www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Joanna
Pon Wrz 22, 2008 10:53 pm
wszystko o szpagatach
Autor Wiadomość
Ag. 
Nowicjusz


Posty: 9
Skąd: warszawa
Wysłany: Nie Mar 27, 2005 1:58 pm   wszystko o szpagatach

Jak w opisie - temat ten ten służy do dzielenia się radami i wskazówkami odnośnie rozciągania do szpagatów i ich rodzajów. Jak najbardziej można zamieszczać rysunki, zdjęcia i filmiki, natomiast prosimy unikać rozmów o strzykających stawach lub ile komu brakuje do szpagatu, oraz o zakwasach, naciągnięciach, naderwaniach i innych kontuzjach. Do takich rozmów mamy osobne tematy, a tutaj - tego typu posty będą kasowane.
inae.





Witam, jestem nowa :D
Próbowałam już dodać ten temat, ale coś nie wyszło, mam nadzieję, że nie pojawi się 2 raz :? Od października zamierzam chodzić na balet (hobby, jestem staaara, mam już 18 lat ) i chciałabym się jakoś przygotować. Napiszcie o różnych sposobach rozciągania, do szpagatów, sznurków, zeby tak wysoko podnosić nóżkę, żeby trochę rozruszać kręgosłup. Jak na razie brakuje mi 5cm do szpagatu i nie wiem jak pokonać tę granicę. Nie mówiąc o sznurku :(

Pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony przez inaenka Sro Gru 15, 2010 10:04 pm, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
ZawszePrzyTobie
ADMINISTRATOR

Posty: 29
Skąd: z nienacka :)
Wysłany: Nie Mar 27, 2005 4:34 pm   

Heja-ho. Dobry temat bo na pewno przyda się wielu forumowiczom ;) Z rozciąganiem to jest tak żeby ćwiczyć systematycznie i konsekwentnie. Zaczynasz nieźle, więc teraz postanów sobie zagospodarować czas tak by +/- codziennie minimum godzine spędzałaś na ćwiczeniu (lub ćwicz w "kratke" - w jeden dzień bardziej, w drugi mniej by nie nadwyrężyć zbytnio siebie :) )
Co do ćwiczeń, to tak myśle że chyba wiesz co i jak :) tak tylko wspomne że jeżeli nie masz żadnych przyżądów na "sali ćwiczeń" to pod ścianą sobie stój (tudzież leż) i wykorzystaj ją jako pomoc (ale nie wybrudź ściany bo rodzice się wkurzą ;) )... JUST DO IT i będzie bdb ;]

pozdRawiam
_________________
Kto kocha, musi cierpieć.
 
 
Ag. 
Nowicjusz


Posty: 9
Skąd: warszawa
Wysłany: Nie Mar 27, 2005 6:44 pm   

o tak, ściana to fajna rzecz :)
 
 
Hanka
Nowicjusz


Posty: 31
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Mar 27, 2005 6:59 pm   

Dobrze ćwiczyć przy jakimś akompaniamencie, jeśli nie masz żadnych płyt CD to warto włączyć sobie radio RMF CLASSIC, ponieważ bardzo często puszczają tam muzykę do baletów. Wiele osób na forum podało ciekawe strony internetowe z różnymi ćwiczeniami- warto zobaczyć!
_________________
"Życie jest pustą kartką i tylko od Ciebie zależy, co na niej napiszesz"
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Pon Mar 28, 2005 1:12 pm   

Jest kilka zasad obowiązujących przy rozciąganiu (żeby było skuteczne i bezpieczne):

1. najskuteczniejsze jest rozciąganie izometryczne (a więc osiągnąwszy daną pozycję staramy się pogłębiać ją z oddechem, to są właściwie milimetry; nie wykonujemy żadnych gwałtowych ruchów, i przede wszystkim nie wracamy do poprzedniej pozycji), w takiej pozycji trzeba wytrzymać;
2. najlepiej rozciągać mięśnień, który wcześniej trochę popracował
3. w danej pozycji trzeba wytrzymać ok. pół minuty, cały czas ooddychając!;
4. w szpagacie żeńskim starać się ułożyć biodra równolegle, i prostopadle do podłoża (do nie jest tak naprawdę możliwe, bo biodra zawsze w tej pozycji będą miały jakiś kąt nachylenia, ale to jest kierunek, w którym trzeba ciągnąć);
5. w szpagacie tureckim, czyli sznurku, ważne jest to, aby plecy nie tworzyły z tyłu jakiegoś łuku, no nie wiem jak to opisać, starać się jakby miednicą pójść do przodu.
6. dodatkoto warto odzielnie rozciągać mięśnie, które potrzebne są do szpagatu, a więc czworogłowe uda, mięśnie tylne uda, pod kolanami, Achillesy, no i pachwiny.

Ćwiczenia, które pomogą Ci dojść do szpagatu, są na stronie:
http://www.ballettspass.d...fibel/index.php

A, i trzeba być systematycznym. Jeśli dopiero zaczynasz się rozciągać, to raczej będziesz musiała zaciskać zęby, bo organizm nie jest przyzwyczajony do tego bólu, później będziesz go czuła, ale nie będzie Ci przeszkadzał :)

Powodzenia
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
Ostatnio zmieniony przez inaenka Pon Gru 13, 2010 4:40 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ag. 
Nowicjusz


Posty: 9
Skąd: warszawa
Wysłany: Pon Mar 28, 2005 2:33 pm   

ooo, dziekuje :) bardzo przydatne!
 
 
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Mar 28, 2005 8:56 pm   

jest jeszcze taka ciekawostka, która mnie zastanawia........

jeśli będziesz już dość dobrze rozciągniętato zrób sobie przerwe do codziennych ćwiczeń, a po przerwie będziesz lepier roiła szpagat itp. wiem, ze to dziwne, ale u mnie tka jest.......

zrób np. tak:
1. rozciągaj się codziennie przez 2 tygodnie
2. później przez tydzień się nie rozciągaj
3. po tygodniu nie rozciągania zacznij się znowu rozciągać. (Tylko spokojnie i powoli, bo miałas przerwe!) zobaczysz, ze w pierwszy dzień (potem też) twój szpagat będzie większy.

Nie wiem jak to się dzieje, ale to naprawdę działa!!!!!

A fajne sposoby na rozciągania to:

1. Połuż się na plecach przy ściania z nogami do góry (pośladki muszą dotykać ściany)! i rozłuż nogi na szpagat ( jak najbardziej umiesz). Później poproś kogoś żeby stanął ci na udach. (UWAGA!!! nie można stawać poniżej kolan!!!!!!!!!!!!!) Możesz tak sie położyć przy jakimś biurku, zeby osoba która saje mogła się roche obszeć na stole. (My na balecie opieramy się na drążkach).

2. Połuż się na brzuchu i rozłuż nogi na szpagat jak najbardziej potrafisz. Poźniej podnieś się tak aby twoje nogi tworzyły liię prostą. Wtedy nogi się bardzo naciągają, wytrzymaj tak chwilę.

Mam nadzieje, że trochę ci pomogłam i że dość jasno wytłumaczyłam (tłmaczenie to nie jest maja mocna strona).

zycze powodzenia w rozciąganiu!!!!!
 
 
 
Ag. 
Nowicjusz


Posty: 9
Skąd: warszawa
Wysłany: Sro Mar 30, 2005 8:29 pm   

O, dziękuję bardzo:)
 
 
Luna12
Gość
Wysłany: Nie Kwi 03, 2005 12:47 pm   

Ja bym Ci radziła rozciągać sie codziennie przez tydzień po 30 minut . W drugim tygodniu też codziennie ale po 45 minut i tak co tydzień rozciągaj się mocniej i o 15 minut więcej ! to pomaga ! :!: :!: :!: :wink:
 
 
Gość

Wysłany: Wto Maj 03, 2005 4:04 pm   

Oke, więc od niedawna mam swira na punkcie baletu, ale niestety ćwiczę mocno nieprofesjonalnie... wiem, że to może szkodzić, ale dopóki nie zacznę chodzić na lekcje staram sie dowiedzieć, jak ćwiczyć właśnie poprzez fora itp. A moje pytanie brzmi: jakie są NAJLEPSZE ćwiczenia na sznurek i szpagat? Tylko proszę o odpowiedź w miarę jasną i bez terminologii... :D z góry dzięki
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Wto Maj 03, 2005 4:55 pm   ćwiczenia

sfra napisał/a:
generalnie rozciąganie aktywne nóg
czyli wszelkiego rodzaju wymachy...
ja, gdy cwiczylem przed baletem szpagat to kladlem sie na podłodze i podnosilem nogę do góry (pamietaj by obciągnąć palce, ale lepiej bedzie nawet gdy je "rozczapirzysz"- zrobisz swoiste szpony jak w jodze).
Druga noga wtym czasie musi być twardo an ziemii, napnij mięśnie i podnos drugą nogę tak by dotknąc nią czoła...
To samo na drugą...
Rób jeszcze koła nogą (też na leżąco)... Poza tym tzw. nożyce też są dobre( ale rób je bardzo szeroko).

Powodzenia

Z tym obciąganiem palców to nie do końca tak. Np. w metodzie Pilatesa - skądinąd bardzo skutecznej - zaleca się, aby stopa była rozluźniona. Napinając ją napina się również większe partie mięśniowe, a chodzi o to, żeby rozciągnąc te mięśnie też głębiej położone, coś jakby rozciąganie izolowane.
Poza tym powinno się ćwiczyć i rozciągnięcie aktywne, i bierne.

W ćwiczeniu o którym mówisz najważniejsze jest rozluźnienie pachwin, a także to, by nie podnosić miednicy (mówiąc prostym językiem: tyłka z podłogi :) ), i aby plecy pozostały cały czas proste.

Bardzo dobrym ćwiczeniem jest żabka (tylko tutaj trzeba uważać, żeby nie pogłębiać lordozy lędźwiowej (to jest to wgłębienie na plecach na wysokości brzucha, tylko z tyłu), czyli po prostu strać się trzymać mocny brzuch i bardziej starać się trzymać miednicę prosto, niż dotknąć brzuchem podłogi.

Innym dobrym ćwiczeniem jest połóżenie sięna plecach, a następnie rozłożenie nóg na bok, najlepiej to robić przy ściany. Wtedy za sprawą grawitacji nogi się trochę rozciągną.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
Ostatnio zmieniony przez inaenka Wto Gru 14, 2010 1:51 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Wto Maj 03, 2005 5:08 pm   ćwiczenia

generalnie rozciąganie aktywne nóg

czyli wszelkiego rodzaju wymachy...

ja, gdy cwiczylem przed baletem szpagat to kladlem sie na podłodze i podnosilem nogę do góry (pamietaj by obciągnąć palce, ale lepiej bedzie nawet gdy je "rozczapirzysz"- zrobisz swoiste szpony jak w jodze).
Druga noga wtym czasie musi być twardo an ziemii, napnij mięśnie i podnos drugą nogę tak by dotknąc nią czoła...

To samo na drugą...

Rób jeszcze koła nogą (też na leżąco)... Poza tym tzw. nożyce też są dobre( ale rób je bardzo szeroko).

Powodzenia
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
Ostatnio zmieniony przez inaenka Wto Gru 14, 2010 1:48 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gość

Wysłany: Wto Maj 03, 2005 6:02 pm   

Dzięki :]
 
 
adrian7
Nowicjusz

Posty: 4
Wysłany: Wto Maj 24, 2005 9:12 pm   Jak sie rozciagac

czesc!! czy ktos moglby mi napisac dokladne cwiczenia ktore trzeba wykonywa zeby sie dobrze rozciagnac, ile czasu rano, ile wieczore, co rano co wieczorem, moze cos popoludniu. Jak ktos sie na tym zna to prosze aby napisal!!!!!!!!
 
 
 
Tranquility 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Posty: 1173
Wysłany: Sob Cze 04, 2005 5:57 pm   

artykuł o rozciąganiu, może komuś się przyda: http://sus.univ.szczecin....ozciaganie.html
 
 
 
adrian7
Nowicjusz

Posty: 4
Wysłany: Pią Lip 22, 2005 6:45 pm   Prosze o ćwiczenia na rozciąganie (szpagat turecki, etc)!

Czesc!! chcialbym abyscie mi napisali jakies dobre cwiczenia na rozciaganie ale takie konkretne na szpagat turecki i cwiczenia ktore mi pozwola utrzymac noge bokiem na wysokosci glowy!!! chcialbym byc tak rozciagniety jak Jean Cloude van Damme!!! wiem ze on chodzil na balet przez 5 lat!!! Pisze na tym a nie na innym forum bo wiem ze jestescie najbardziej rozciagnieci!!!!!! :lol: wiec prosze o pomoc bo bardzo mi na tym zalezy!! Moze jakis tez cwiczenia na silowni jakie miesni mam cwiczyc???
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Pon Lip 25, 2005 7:21 pm   wskazówki przy rozciąganiu

- rozciagać tylko mięsnie uprzednio rozgrzane

- podobno najskuteczniejsze jest rozgrzewanie seriami, np. 3 serie po 30 sek., z przerwami kilku- kilkunasto sekundowymi

- rozciagać mięśnie antagonistyczne, tzn jak rozciagasz czworogłowy uda, to w następnej kolejnosci ida tylne uda

- rozciągać sie tylko izometrycznie, tj. bez tzw. 'pogłębiania', tylko starać się powoli schodzic coraz bardziej, nawet jesli to będa milimetrowe róznice

- mysl zawsze o czubku głowy jako przedłużeniu kregosłupa

- oprócz rozciągania statycznego, również dynamiczne, np. wymachy nóg (pamietać o prostych plecach!)

To jest kilka tych najbardziej podstawowych zasad. Trudno mi podać jakies konkretne cwiczenia, bo jest ich cała masa - przeciez rozciaganie się czuje;)
Staraj sie robić szpagaty, i w tych pozycjach kombinować z przyblizaniem tułowia do nogi, etc. Tutaj jeszcze jedna wazna uwaga - staraj sie zawsze przyblizać brzuch do nogi (przy okazji rozciągniesz lędźwia), a nie wyginac plecy w łuk.

Po wysiłku trzeba calm down. Znaczy sie odpocząc, odetchnac, rozluźnić. Dobrze jest troszke poskakać, ale tak na zupełnym luzie, postrzepywać rece, nogi. Jeśli potem chcesz cos robic, a 'wystygłeś', to też poskacz trochę.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
Ostatnio zmieniony przez inaenka Wto Gru 14, 2010 1:53 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adrian7
Nowicjusz

Posty: 4
Wysłany: Pon Lip 25, 2005 8:52 pm   

Wielkie dzieki!!a mam jeszcze jedno pytanko dlaczego tak szybko stygne po treningu!! czy jezeli bede wiecej sie rozciagal to z czasem na dluzej mi zostanie rozciagniecie???????
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Pon Lip 25, 2005 10:56 pm   

Trzeba się rozciagać regularnie... Oczywiscie, jesli nagle przestaniesz ćwiczyc, to zakres nie zniknie tak od razu, ale jednak się zmniejsza. W końcu to mięśnie, mają określoną 'pamięć' (jak przestajesz np. pakować w miesnie, to też po jakimś czasie zwiotczeją).

Nie wiem, czemu tak szybko stygniesz, nawet nie wiem, co u Ciebie oznacza to 'szybko'? ;) Wydaje mi się, że to kwestia indywidualna, ale tak serio to nie wiem.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
Ostatnio zmieniony przez inaenka Wto Gru 14, 2010 1:54 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adrian7
Nowicjusz

Posty: 4
Wysłany: Wto Lip 26, 2005 9:26 am   

dzieki! szybko to znaczy jakies 20-3omin!!!!!!
 
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Nie Sie 21, 2005 1:27 pm   

Co do wszelkich ćwiczeń polecam piaszczystą plażę :-)
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Nie Sie 21, 2005 11:03 pm   

A wiecie jak w wodzie (np. jeziorze) fajnie się robi szpagaty? Dzisiaj próbowałam :)
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Pon Sie 22, 2005 11:26 am   

Ja dzisiaj testowałam basen. Tylko trudno zrobić pełen, bo woda wypiera ciało do góry. Ale po kilku próbach mi się udało.
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie Wrz 25, 2005 7:14 pm   korpus w szpagacie francuskim

mam pytanko (być może Joanna bedzie mogła mi odpowiedzieć :) ). Chodzi mi o szpagat francuski. Czy kiedy się go robi, a właściwie rozciąga się w tej pozycji i chce się go pogłębić, to lepiej trzymać korpus wyprostowany (tzn prostopadle do nóg) czy lepiej położyć się na przedniej nodze?? Które ćwiczenie przynosi lepsze skutki?
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez inaenka Wto Gru 14, 2010 1:55 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Nie Wrz 25, 2005 7:30 pm   

Mnie wydaje się, że lepiej z prostym krgosłupem - wtedy ciężar ciała będzie pomiędy nogami, a nie z przewagą na przednią. Ale to mogę sie mylić...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,32 sekundy. Zapytań do SQL: 45