www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
kursy instruktorskie
Autor Wiadomość
mirrorball
Adept Baletu

Związek z tańcem:
instruktor
Posty: 225
Wysłany: Czw Kwi 26, 2007 9:55 pm   

Joanna napisał/a:

Oczywiście, środowisko domów kultury to zupełnie inna bajka ;) , tam może się liczyć faktycznie taki dyplom, no ale też kto tam się zna tak naprawdę na tańcu (no zna się, jeśli akurat do pracy zgłosi się ktoś, kto ma o tym pojęcie, ale mówię ogólnie)? Np. w młodzieżowych domach kultury często jest tak, że bardziej niż umiejętności czy wykształcenie kierunkowe nauczyciela (nie tylko dotyczy tańca, ale także innych), tylko to, że np. ktoś jest po pedagogice - znam to z autopsji.

bo domy kultury i tego typu istytucje finansowane przez państwo/samorządy (jak biblioteki etc.) mają swoje odrębne przepisy dotyczace zadrudniania instruktorów, wydane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Innymi słowy : bez przygotowania pedagogicznego (a IKK dają uprawnienia pedagogiczne) lub studiów pedagogicznych do takiego domu kultury nikt Cie nie przyjmie. Stąd wynika sytuacja, o której piszesz Joanno - że przyjmowane są osoby po pedagogice, a nie te z najlepszymi faktycznymi umiejętnościami. Cóż, jest to sprawa państwowych funduszy, przepisów ministerstwa i nic zrobić się z tym nie da.

Absolwenci IKK posiadają wykształcenie równorzędne ze średnim specjalistycznym i kwalifikacje pedagogiczne.

(jeśli ktoś jest ciekawy, to odsyłam tu: http://isip.sejm.gov.pl/s...=D19990234L.pdf )

fakt, że z kursu wiele osób rezygnuje, bo nudzą je przedmioty teoretyczne (sporo ich jest) - ale jak być dobrym pedagogiem bez znajomości teorii?

(wszak to są kursy aby zostać dobrym instruktorem, a nie swietnym tancerzem)

pozdrawiam
m.
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Czw Kwi 26, 2007 10:11 pm   

To od strony administracyjno - prawnej oczywiście prawda. Ja bardziej miałam na myśli aspekt 'ludzki', niż litery prawa i takich tam. Wiadomo, że placówki oświatowe i kulturalno - oświatowe, to takie 'państwa w państwie', i mają swoje własne zasady nimi rządące, niekoniecznie przystające do tego, co się dzieje w środowisku kultury i sztuki jako takim.

Więc to chyba po prostu zależy od tego, gdzie kto celuje. Jeśli kogoś ambicją jest uczenie dzieci w miejskim domu kultury (i właściwie tylko tam...), to jak najbardziej dyplom mu się przyda, w innym wypadku, niekoniecznie.


Aha, tak w ogóle to czy ten temat nie był przypadkiem początkowo na tablicy "Taniec współczesny", czy ktoś mi go stamtąd nie przeniósł?
Bo pragnę przypomnieć, że sam temat od początku i dyskusja dotyczyły kursu o specjalizacji współczesnej, a nie ogólnie wszystkich...
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
dorota
Adept Baletu

Posty: 58
Wysłany: Czw Kwi 26, 2007 10:52 pm   

Joanna napisał/a:

Więc to chyba po prostu zależy od tego, gdzie kto celuje. Jeśli kogoś ambicją jest uczenie dzieci w miejskim domu kultury (i właściwie tylko tam...), to jak najbardziej dyplom mu się przyda, w innym wypadku, niekoniecznie.


no chyba, że mamy doczynienia z jednostką ambitną, która chce podnosić swoje kwalifikacje...
w dzisiejszych czasach ludzie (na całym rynku pracy) starają się podnosić swoje kwalifikacje i zwiększać umiejętności poprzez różne kursy, szkolenia itd. itd. w tańcu podobnie, konkurencja coraz większa to i więcej potencjalny pracodawca może wymagać.
_________________
"keep dancing, never give up"
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Czw Kwi 26, 2007 11:00 pm   

Właśnie o tym mówię, że w kwestii podnoszenia kwalifikacji i praktycznych umiejętności, po takim kursie nie należy oczekiwać nie wiadomo czego (chociaż czegoś oczywiście można się nauczyć).

Przypominam, że ja mówię o specjalizacji tańca współczesnego, czego dotyczy ten wątek - nie wiem jak jest na innych, ale z tego co się orientuję, to ludowy i jazz stoją tam lepiej, niż współczesny.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Tranquility 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Posty: 1173
Wysłany: Nie Kwi 29, 2007 10:33 am   

Odkąd pamiętam ten temat był tutaj, na tej tablicy.

I w chwili obecnej nie dotyczy on specjalizacji : taniec współczesny, a raczej ogólnie kursów instruktorskich.
_________________

- A sztuka? - zapytał.
- Jest chorobą.
 
 
 
.:Agga:. 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczeń
Posty: 1164
Skąd: Gdynia
Wysłany: Nie Kwi 29, 2007 2:17 pm   

Czy wiecie moze, czy ktos organizuje podobne kursy instruktorskie ale z tancow charakterystycznych? Moze na kursie z t. ludowego sa chociaz elementy t. charakterystycznych?
 
 
 
mirrorball
Adept Baletu

Związek z tańcem:
instruktor
Posty: 225
Wysłany: Nie Kwi 29, 2007 3:12 pm   

zdaje się że osobnych kursów na instruktora tańców charakterystycznych nie ma.

natomiast są one w programie kursu ludowego

pozdrawiam
m.
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Pon Kwi 30, 2007 1:21 am   

Tranquality napisał/a:
Odkąd pamiętam ten temat był tutaj, na tej tablicy.

I w chwili obecnej nie dotyczy on specjalizacji : taniec współczesny, a raczej ogólnie kursów instruktorskich.


Ale w zamysle dotyczyl on wspolczesnego. A aurat te kursy roznia sie miedzy soba, bo jest inne srodowisko np. tanca wspolczesnego w Polsce a ludowego.

Albo przynajmniej niech kazdy w swojej wypowiedzi zaznacza, ktora specvjalizacje ma na mysli.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Nemo 
Adept Baletu


Wiek: 41
Posty: 254
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pią Maj 11, 2007 8:42 pm   

To ja teraz precyzując :) zadam pytanie:
Jaki jest plan zajęć na kursach w Warszawie, na specjalizacji współczesnej?
To znaczy, czy będąc na kursie mam szansę jeszcze coś robić poza tym, czy od rana do wieczora będę na zajęciach? I czy zajęcia zaczynają się w piątek, czy sobotę?
 
 
mirrorball
Adept Baletu

Związek z tańcem:
instruktor
Posty: 225
Wysłany: Pią Maj 11, 2007 8:54 pm   

plan zajęć w sensie jakie przedmioty jest tu
na każdym zjeździe jest inny grafik, kolejność zajęć, bo to zależy od instruktorów

zajęcia zaczynają się w piątek koło 14, sobota orientacyjnie w godzinach od 9 do 21-22 i w niedziele znów od rana do popołudnia

ale na każdym zjęździe bywa inaczej. Czasu na robienie "coś poza" w sobotę praktycznie nie ma - jest godzinna przerwa na obiad, no chyba że dasz sobie spokoj z chodzeniem na wykłady z teorii (niektórzy tak robią).

pozdrawiam
m.
 
 
Ayaka
Corps de Ballet


Posty: 368
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Maj 15, 2007 4:11 pm   

Znalazłam coś takiego:

http://www.skiba.edu.pl/informator/taniec.html

Ktoś miał styczność z tą instytucją i może coś powiedzieć na jej temat?
Tak z czystej ciekawości się pytam :)
 
 
Nemo 
Adept Baletu


Wiek: 41
Posty: 254
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Nie Cze 03, 2007 8:54 pm   

Ostatnio doszły mnie plotki o kursie instruktorskim w Bydgoszczy. W Internecie nic nie znalazłam.
Czy ktoś słyszał coś bardziej konkretnego?
 
 
mirrorball
Adept Baletu

Związek z tańcem:
instruktor
Posty: 225
Wysłany: Nie Cze 03, 2007 9:08 pm   

Nemo
znalazłam na temat Bydgoszczy trwający już kurs tańca współczesnego i kurs t. towarzyskiego od przyszłego roku

spojrzyj tu : http://www.nck.pl/?ikk/kursy są tam numery kontaktowe

(choć ta strona nie jest do końca dobra, bo np. nie wspomina sie tam o tym że w MCKSie jest też kurs t. ludowego)

pozdrawiam
m.

EDIT: kursy w Bydgoszczy http://www.wok.bydgoszcz.com/kursy.htm

dodatkowy nabór na kursy (ludowy, towarzyski, współczesny) w Krakowie 25.06.2007
http://www.edu-art.pl/mam...&id=33&Itemid=1

(trochę inny system niż w Warszawie- nie comiesięczne dwuipółdniowe zjazdy, ale dłuższe, 7 dniowe 3 razy w roku)
 
 
Nemo 
Adept Baletu


Wiek: 41
Posty: 254
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon Cze 04, 2007 10:45 pm   

Dzięki za pomoc. Wczoraj cały dzień szukałam tych Bydgoszczy i jakoś nie trafiłam.
Z drugiej strony ten egzamin 25.06 w Krakowie trochę mnie przytłoczył. Nastawiałam się na egzaminy we wrześniu, a przez wakacje chciałam się namyślić co i gdzie, a tu już muszę decydować :?
 
 
neda
Adept Baletu

Związek z tańcem:
Uczeń
Posty: 113
Skąd: Lublin
Wysłany: Pią Cze 15, 2007 5:34 pm   

Mam pytanie dotyczące kusu...

Czy podczas trwania kursu np.na 1 roku są jakieś egzaminy czy jest tylko jeden na koniec kursu?
Jeśli tak to jakie?
_________________
"W tańcu każdy krok wybiega w przyszłość..."
 
 
 
mirrorball
Adept Baletu

Związek z tańcem:
instruktor
Posty: 225
Wysłany: Pią Cze 15, 2007 6:24 pm   

nedo
Podczas trawania kursu zarówno na 1 jak i na 2 roku są egzaminy- wygląda to tak, że kiedy kończy się jakiś przedmiot, to na następnym zjeździe jest z niego egzamin (zaliczenie).
Pod koniec kursu po zaliczeniu wszystkich egzaminów podchodzi się do obrony dyplomu: jest to teoretyczny egzamin z wiedzy o tańcu oraz przedstawienie własnej etiudy choreograficznej. (czasem też inne egzaminy, jak np. w Krakowie, jest tez lekcja tańca klasycznego, technika modern jazz i technika wolna na egzaminie dyplomowym)

pozdrawiam
m.
 
 
neda
Adept Baletu

Związek z tańcem:
Uczeń
Posty: 113
Skąd: Lublin
Wysłany: Pią Cze 15, 2007 6:30 pm   

Dziękuję za informację :)

A ile jest orientacyjnie takich ezgzaminów w ciągu roku?
Mówiąc o Krakowie masz na myśli K.I w NCK?
_________________
"W tańcu każdy krok wybiega w przyszłość..."
 
 
 
mirrorball
Adept Baletu

Związek z tańcem:
instruktor
Posty: 225
Wysłany: Sob Cze 16, 2007 8:14 pm   

jeśli chodzi o taniec współczesny (bo chyba ten Cię interesuje) nie mam pojecia ile jest egzaminów rocznie, niestety.
Mówiąc o Krakowie miałam na myśli kursy prowadzone przez Stowarzyszenie Sztuki i Edukacji Artystycznej w Krakowie, bo o tych kursach co nieco wiem.

pozdrawiam
m.
 
 
architekta
Nowicjusz

Posty: 1
Wysłany: Wto Cze 19, 2007 8:14 pm   

Witam :!:

Hmm... chyba nalezaloby zaczac od tego ze ja z baletem prawie nic nie mam wspolnego, tylko to ze (a moze nawet az) robie koncepcje projektu szkoly baletowej polaczonej z fundacja rozwoju kultury w Lodzi. To bedzie moja praca dyplomowa, wiec bardzo prosze o pomoc. Potrzebuje informacji jakiego typu kursy (instruktorskie) prowadzone sa dla doroslych - ile trwaja?, jakie specjalizacje mozna zrobic? itp. Moze tylko jeszcze dodam ze specyfika robienia dyplomu na wydziale architektury jest to ze program dla swojego projektu ustala sie samemu, wiec wszelkie informacje beda mile widziane :D

Z gory dzieki:)
 
 
Nemo 
Adept Baletu


Wiek: 41
Posty: 254
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Sro Cze 20, 2007 8:57 pm   

Odpowiedź na większość tych pytań jest w tym wątku. Wystarczy cofnąć się parę stron. Albo wejść na strony www wymienione na pierwszej stronie tego wątku.
A jeśli chodzi o inne wszelkie informacje, to chyba potrzebne byłyby bardziej konkretne pytania, czy chodzi o wymogi co do sal, czy wymarzoną szkołę, czy co?
 
 
mirrorball
Adept Baletu

Związek z tańcem:
instruktor
Posty: 225
Wysłany: Sro Lip 11, 2007 7:57 pm   

pojawiły się informacje na temat nowych edycji IKK 2007-09 na kierunkach: taniec ludowy, jazzowy i współczesny w MCKiS w Warszawie. Zgłoszenia należy przesyłać do 7 września.

http://www.mckis.waw.pl/index.php?p=15

pozdrawiam
m.
 
 
jagna
Nowicjusz

Posty: 3
Wysłany: Czw Lip 26, 2007 12:42 am   

Czy kToś zna datę egzaminu wstępnego na kurs instruktorki o kierunki taniec ludowy w Warszawie?
 
 
Nemo 
Adept Baletu


Wiek: 41
Posty: 254
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Czw Lip 26, 2007 9:35 am   

Ja się dowiedziałam, że egzamin na kierunek taniec współczesny będzie około 15 września. No i pan Norbert prosił, żeby papiery jak najszybciej przesłać.
 
 
Agacior13 
Adept Baletu

Związek z tańcem:
Tancerka,Uczennica
Wiek: 30
Posty: 78
Skąd: " Z Nieba..."
Wysłany: Czw Lip 26, 2007 2:47 pm   

Nemo napisał/a:
Ja się dowiedziałam, że egzamin na kierunek taniec współczesny będzie około 15 września. No i pan Norbert prosił, żeby papiery jak najszybciej przesłać.



Mam pytanko ???????


ile lat musze mieć zebym mogła się zgłosić .??

pozdrawiam.
_________________
Taniec To Eksplozja Doznań Odczuwana Z Ruchu I Przestrzeni ...<3 . . Kocham wszystkich Poddąbowiczów :D
 
 
 
Nemo 
Adept Baletu


Wiek: 41
Posty: 254
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Czw Lip 26, 2007 3:28 pm   

Nie wiem, czy jest jakiś minimalny wiek określony, ale trzeba przesłać im świadectwo ukończenia szkoły średniej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,32 sekundy. Zapytań do SQL: 36