www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
matura ustna 'motyw tańca...'
Autor Wiadomość
fijoletowa 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
kompletna amatorka;)
Wiek: 33
Posty: 196
Skąd: Gliwice/ Kraków
Wysłany: Czw Wrz 25, 2008 9:08 pm   matura ustna 'motyw tańca...'

Część z Was pewnie też zdawało lub będzie zdawać maturę. Ja tą przyjemność mam w tym roku. Muszę zdecydować się na jakiś temat matury ustnej i myślałam o: 'Motyw tańca w wybranych dziełach literatury i innych tekstach kultury. Przedstaw sposoby jego realizacjii funkcje na wybranych przykładach'. Czy ktoś z was może ten temat realizował? Albo po prostu ma jakieś pomysły? Od razu mówię, że nie chce kupować żadnych prac, ściągać, nic takiego. Po prostu jesli ktoś miałby jakieś pomysły, sugestie, byłoby to dla mnie pomocne, gdyż pewnie znacie dużo wartościowych pozycji związanych z tańcem, potrzebne byłyby mi też jakieś opracowania. Na razie myślałam o autobiografii Izadory Duncan "Moje życie" i o dokumecie Kieślowskiego "Siedem kobiet w różnym wieku" (dokument o baletnicach- w różnym wieku właśnie), może jeszcze tango w 'Zapachu kobiety' Z góry dziękuje za sugestie i pomoc. :)
Ostatnio zmieniony przez fijoletowa Czw Wrz 25, 2008 10:28 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
kfviatek 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń, miłośnik
Wiek: 34
Posty: 91
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Wrz 25, 2008 9:38 pm   

extra temat wybrałaś ;)
ja miałam bardzo podobny... bo motyw tańca w literaturze, filmie i sztuce.
bardzo dobrze mi się pracowało nad tym tematem chociaż wcale do łatwych nie należy...
jeśli chodzi o materiały to ja chętnie mogę pomóc ;)
korzystałam jako literatura przedmiotu z:
literatura: Mrożek 'Tango', Biblia;
film: reż Carlos Saura 'Tango';
sztuka: głównie obrazy impresjonisty Degasa + obrazy z filmu i scen Biblijnych zawierających taniec
jak by co to tak jak mówię chętnie się przydam chociaż z tego co widzę to trochę innego typu literaturę wybrałaś..
_________________
Angels... do they know the places where we go?
 
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Pią Wrz 26, 2008 9:07 am   

fijoletowa napisał/a:
Motyw tańca w wybranych dziełach literatury i innych tekstach kultury.
fijoletowa napisał/a:
dokumecie Kieślowskiego


to Kieślowskiego to jest film jak się domyślam, jeśli masz teksty kultury nie umieszcza się filmów, chyba że weźmiesz temat
kfviatek napisał/a:
motyw tańca w literaturze, filmie i sztuce.
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Pią Wrz 26, 2008 12:11 pm   

film to przeciez jest tzw. tekst kultury...
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
     
kfviatek 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń, miłośnik
Wiek: 34
Posty: 91
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Wrz 27, 2008 12:23 am   

najlepiej się poradzić polonistki... przecież nauczyciele mogą pomagać w takich rzeczach... a jeśli powie że może być no nawet lepiej że film... bo jest to coś innego niż lektury któyrch się wszyscy trzymają, więc jest też ciekawiej dla komisji i przez to więcej punktów ; )
_________________
Angels... do they know the places where we go?
 
 
     
fijoletowa 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
kompletna amatorka;)
Wiek: 33
Posty: 196
Skąd: Gliwice/ Kraków
Wysłany: Sob Wrz 27, 2008 1:15 am   

tak też zrobie. :) chciałam się tylko skonsultować, czy może macie jeszcze jakieś inne pomysły/wnioski/sugestie. a polonistki trochę się boje, gdyż egzaminowała w zeszłym roku z tego tematu koleżankę i cóż, nie było lekko, więc obawiam się, że będzie mi go chciała wybić z głowy (pomijając to, że powinnam zabrać się za to dawno, jako że termin upływa z końcem września <ale można potem zmieniać>)
 
 
     
kfviatek 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń, miłośnik
Wiek: 34
Posty: 91
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Wrz 27, 2008 9:35 am   

fijoletowa napisał/a:
(pomijając to, że powinnam zabrać się za to dawno, jako że termin upływa z końcem września <ale można potem zmieniać>)


haha ludzi robią swoje prezentacje matrualne na kilka dni przed... i nauczyciele sobie z tego raczej zdają sprawę ;p no a zmienić też zawsze możesz..
poza tym materiałły to chyba jakoś dopiero przed samym egzaminem się podaje...:?
_________________
Angels... do they know the places where we go?
 
 
     
fijoletowa 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
kompletna amatorka;)
Wiek: 33
Posty: 196
Skąd: Gliwice/ Kraków
Wysłany: Sob Wrz 27, 2008 1:10 pm   

tak, tak, teraz trzeba tylko podać temat. :)
 
 
     
staace 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczennica, tancerka
Wiek: 34
Posty: 144
Skąd: Malbork
Wysłany: Nie Wrz 28, 2008 2:23 pm   

Witam ja również mam w tym roku mature :/ i tak jak fijoletowa wybralam temat o tańcu a mianowicie:
Różnorodne funkcje motywu tańca w literaturze i malarstwie.
Myśle o ksiażce Isadory Duncan ale czy wy znacie jeszcze jakies ciekawe ktore moglibyscie mi polecic?? A może jakies wiersze??
Gorąco pozdrawiam
_________________
"Talent i zdolności to nawet nie połowa sukcesu. Podstawa to systematyczność, determinacja i upór w dążeniu do celu"
 
 
     
Columbina 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
nauczyciel baletu
Wiek: 36
Posty: 1102
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią Paź 03, 2008 9:43 am   

Ja prawie 3 lata temu też miałam ten temat na maturze. Z tym, że mój temat brzmiał "Motyw tańca w literaturze i innych dziedzinach sztuki". I z tekstów miałam motyw tańca w Starożytności, w Starym Testamencie, motyw dance macabre (tutaj miałam drzeworyt), w "Panu Tadeuszu" Mickiewicza (i tu miałam fragment filmu ze słynnym polonezem), w "Weselu" Wyspiańskiego (też miałam fragment filmu z tańcem chocholim) i w "Tangu" Mrożka (tutaj miałam natomiast muzykę).
Wszystkie moje "pomoce naukowe" miałam zebrane w prezentacji multimedialnej, którą zresztą mam gdzieś do tej pory, więc służę pomocą w razie czego :)

Swoją drogą taki temat powtarza się chyba z roku na rok przed maturą...
 
 
     
fijoletowa 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
kompletna amatorka;)
Wiek: 33
Posty: 196
Skąd: Gliwice/ Kraków
Wysłany: Sob Paź 04, 2008 12:33 pm   

ja w końcu to będę musiała to wszystko znacznie pozmieniać, bo w końcu złapałam, że ja nie mogę mówić o tańcu i tancerzach, ja mam mówić o jego funkcji.
Columbino, a co do domniemanej powtarzalności tematu, przysięgam że szukałam wcześniej, żeby nie powtarzać ale naprawdę nie jestem zawodową archiwistką i czasem ciężko coś znaleźć. ;)
 
 
     
Ewuunia 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń, fotograf?..
Wiek: 34
Posty: 252
Skąd: zza światów.....
Wysłany: Nie Paź 05, 2008 5:21 pm   

poważnie myślałam nad wyborem tego tematu, ale w końcu zrezygnowałam. wybrałam coś egzotycznego - "Omów adaptacje filmowe utworów fantastyczno - naukowych lub fantasy, opierając się na wybranych przykładach". chyba nie muszę mówić dlaczego :D

aale - jeżeli praca nas tym tematem mi nie wypali - wtedy o tańcu coś przygotuję, mam nadzieję.
_________________
STAR WARS
And may the Force be with you.
 
 
     
Nati 
Koryfej

Związek z tańcem:
czynny! SB+OEB
Wiek: 33
Posty: 805
Skąd: Zabrze
Wysłany: Sro Lis 12, 2008 8:47 am   

Ewuniu, ciekawy temat, mogłabyś się zgadać z moją siostra :Ptez taka fantastyczna jka Ty. Ja za rok mam maturę no i też pewnie 'taneczny temat' będę mieć. Myślę tylko czy nie dałoby się wymyśłeć czegoś bardziej oryginalnego?? może mi pomożecie?
_________________
Taniec wymaga człowieka chętnego,
szlachetnego, opanowanego;
człowieka o zrównoważonych siłach.
Dlatego chwalę taniec...
 
 
     
fijoletowa 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
kompletna amatorka;)
Wiek: 33
Posty: 196
Skąd: Gliwice/ Kraków
Wysłany: Sro Lis 12, 2008 11:19 pm   

jak już zrobię moją prezentację, to z chęcią mogę pomóc w innych. ;P ostatnio myślałam właśnie nad czymś bardziej oryginalnym i może by tak o anime 'princess tutu'? a to się by komisja zdziwiła ;)
 
 
     
Maron 
Pierwszy Solista

Wiek: 33
Posty: 2668
Wysłany: Sro Lis 12, 2008 11:24 pm   

tylko że princess tutu nie zalicza się nawet do mangi. tzn jest manga, ale zupełnie nie do zdobycia nawet przez net i sądząc po kilku stronach znalezionych... zdeczka beznadziejna...
a zresztą, w ogóle animację trudno jednak jest określić jako sztukę...
_________________
Naucz się choreografii, a będziesz tańczyć dzień. Naucz się fundamentów, a będziesz tańczyć do końca życia. - Angel Ceja
 
 
     
Marta z G-dza 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
uczennica
Posty: 7
Wysłany: Czw Lis 13, 2008 5:15 pm   

Cześć, ja też mam ten temat. Nie radziłabym brać "Princess Tutu" bo matura to nie jest pogadanka o hobby. Komisja oczekuje prac o tzw. "kulturze i sztuce wyższej". Jeśli biorę np. obraz Breug(e)la ("Wiejski taniec") czy Degasa to nijak przy tym wygląda anime o rozkwaczonej dziewczynie ;-)
Chyba jeszcze nie było wpsomniane o tańcu jako sacrum i obrzęd religijny w kulturze starożytnych Greków (i jeszcze ładnie do tego można malowaną ceramikę pokazać na ten temat).
Mam nadzieję, że temat będzie się rozwijał, szczególnie jeśli chodzi o literaturę przedmiotu (nie podmiotu) bo ja nie mam jeszcze :(
Wątek o roztańczonych rzeźbach: http://www.balet.pl/forum...hlight=rze%BCby
 
     
fijoletowa 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
kompletna amatorka;)
Wiek: 33
Posty: 196
Skąd: Gliwice/ Kraków
Wysłany: Czw Lis 13, 2008 7:32 pm   

dobra, dzięki dziewczyny za rady, pomyślę o tym i przede wszystkim skontaktuje się z polonistami. a co myślicie o wykorzystaniu filmu 'rytm to jest to', może ktoś oglądał, to jest dokument który m.in. o tym jak taniec zmienia życie ludzie. a co do literaturę przedmiotu to jeszcze nie tykałam i obawiam się że może być ciężko. i jeszcze jedna prośba- z filmami nie ma problemu, z obrazami też, ale czy ktoś ma jakiś pomysł na literaturę? ale tak, żeby nie było banalnie (żadnych tam polonezów z 'pana tadeusza' czy tang z 'tanga')
 
 
     
Maron 
Pierwszy Solista

Wiek: 33
Posty: 2668
Wysłany: Czw Lis 13, 2008 7:43 pm   

a czy film można w ogóle do takiego tematu wykorzystywać?
_________________
Naucz się choreografii, a będziesz tańczyć dzień. Naucz się fundamentów, a będziesz tańczyć do końca życia. - Angel Ceja
 
 
     
fijoletowa 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
kompletna amatorka;)
Wiek: 33
Posty: 196
Skąd: Gliwice/ Kraków
Wysłany: Czw Lis 13, 2008 9:24 pm   

tak. o to się pytałam polonistów, film jest jak najbardziej tekstem kultury.
 
 
     
Sephia 
Adept Baletu


Wiek: 35
Posty: 246
Wysłany: Sro Lis 19, 2008 3:02 pm   

A ja mam takie pytanie gdzie w Bibli jest coś o tańcu?
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Lis 19, 2008 3:17 pm   

na pewno o tańcu jest w momencie gdy król Dawid tańczy przed Arką Przymierza. Poza tym niestety niewiele tego tańca w Biblii choć taniec dla Narodu Wybranego byl niemal jedyną możliwością artystycznego wyrazu (jako że nie mogli malować ani rzeźbić podobizn nieczego co żyje) pozostawal śpiew i taniec
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
kfviatek 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń, miłośnik
Wiek: 34
Posty: 91
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią Lis 21, 2008 12:23 am   

głównie w Starym Testamencie. Księga WYjscia, Psalmy...
sporo tego na prawdę... poszukam bo powinnam mieć gdzieś te fragmenty jeszcze... ;)
_________________
Angels... do they know the places where we go?
 
 
     
Melanie 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
tancerz
Wiek: 33
Posty: 1
Skąd: Opole
Wysłany: Czw Gru 18, 2008 7:35 pm   

Jeszcze w Biblii w Nowym Testamencie jest taniec Salome.
"Król Herod zaproponował licznie zgromadzonym gościom występ swej młodej pasierbicy Salome - wybitnej tancerki. Jej taniec tak zachwycił publiczność, że wyprosiła u króla nagrodę dla dziewczyny. Ta za namową okrutnej matki Herodiady zażądała głowy Jana Chrzciciela"
cytat pochodzi ze strony http://motywy-literackie.klp.pl/a-5692.html
Pozdrawiam Maturzystki ;)
 
     
Ala. 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
absolwentka OB
Wiek: 34
Posty: 12
Skąd: Szczecin/Poznań
Wysłany: Pon Gru 22, 2008 10:31 pm   

fijoletowa napisał/a:
ja w końcu to będę musiała to wszystko znacznie pozmieniać, bo w końcu złapałam, że ja nie mogę mówić o tańcu i tancerzach, ja mam mówić o jego funkcji.

Czytając wątek od początku czekałam aż do tego dojdziesz :)
Pisałam mature rok temu miałam niemal identyczny temat,bo "Funkcja motywu tańca w dziełach literackich i plastycznych, omów temat opierając się na wybranych tekstach kultury". Przede wszystkim, nikogo nie rażąc, chciałabym zauważyć że omawiamy tylko i wyłącznie funkcję jaką pełni taniec w utworze/na obrazie/w filmie a nie sam taniec! To diametralny błąd! Oczywiście w pracy trzeba podkreślić że taniec spełnia np walory estetyczne, sluży do uwznioślenia chwili itp, ale musimy sie skupić właśnie i tylko i wyłącznie na tym, olewając wszystko inne. Brutalne ale prawdziwe. Miałam z tym problem, zmagałam się z tą pracą i wiem jak trudno wyłapać sama "funkcje" gdy by sie chciało i chciało i tym tańcu pisać :) Ale niestety. Egzaminator ma do ocenienia przede wszystkim Twoje przygotowanie i adekwatność treści pracy do tematu, wyczarpanie go.
Ze wskazówek praktycznych, fijoletowa: myśl o tym co taniec wnosi do utworu, przez co go wzbogaca, a może czym coś ujmuje. Czego by zabrakło bez tego motywu w utworze? Jak zmienia się jakaś sytuacja/bohater pod wpływem tańca? Czy zachowuje się innaczej niż zwykle tańcząc? Jak reagują na niego inni? Jakiego słownictwa używa autor do opisania go? To wszystko jest bardzo ważne, powiedziałabym wręcz że najważniejsze. Pamiętaj też żeby nie streszczać utworu przed komisją, to jeden z podstawowych blędów. Mogę Cię zapewnić że każdy, ale to każdy polonista zna ostatnią scenę Pana Tadeusza i poloneza i wie "kto tak poloneza wodził" :D Słuchanie tego po raz setny nie jest miłe, zatem zaoszczędź sobie czasu na Twoje przemyślenia, wbicie się w sedno tematu, bo wierz mi...10-15minut mija piorunem, a stres też robi swoje i możesz wszystkiego nie powiedzieć :shock:
Tyle. Rozpisałam się, bo chce przekazać swoje doświadczenie bo dokładnie wiem co przeżywasz/będziesz przeżywać 2dni przed terminem kiedy dopiero zaczniesz sie uczyć tej prezentacji lub dopiero ją kończyć :mrgreen:
Pisz na priv w razie pytań, życzę powodzenia! :)
_________________
lose life for DANCE
 
 
     
fijoletowa 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
kompletna amatorka;)
Wiek: 33
Posty: 196
Skąd: Gliwice/ Kraków
Wysłany: Wto Gru 23, 2008 12:44 am   

z tym że z kolei jeśli chce mówić o dziele , którego komisja nie musi znać, to musze pokrótce streścić, ale to zabiera mi czas z moich cennych 15 minut. ;P ale mimo wszystko polonez z 'Pana Tadeusza' mi nie leży. w każdym razie, dzięki za mądrą wypowiedź, myślę, że przyda się też innym. :) (i mam nadzieje, że zabiorę się za to wcześniej niż dwa dni przed maturą, może się wreszcie uda w te święta... ;P)
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,45 sekundy. Zapytań do SQL: 37