www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"Corka faraona"
Autor Wiadomość
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Pon Kwi 18, 2005 10:40 pm   "Corka faraona"

Czy ktos mial moze okazje widziec jeden z ostatnich hitow baletowych na DVD - rekonstrukcje pierwszego baletu Petipy "Corka faraona", do muzyki Cesare Pugni?
Plyte wydala mala francuska firma BelAir Classiques w tamtym roku. Wszystkie recenzje sa entuzjastyczne - jest to ponoc cudowne, barwne widowisko! Rzecz dzieje sie w... starozytnym Egipcie! Spektakl zarejestrowano podczas premiery w Bolszoju bodajze rok temu.
Dla czytajacych po angielsku i (lub) francusku, dwie recenzje:

http://www.musicweb-inter...Feb05/pugni.htm

http://www.resmusica.com/aff_article.php3?art=1109

Pozdrawiam,
Iza
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Kwi 19, 2005 8:05 am   

Widziałam na kanale Mezzo (i nagrałam). Urocze! Co prawda rekonstrukcje LaCote'a wydaja mi sie zawsze troche "martwe" - czegos im brakuje, ale to na pewno jakies swiadectwo epoki, prezentacja typowego dla XIX wiecznego baretu petersburskiego wielkiego widowiska inspirowanego aktualną(!) tematyką. To przeciez czasy boomu na wykopaliska w Egipcie - stąd balet rozpoczyna sie od sceny z egiptologami, potem mamy jakby "retrospekcję" - nieprawdopodobną historię miłości córki faraona i młodego wojownika. Kostiumy bajeczne - "egipskie paczki" to jest to! Do tego sztuczny lew, tańczące murzyniątka i murzynka na pointach, tłumy corps de balet i wielkie sceny taneczne typu divertissement. Taka baletowa Aida. Wykonanie bardzo dobre, i technicznie i wyrazowo. Polecam.
 
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Wto Kwi 19, 2005 7:03 pm   

Dziekuje serdecznie!
Pozdrawiam, Iza
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Nie Maj 08, 2005 5:31 am   "La fille du Pharaon" Petipa/Pugni

Pozwolilam sobie przywolac do poczatku post o tym balecie, poniewaz bedzie dzis (niedziela, 8 maja) wyswietlany o g. 20.50 na kanale Mezzo. Dzieki, Kasiu, za informacje. Sama nie obejrze, ale poprosilam kolege o nagranie, i jesli sie uda, chetnie udostepnie do obejrzenia tym, ktorzy nie beda mieli szansy zobaczyc tego "egipskiego" szalenstwa w TV.
Pozdrawiam,
I.
 
 
Justyna Ch-ipcio 
Koryfej


Związek z tańcem:
obserwacyjny
Posty: 612
Skąd: z błota, z dna bajorka
Wysłany: Wto Maj 17, 2005 8:55 am   

"Córka faraona" będzie w tym tygodniu na Mezzo. W czwartek, 19 maja o 15:40. Okazja dla tych, którzy jeszcze nie obejrzeli.

Pozdrawiam.
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Maj 17, 2005 9:31 am   

a potem jeszcze w sobote 28 maja o 15.45 (mozna sobie zrobic baletowy weekend, bo w niedziele 29.05 bedzie pewnie kolejny spektakl z cyklu Zlota XII Baletów).
 
 
Nagash 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 46
Posty: 131
Skąd: Shaolin Temple
Wysłany: Sob Mar 19, 2011 7:59 pm   

"Córka Faraona", "Don Kichot", "La Bayadere" co jest z tymi baletami nie tak że w ogóle nie są opisane w "Przewodniku Baletowym" Turskiej?? Przecież do niszowych nie należą ;)
_________________
Pieniądze to nie wszystko... liczą się jeszcze obrazy, nieruchomości i diamenty.
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Sob Mar 19, 2011 8:06 pm   

Don Kichot jest (w najnowszym wydaniu str. 88).
Co do Bajadery, to kiedyś tez się na tym zastanawiałam i nawet była na forum, z mojej inspiracji, dyskusja na ten temat. Otóż obecnie balet ten przeżywa swego rodzaju renesans, a na czas pierwszego wydania jakoś był zapomniany i dlatego poświęcono mu tylko kilka linijek na marginesie (k. 91). Na marginesie tez wspomnę, ze w tym czasie, kiedy Bajadera w Polsce była zapomniana mozna ją było zobaczyc tylko raz, w Łodzi oczywiście, w wykoaniu baletu z Tbilisi w 1969 roku w ramach łódzkich Spotkań....
Co do Córki faraona, to jest wmianak ao nim na str. 245.
 
     
Nagash 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 46
Posty: 131
Skąd: Shaolin Temple
Wysłany: Sob Mar 19, 2011 8:16 pm   

No to mam fajne wydanie bo u mnie podpisany jest jako Don Juan :) (i w spisie treści również Don Juan) więc w treść się nie zagłębiałem ... do teraz :) no i faktycznie podpisane Don Juan ale treść to Don Kichot (przyznaję że tak drobiazgowo nie studiowałem przewodnika :oops: ) Dzięki
_________________
Pieniądze to nie wszystko... liczą się jeszcze obrazy, nieruchomości i diamenty.
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Mar 19, 2011 8:28 pm   

tak, obecnie podobnie jak w operze te archaiczne w pewnym sensie tytuły (no bo pzeciez archaizmem jest ze bajadera albo córka faraona tańczy na pointach i w paczce :) ) owróciły do łask bo sa bogate, wystawne i trudne a udoskonalona współczesna echnika tańca pozwala wyczyniać w nich rózne cuda, ale w zasach pisania Przewodnika były u nas nieznane nawet miłośnikom baletu... poza Don Kuchotem znanym ze scen radzieckich i wstawianym i u nas. teraz to co innego ale przewodnik został tylko w niewielkim stopniu odświezony, chocby z racji wieku autorki
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Sob Mar 19, 2011 9:43 pm   

Kasia G napisał/a:
przewodnik został tylko w niewielkim stopniu odświezony, chocby z racji wieku autorki

i to jest jego główna wada... to jest jedna z najlepszych skarbnic wiedzy, szkoda, ze wraz z kolejnymi wydaniami nie poszerzono zawartości o nowe rzeczy. I nie chodzi mi tu o rzeczy jak Bajadera ale też min. o kilka dobrych baletów, wystawianych w Polsce, o których tu nie ma ani słowa....
 
     
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Nie Mar 20, 2011 12:59 pm   

Sagittaire napisał/a:

i to jest jego główna wada... to jest jedna z najlepszych skarbnic wiedzy, szkoda, ze wraz z kolejnymi wydaniami nie poszerzono zawartości o nowe rzeczy.


Wydania się jednak różnią, a i chodza słuchy, że Pani Turska nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa odnośnie przewodnika.
_________________
Nic nie powinno ukazywać ciała, tylko ono samo
O.Wilde
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Nie Mar 20, 2011 2:16 pm   

masz rację - "trochę" się różnią ....
Zmieniając temat - mi generalnie bardzo brakuje porządnego opracowania o polskim balecie z lat 90-tych i 2tysięcznych: jakiejś analizy baletów Pastora, młodych choreografów jak Przybyłowicza, tego co powstało np w Łodzi (Madia, Veredon). To jest mi osobiście bardzo bliskie, chętnie bym poczytała jakąś monografie czy chociażby dobry przewodnik, który nie omijałby tych tematów. Niestety w Polsce - o ile współczesny powoli doczekuje sie całkiem porządnych opracowań, chociażby w postaci prac doktorskich i dobrych tekstów w peridykach - to z baletem jest cieżko... Z tego co wiem o Łodzi łódzcy tancerze pisali prace magisterskie. Na tym koniec...
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Mar 20, 2011 7:25 pm   

a skąd i jak ma być jak nawet recenzji nikt nie chce drukowac !!! To jak znaleśc wydawce na jakieś powazniejsze dzieło o balecie, nie chce tu wsadzac kija w mrowisko bo to tez wazne i się cieszę, ale łatwiej teraz opubikować cos o tańcu współczesnym niż o balecie :( A najnowsze wydanie Przewodnika ujęło np. balet Muzy Chopina ale on miał swoja premiere... hmm.. no, w czasach mojego dzieciństwa czyli już jakis czas temu ;) Pozostaje publikowanie w Internecie lub czasem w programach teatralnych
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Nie Mar 20, 2011 8:13 pm   

Oj tak - rozmawiałysmy o tym nie tak dawno. Osobiscie wciaz jednak nie rozumiem, czemu współczesnemu udaje sie w zakresie publikacji więcej niż klasycznemu. Jest on bowiem jednak trudniejszy w odbiorze niz balet klasyczny....
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 27