas de deux, gdy Odetta opada-omdlewa (wyciąga nogę, opada w tył) w ramiona księcia?... mniej więcej w 0:46:30
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach